IBPP1/443-1205/12/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1205/12/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2012 r. (data wpływu 21 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości:

* obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem posiadania przez Wnioskodawcę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi dla którego wystawiono fakturę - jest prawidłowe,

* obniżenia podstawy opodatkowania, wynikającego z wystawienia faktury korygującej, w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym uzyskano potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury, jeżeli potwierdzenie to wpłynie do Spółki po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2012 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek z dnia 29 października 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości:

* obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem posiadania przez Wnioskodawcę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi dla którego wystawiono fakturę,

* obniżenia podstawy opodatkowania, wynikającego z wystawienia faktury korygującej, w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym uzyskano potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury, jeżeli potwierdzenie to wpłynie do Spółki po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje na terenie kraju sprzedaży towarów. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik na potrzeby podatku do towarów i usług. Dokonana sprzedaż krajowa zostaje udokumentowana fakturami VAT. W określanych okolicznościach np. udzielenie rabatu, zwrot towaru, pomyłka w cenie, pomyłka w ilości, Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktur korygujących. W przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, wystawiana jest tzw. faktura korygująca "in minus".

Wnioskodawca dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w dniu potwierdzenia otrzymania faktury korygującej, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi.

Wnioskodawca dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w dniu uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta, jeżeli potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury wpłynie do Wnioskodawcy po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

W związku z tym, że każdorazowo przy fakturze korygującej data obowiązku podatkowego musi zostać w systemie księgowym Wnioskodawcy naniesiona ręcznie przez pracownika, w celu usprawnienia pracy działu księgowości Wnioskodawca planuje posługiwać się jedną datą w obrębie danego okresu rozliczeniowego i będzie to ostatni dzień miesiąca. Planowany sposób rozliczenia wygląda następująco: Wnioskodawca dokona obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca), w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi lub Wnioskodawca dokona obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym uzyskał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta, jeżeli potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury wpłynie do Wnioskodawcy po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

Wprowadzone zmiany spowodują, że Wnioskodawca zamiast pod rożnymi datami w obrębie danego okresu rozliczeniowego ujmie faktury korygujące pod jedna datą w obrębie danego okresu rozliczeniowego, nie ulegnie zmianie natomiast okres rozliczeniowy w którym ujęte powinny zostać faktury korygujące.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca postąpi prawidłowo dokonując obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem posiadania przez Wnioskodawcę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi dla którego wystawiono fakturę.

Czy Wnioskodawca postąpi prawidłowo dokonując obniżenia podstawy opodatkowania, wynikającego z wystawienia faktury korygującej, w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym uzyskano potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury, jeżeli potwierdzenie to wpłynie do Wnioskodawcy po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług "Podatnicy o których mowa w art. 15, są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT "Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisu o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a "W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym to potwierdzenie to uzyskano."

W ocenie Wnioskodawcy w związku z powołanymi przepisami Wnioskodawca postąpi prawidłowo dokonując obniżenia podatku VAT wynikającego z wystawionej faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi dla którego wystawiono fakturę.

Wskazane przepisy nie nakładają na Wnioskodawcę obowiązku zastosowania konkretnej daty (wskazania konkretnego dnia) w okresie rozliczeniowym uprawniającym do obniżenia podatku VAT, w związku z tym Wnioskodawca wszystkie faktury korekty do których uzyskał potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę i wpłynęło ono do Wnioskodawcy przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, może ująć w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (w ostatnim dniu miesiąca) w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

W zakresie pytania 2 do stanu przyszłego.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług "Podatnicy o których mowa w art. 15, są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 1a, 2,4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT "Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisu o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a "W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym to potwierdzenie to uzyskano."

W ocenie Wnioskodawcy w związku z powołanymi przepisami Wnioskodawca postąpi prawidłowo dokonując obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawionej faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym uzyskano potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury, jeżeli potwierdzenie to wpłynie do Wnioskodawcy po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

Wskazane przepisy nie nakładają na Wnioskodawcę obowiązku zastosowania konkretnej daty (wskazania konkretnego dnia) w okresie rozliczeniowym uprawniającym do obniżenia podatku VAT, w związku z tym Wnioskodawca wszystkie faktury korekty do których otrzymał potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę i wpłynęło ono do Wnioskodawcy po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymała korektę faktury, może ująć w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (czyli w ostatnim dniu miesiąca), w którym potwierdzenie to uzyskał.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary, według art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, w świetle art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na mocy art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

W przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano - art. 29 ust. 4a ustawy.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r., podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zagadnienia związane z wystawianiem faktur korygujących reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 z późn. zm.)

Zgodnie z § 13 ust. 1, 2, 3, 4, 5 i 8 ww. rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą tę fakturę.

W przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej dostaw towarów lub usług, faktura korygująca powinna zawierać:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w § 5 ust. 1 pkt 1-6,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;

3.

kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4.

kwotę zmniejszenia podatku należnego.

W przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca powinna zawierać:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane określone w § 5 ust. 1 pkt 3 i 4;

3.

okres, do którego odnosi się udzielany rabat;

4.

kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jeżeli rabat dotyczy sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami, kwotę rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego, o których mowa w ust. 2 i 3, podaje się w podziale na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

1.

zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;

2.

zwrotu nabywcy całości lub części należności, o której mowa w § 10 ust. 1.

Faktury korygujące powinny zawierać wyraz "KOREKTA" albo wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA".

Natomiast zgodnie z § 14 ust. 1, 2 i 3 ww. rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. fakturę korygującą wystawia się również, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Faktura korygująca wystawiana w przypadku podwyższenia ceny powinna zawierać:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w § 5 ust. 1 pkt 1-6,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych podwyżką ceny;

3.

kwotę podwyższenia podatku należnego.

Faktura korygująca wystawiana w przypadku stwierdzenia pomyłek, o których mowa w ust. 1, powinna zawierać dane określone w ust. 2 pkt 1 i dane określone w § 5 ust. 1 pkt 1-6 zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, a także:

1.

prawidłową treść korygowanych pozycji, w tym kwoty w wysokości prawidłowej, lub

2.

różnicę między odpowiednimi kwotami wskazanymi pierwotnie w wysokości omyłkowej i w wysokości prawidłowej.

Natomiast zgodnie z § 13 ust. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8 ww. rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r. w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej dostaw towarów lub usług, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;

3.

kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4.

kwotę zmniejszenia podatku należnego.

W przypadku gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2;

3.

okres, do którego odnosi się udzielany rabat;

4.

kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jeżeli rabat dotyczy sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami, kwotę rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego, o których mowa w ust. 2 i 3, podaje się w podziale na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

1.

zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;

2.

zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Przepisy § 5 ust. 6 i 7 i § 7 stosuje się odpowiednio do faktury korygującej, o której mowa w ust. 2.

Przepisy § 5 ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktury korygującej, o której mowa w ust. 3.

Faktury korygujące powinny zawierać wyraz "KOREKTA" albo wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA".

Natomiast zgodnie z § 14 ust. 1, 2, 3 i 4 ww. rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r. fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

1.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych podwyżką ceny;

3.

kwotę podwyższenia ceny bez podatku;

4.

kwotę podwyższenia podatku należnego.

Faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Przepisy § 5 ust. 5-7, § 7 i § 13 ust. 8 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje na terenie kraju sprzedaży towarów. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik na potrzeby podatku do towarów i usług. Dokonana sprzedaż krajowa zostaje udokumentowana fakturami VAT. W określanych okolicznościach np. udzielenie rabatu, zwrot towaru, pomyłka w cenie, pomyłka w ilości, Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktur korygujących. W przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, wystawiana jest tzw. faktura korygująca "in minus".

Wnioskodawca dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w dniu potwierdzenia otrzymania faktury korygującej, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi.

Jednocześnie Wnioskodawca dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w dniu uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta, jeżeli potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury wpłynie do Wnioskodawcy po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

W związku z tym, że każdorazowo przy fakturze korygującej data obowiązku podatkowego musi zostać w systemie księgowym Wnioskodawcy naniesiona ręcznie przez pracownika, w celu usprawnienia pracy działu księgowości Wnioskodawca planuje posługiwać się jedną datą w obrębie danego okresu rozliczeniowego i będzie to ostatni dzień miesiąca.

Planowany sposób rozliczenia wygląda następująco: Wnioskodawca dokona obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca), w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi lub Wnioskodawca dokona obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktury korygującej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego (okresy miesięczne, czyli w ostatnim dniu miesiąca) w którym uzyskał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta, jeżeli potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury wpłynie do Wnioskodawcy po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

Wprowadzone zmiany spowodują, że Wnioskodawca zamiast pod rożnymi datami w obrębie danego okresu rozliczeniowego ujmie faktury korygujące pod jedna datą w obrębie danego okresu rozliczeniowego, nie ulegnie zmianie natomiast okres rozliczeniowy w którym ujęte powinny zostać faktury korygujące.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić należy, że w sytuacji gdy Wnioskodawca dokona sprzedaży towarów dokumentując tę czynność fakturą VAT a następnie udzieli rabatu, nastąpi zwrot towaru, stwierdzona zostanie pomyłka w cenie lub pomyłka w ilości, Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktur korygujących. W przypadkach tych zachodzi bowiem sytuacja, że podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej uprzednio fakturze VAT.

Przy czym zgodnie z powołanym art. 29 ust. 4a ustawy o VAT podatnik może zmniejszyć podstawę opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Z literalnej analizy postanowień art. 29 ust. 4a ustawy o VAT wynika, że zmniejszenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze pierwotnej, z zastrzeżeniem posiadania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę, podatnik dokonuje w okresie rozliczeniowym w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury lub w okresie rozliczeniowym, w którym potwierdzenie faktury korygującej otrzymał.

Zatem wskazane przepisy odnoszą prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania z danej faktury korygującej do okresu rozliczeniowego nie warunkując przedmiotowego prawa obowiązkiem zastosowania konkretnej daty (wskazania konkretnego dnia) w okresie rozliczeniowym uprawniającym do zmniejszenia podstawy opodatkowania.

W związku z tym korekty faktur (wykazane w fakturach korygujących) do których Wnioskodawca uzyskał potwierdzenie otrzymania przez nabywcę i wpłynęło ono do Wnioskodawcy przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, Wnioskodawca może ująć w ewidencji pod datą ostatniego dnia okresu rozliczeniowego (w ostatnim dniu miesiąca) w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

Jednocześnie również korekty faktur do których Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę i wpłynęło ono do Wnioskodawcy po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał korektę faktury, Wnioskodawca może ująć w ewidencji pod datą ostatniego dnia okresu rozliczeniowego (czyli w ostatnim dniu miesiąca), w którym potwierdzenie to uzyskał.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy odnośnie terminu obniżenia podstawy opodatkowania wynikającego z wystawienia faktur korygujących należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego zarówno do dnia 31 grudnia 2012 r. jak i od dnia 1 stycznia 2013 r. bowiem wniosek dotyczący zdarzenia przyszłego złożono w październiku 2012 r.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl