IBPP1/443-1128/09/AW - Nabycie usługi gastronomicznej a odliczenie VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1128/09/AW Nabycie usługi gastronomicznej a odliczenie VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lutego 2010 r. (data wpływu 10 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z zakupem usługi gastronomicznej podczas spotkania handlowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z zakupem usługi gastronomicznej podczas spotkania handlowego.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 lutego 2010 r. (data wpływu 10 lutego 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 22 stycznia 2010 r. znak IBPP1/443-1128/09/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność handlową, która w całości jest opodatkowana podatkiem VAT. W celu polepszenia warunków handlowych, przeprowadza ze swoimi dostawcami cykliczne negocjacje handlowe zarówno kontraktów krótkoterminowych jak i długoterminowych. Negocjacje takie prowadzone są także z kontrahentami dokonującymi u Wnioskodawcy zakupów towarów w dużych ilościach. Spotkania te odbywają się w różnych częściach Polski i są zawsze wyjazdowe dla jednej ze stron. Miejscem negocjacji są restauracje i ośrodki konferencyjne, w których ze względu na ważność kontraktów często opiewających na kwoty 7 cyfrowe, niezbędne jest poczęstowanie kontrahenta obiadem, kawą czy herbatą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z zakupem usługi gastronomicznej podczas spotkania handlowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, zaproszenie kontrahentów na obiad do restauracji nie jest działaniem reprezentacyjnym, nie ma charakteru wystawnego i jest naturalną częścią trwających wielogodzinnych negocjacji. Zatem Wnioskodawca uważa, iż powinien mieć prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym oraz że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych".

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Ponadto z powyższego wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi nie są do nich wykorzystywane.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem określonym w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b), tj. nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność handlową, która w całości jest opodatkowana podatkiem VAT. W celu polepszenia warunków handlowych, przeprowadza ze swoimi dostawcami cykliczne negocjacje handlowe zarówno kontraktów krótkoterminowych jak i długoterminowych. Negocjacje takie prowadzone są także z kontrahentami dokonującymi u Wnioskodawcy zakupów towarów w dużych ilościach. Spotkania te odbywają się w różnych częściach Polski i są zawsze wyjazdowe dla jednej ze stron. Miejscem negocjacji są restauracje i ośrodki konferencyjne, w których ze względu na ważność kontraktów często opiewających na kwoty 7 cyfrowe, niezbędne jest poczęstowanie kontrahenta obiadem, kawą czy herbatą.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem usługi gastronomicznej.

Odnosząc przedstawione zdarzenie przyszłe do obowiązujących przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że w przypadku nabycia usług gastronomicznych prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje co jednoznacznie wynika z zapisu art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja przewidziana w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b) ww. ustawy, tj. gdy nabycia gotowych posiłków dokonują podatnicy świadczący usługi przewozu, a posiłki te przeznaczone są dla pasażerów. Sytuacja taka jednak w przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym nie występuje, co oznacza, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie usług gastronomicznych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl