IBPP1/443-1151/08/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1151/08/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2008 r. (data wpływu 16 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług "pogrzebowych i pokrewnych" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2008 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług "pogrzebowych i pokrewnych".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności w zakresie kompleksowego świadczenia usług pogrzebowych dokonuje między innymi:

* wyłącznie obsługi ceremonii pogrzebowej w miejscu oddalonym od siedziby firmy, w innej miejscowości, ponosząc koszty dojazdu pracowników,

Wobec nieprecyzyjnego określenia usług pogrzebowych w pozycji 160 PKWiU 93.03, a także wobec pojawiających się w prasie niespójnych opinii na ten temat, Wnioskodawca stosuje do tej pory na opisane usługi stawkę 22%. Jednakże Wnioskodawca wystąpił o wydanie opinii w tej sprawie do Ośrodka Standardów Kwalifikacyjnych Urząd Statystyczny w Łodzi, który uznał, że opisane usługi mieszczą się w definicji usług określonych w PKWiU 93.03.1, a zatem do usług tych, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, należy stosować stawkę podatku VAT 7%. Opisane usługi mieszczą się w definicji "usługi pogrzebowe i pokrewne"- PKWiU 93.03.1.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do przedstawionych powyżej usług należy stosować stawkę 7% przy uznaniu, że opisane usługi mieszczą się w definicji "usługi pogrzebowe i pokrewne"- PKWiU 93.03.1.

Zdaniem Wnioskodawcy, Wobec nieprecyzyjnego określenia usług pogrzebowych w pozycji 160 PKWiU 93.03, a także wobec pojawiających się w prasie niespójnych opinii na ten temat, Wnioskodawca do tej pory na opisane usługi stosuje stawkę 22%. Z uwagi na to, że zdaniem Wnioskodawcy wszelkie usługi i sprzedaż związane z pochówkiem zmarłego - bez względu na to, czy świadczy się całość usług pogrzebowych czy tylko ich wycinek - powinny być opodatkowane 7% podatkiem VAT, wystąpił on o wydanie opinii w tej sprawie do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, który uznał, że opisane usługi mieszczą się w definicji usług określonych w PKWiU 93.03.1, a zatem do usług tych wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług należy stosować stawkę podatku VAT 7%. Informacja uzyskana z Urzędu Statystycznego w Łodzi utwierdza Wnioskodawcę w przekonaniu co do zasadności naliczania stawki podatku VAT w wysokości 7% i dlatego uważa wystąpienie z wnioskiem o interpretację za uzasadnione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%.

Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku w wysokości 7%, 3% oraz 0%. W myśl art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 160 wyżej wymienionego załącznika określono jako korzystające z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% sklasyfikowane pod symbolem PKWiU - 93.03. "usługi pogrzebowe i pokrewne wraz z dostawą trumien, urn, i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną".

Z treści wniosku wynika, iż zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych, usługi wyłącznie obsługi ceremonii pogrzebowej w miejscu oddalonym od siedziby firmy, w innej miejscowości (w tym dojazd pracowników na miejsce pochówku), mieści się w grupowaniu PKWiU 93.03.1 - "usługi pogrzebowe i pokrewne".

Wobec powyższego prawidłowe będzie zastosowanie stawki 7%, dla obsługi ceremonii pogrzebowej w miejscu oddalonym od siedziby firmy, w innej miejscowości (w tym dojazd pracowników do miejsca pochówku), sklasyfikowanej do PKWiU 93.03.1.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Ponadto należy zaznaczyć, iż tutejszy organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych wyrobów i usług czy też weryfikacji podanych klasyfikacji lecz dokonuje interpretacji w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę klasyfikacje PKWiU i PKOB.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pozostałych kwestii objętych wnioskiem tj. opodatkowania sprzedaży piwnic pod grób podwójny lub pojedynczy, również wyprzedzająco za życia kupującego z pochówkiem bliżej nieokreślonym oraz świadczenia usług transportowych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl