IBPP1/443-1121/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1121/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008 r. (data wpływu 31 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 sierpnia 2008 r. (data wpływu 28 sierpnia 2008 r.) oraz pismem z dnia 29 września 2008 r. (data wpływu 1 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2008 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2008 r. oraz pismem z dnia 29 września będącym odpowiedzią na wezwanie tutejszego organu z dnia 18 września 2008 r. znak: IBPP1/443-1121/08/PK.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i montażu stolarki budowlanej z PCV (okna, drzwi) o symbolu PKWiU 25.23.14-50.1 "okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa",45.42 Z "zakładanie stolarki okiennej".

Wyprodukowane wyroby są dostarczane odbiorcom i jako wyroby montowane przez Spółkę lub inny podmiot (nie wchodzący w żadną relację gospodarczą z klientem). Spółka jest wykonawcą całości świadczenia, umowy są sporządzane na zakres robót obejmujący całość wykonanych świadczeń tj. dostarczenie stolarki i dokonuje jej montażu, a wystawiona faktura obejmuje jednorodną czynność polegającą na montażu okien lub drzwi w danym obiekcie, bez podziału na wartość samej stolarki, wartość montażu i transportu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakim momencie należy prawidłowo rozpoznać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przy montażu wyprodukowanej przez spółkę stolarki budowlanej.

Zdaniem Wnioskodawcy, moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania robót budowlanych i budowlano-montażowych, określony w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) wyznacza podatnikowi uprawnienia do odłożenia wykonania tego obowiązku do czasu otrzymania zapłaty, lecz nie później niż 30. dnia od dnia wykonania tych robót. Wobec tego nie powinno to być rozumiane jako bezwzględna powinność, iż nie dopuszcza się wcześniejszej, jeszcze przed otrzymaniem zapłaty, realizacji tego obowiązku.

Nieskorzystanie przez Spółkę z uprawnienia do realizacji obowiązku podatkowego w odłożonym czasie (zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług) i wcześniejsze jego realizowanie, tj. w miesiącu w którym roboty wykonano i wystawiono fakturę, nie stanowi naruszenia obowiązku prawidłowego deklarowania i rozliczania podatku należnego.

Wobec powyższego Wnioskodawca uważa, że może określać obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 4.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jednakże jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Natomiast w przypadku, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części - art. 19 ust. 11 ustawy o VAT.

Ponadto w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT ustawodawca przewidział, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, przedmiotem transakcji, jest dostawa stolarki budowlanej przez producenta wraz z montażem sklasyfikowana według symbolu PKWiU 25.23.14-50.1 "okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa".

Dla ustalenia właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego w przedmiotowej sprawie konieczne jest określenie czy mamy do czynienia dostawą towarów czy też ze świadczeniem usług.

Analiza treści wyżej przytoczonych przepisów (art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług) prowadzi do wniosku, że konkretne czynności wykonywane przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej mogą być albo dostawą towarów, albo odpłatnym świadczeniem usług. Wyznacznikiem tego, czy dana czynność jest dostawą czy świadczeniem usług jest jego istota prawna oraz sposób odniesienia do towaru w kontekście regulacji zawartych w klasyfikacji statystycznej - dotyczącej towaru. Oznacza to, że świadczenie, w wyniku wykonania którego przeniesione zostaje prawo do rozporządzania towarem jak właściciel jest dostawą towaru.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264) którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się nie dłużej niż do 31 grudnia 2008 r. Jak wynika z pkt 5.3.4 zasad metodycznych polskiej klasyfikacji wyrobów i usług roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia), z zastrzeżeniem, iż roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że sytuację w której Wnioskodawca, będący producentem stolarki budowlanej, dokonuje dostawy swych produktów wraz ze świadczeniem usługi polegającej na montażu tych towarów dla potrzeb podatku VAT należy traktować jako jedno świadczenie a mianowicie jako dostawę towarów. Co za tym idzie dla tej czynności moment powstania obowiązku podatkowego należy ustalić jak dla dostawy towarów, a nie usługi budowlanej.

Należy również zwrócić uwagę, że dla przedmiotowego świadczenia Wnioskodawca podał symbol PKWiU 25.23.14-50.1 "okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa", który jednoznacznie wskazuje, iż czynnością jaką wykonuje Wnioskodawca jest dostawa towarów a nie świadczenie usług. Na marginesie należy dodać, że podany przez Wnioskodawcę symbol "45.42 Z" jest symbolem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), a nie jak podał Wnioskodawca symbolem PKWiU, jest to klasyfikacja do której nie odwołuje się ustawa o podatku od towarów i usług, a zatem nie ma zastosowania na gruncie podatku VAT.

W związku z powyższym dla ww. transakcji, zgodnie z art. 19 ust. 1 i ust. 4, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru. Jednakże jeżeli przedmiotowa dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru. Natomiast w przypadku gdy przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przy czym należy zauważyć, że moment wydania towaru należy uznać ten moment w którym nabywca uzyskał możliwość dysponowania towarem jak właściciel co nie koniecznie musi pokrywać się z momentem wykonania robót polegających na montażu przedmiotowych okien.

Na marginesie należy zaznaczyć, że w sytuacji świadczenia usług budowlanych lub też budowlano montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania ww. usług. Należy zaznaczyć, iż dla wspomnianych usług ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, tym samym w przypadku wykonania tego rodzaju usług nie znajdą zastosowania przepisy ogólne, czyli zawarte w art. 19 ust. 1 i ust. 4. Przy czym należy zaznaczyć, iż ustawodawca nie pozostawia podatnikom możliwości wyboru momentu powstania obowiązku podatkowego lecz jednoznacznie określa taki moment.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i montażu stolarki budowlanej z PCV (okna, drzwi) o symbolu PKWiU 25.23.14-50.1 "Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa". Wyprodukowane wyroby są dostarczane odbiorcom jako towary montowane (instalowane) przez Spółkę lub inny podmiot (nie wchodzący w żadną bezpośrednią relację gospodarczą z klientem). Zatem Spółka jest w każdym przypadku wykonawcą całości świadczenia, tj. dostarcza stolarkę i dokonuje jej montażu, a wystawiona faktura obejmuje jednorodną czynność polegającą na montażu okien lub drzwi w danym obiekcie, bez podziału na wartość samej stolarki i wartość instalacji.

A zatem w tak przedstawionym stanie faktycznym - moment powstania obowiązku podatkowego przy łącznej sprzedaży wyrobów z montażem stolarki budowlanej, powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług tj. w sytuacji gdy dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Należy ponadto zauważyć, iż tut. organ podatkowy nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska ani dokonywania weryfikacji w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów lub usług do grupowania klasyfikacyjnego. Za prawidłową klasyfikację wyrobu lub usługi jest bowiem odpowiedzialny producent lub podmiot dokonujący dostawy towaru, bądź świadczący usługę. W przypadku zaistnienia wątpliwości w tym zakresie, należy zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl