IBPP1/443-1161/08/AZb

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1161/08/AZb

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu 19 maja 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lipca 2008 r. (data wpływu 23 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na organizowaniu wyjazdów narciarskich jednodniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na organizowaniu wyjazdów narciarskich jednodniowych. W odpowiedzi na wezwanie z dnia 7 lipca 2008 r. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 lipca 2008 r. (data wpływu 23 lipca 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Firma Wnioskodawcy zajmuje się organizacją wypoczynku (kolonie, obozy) dzieci i młodzieży. Świadczy usługi w zakresie rekreacji i sportu polegające na nauce pływania, nauce jazdy na nartach dzieci i młodzieży. Prowadzi usługi w zakresie szkoleń i edukacji.

Wnioskodawca zamierza organizować wyjazdy narciarskie jednodniowe dla dzieci i młodzieży połączone nauką.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT od dnia 5 czerwca 1996 r. w zakresie:

* PKD 92.62.Z - działalność związana ze sportem, pozostała - PKWiU 92.62,

* PKD 92.72.Z - działalność rekreacyjna pozostała - PKWiU 92.72,

* PKWiU 55.23.11 - kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży,

* PKD 80.42.B - kształcenie ustawiczne dorosłych - PKWiU 80.42.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, której celem jest osiąganie zysków z prowadzonej działalności.

Usługi polegające na organizacji wyjazdów narciarskich jednodniowych sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 92.72.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka powinna być stosowana stawka podatku VAT na takie wyjazdy.

Zdaniem Wnioskodawcy, stawka podatku VAT wynosi 22% na jednodniowe wyjazdy narciarskie z nauką.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska wyjaśnia się, że udzielając pisemnej interpretacji tut. organ przyjął wskazany przez Wnioskodawcę symbol PKWiU. Według nomenklatury Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), zachowującej swoją aktualność dla potrzeb podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2008 r., symbol PKWiU 92.72 obejmuje usługi rekreacyjne pozostałe. Organ podatkowy nie jest jednak organem właściwym do klasyfikowania danych usług bądź towarów do odpowiednich symboli PKWiU oraz nie dokonuje weryfikacji klasyfikacji podanych przez podatnika. Do obowiązków dokonującego dostawy określonego towaru lub usług należy przyporządkowanie i zastosowanie właściwego symbolu PKWiU. Wysokość stawki podatku VAT uzależniona jest od przyporządkowania konkretnej dostawie towaru lub świadczonej usłudze właściwego symbolu PKWiU.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11 z późn. zm.) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, który dokona ich klasyfikacji wydając opinię interpretacyjną.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Podstawowa stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT lub obniżenie stawki podatkowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Pod poz. 11 załącznika nr 4 zostały wymienione jako zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usługi związane z kulturą (symbol PKWiU: ex 92), w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania usługi, usługi związane z rekreacją i sportem, z wyłączeniem:

1.

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2.

usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

3.

usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4.

wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

5.

wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

5a. usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

5b. wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

6.

działalności agencji informacyjnych,

7.

usług wydawniczych,

8.

usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z objaśnieniami do powołanego wyżej załącznika zwolnienie dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Treść objaśnienia wskazuje, iż zwolnienie to będzie dotyczyć wyłącznie określonego usługodawcy świadczącego usługi w zakresie sportu i rekreacji, oczywiście przy uwzględnieniu "wyłączeń ze zwolnienia" wymienionych w treści załącznika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie rekreacji i sportu polegające na nauce pływania, nauce jazdy na nartach dzieci i młodzieży. Wnioskodawca zamierza organizować wyjazdy narciarskie jednodniowe dla dzieci i młodzieży połączone nauką. Z treści wniosku wynika, iż usługi polegające na organizacji wyjazdów narciarskich jednodniowych sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 92.72. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, której celem jest osiąganie zysków z prowadzonej działalności.

Wobec przedstawionych wyżej okoliczności Wnioskodawcy nie można uznać za podmiot, który nie ma jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągnie, przeznaczy na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Podkreślenia wymaga fakt, iż działalność gospodarcza sama w sobie ma na celu osiąganie zysków i podejmowana jest w celach zarobkowych, co wynika wprost z definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.).

Zatem zwolnienie przedmiotowe dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług polegające na organizacji wyjazdów narciarskich jednodniowych, zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 92.72 "usługi rekreacyjne pozostałe" wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT ustawy w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy w przedstawionej sytuacji nie znajduje zastosowania.

Przedmiotowe usługi nie mogą również korzystać z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT na mocy załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego katalog towarów i usług objętych stawką podatku w wysokości 7%. Pod pozycją 159a powyższego załącznika wymieniono wprawdzie usługi o symbolu PKWiU ex 92.72, lecz dotyczą one usług rekreacyjnych pozostałych - wyłącznie w zakresie wstępu. Oznaczenie "ex" oznacza, iż stawkę podatkową należy stosować tylko dla wymienionej usługi, czyli za uiszczenie wstępu celem korzystania z usług rekreacyjnych.

Zatem w świetle powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na organizacji wyjazdów narciarskich jednodniowych - o ile mieszczą się we wskazanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji PKWiU 92.72 "usługi rekreacyjne pozostałe" podlegają opodatkowaniu stawką podstawową 22%.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl