IBPP1/443-1099/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1099/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Państwa stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2008 r. (data wpływu 31 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego w zakresie wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu pn. "Budowa Biblioteki (...) - dokończenie" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2008 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego w zakresie wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu pn. "Budowa Biblioteki (...) - dokończenie".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Projekt pn. "Budowa Biblioteki (...) - dokończenie" jest przewidziany do realizacji w ramach Priorytetu 1 Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 - 2013 Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy. Zadanie inwestycyjne przy ul. B. w K., polegać będzie na dokończeniu budowy (roboty budowlane wykończeniowe) i dostawie oraz montażu wyposażenia Biblioteki, w tym m.in. sali konferencyjnej, czytelni, magazynów otwartych i zamkniętych, sal pracy zespołowej oraz czytelni multimedialnej dla pracowników naukowych i dydaktycznych oraz studentów. Docelowo na potrzeby Biblioteki do użytku oddane zostanie prawie 8.900 m 2 powierzchni. W dniu 14 lutego 2007 r. Wnioskodawca stał się stroną umowy dotyczącej przygotowania indywidualnego projektu kluczowego w ramach M. Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013, Priorytet 1 - Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 1.1. Poprawa jakości usług edukacyjnych, Schemat A. Rozwój infrastruktury dydaktycznej szkolnictwa wyższego. P. A. T. w K. jest uczelnią kościelną zajmującą się badaniem i przekazywaniem wiedzy teologicznej i nauk z nią związanych, nadającą stopnie i tytuły naukowe powagą Stolicy Apostolskiej.

Projekt Wnioskodawcy związany jest z podstawowym zadaniem Uczelni, jakim jest świadczenie usług edukacyjnych, prowadzenie działalności dydaktycznej na czterech wydziałach: Teologicznym, Filozoficznym, Historii Kościoła i zamiejscowym Teologicznym w T.

Wszystkie umowy w trakcie realizacji inwestycji zawarte będą między Wnioskodawcą a Wykonawcami. Wnioskodawca będzie również płatnikiem wystawionych faktur. Mienie powstałe w wyniku realizacji inwestycji będzie nieodpłatnie i bezterminowo użytkowane przez Bibliotekę P. A. T. w Krakowie w celach nieodpłatnego udostępniania zasobów bibliotecznych pracownikom uczelni, studentom uczelni, oraz wszystkim chętnym podmiotom zewnętrznym na zasadach przyjętych zgodnie z regulaminem Biblioteki.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zgodnie z zaświadczeniem z dnia 19 czerwca 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zgodnie z art. 86 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) wyłącznie w zakresie wydatków poniesionych w trakcie realizacji projektu MRPO 2007 - 2013, inwestycji "Budowa Biblioteki (...) - dokończenie", realizowanej w ramach Priorytetu 1 M. Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 -2013 Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy.

Zdaniem Wnioskodawcy P. A. T. w K. nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) w zakresie wydatków poniesionych w trakcie realizacji inwestycji "Budowa Biblioteki (...) - dokończenie", realizowanej w ramach Priorytetu 1 M. Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy. Warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupu towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Uczelnia stoi na stanowisku, iż działalność Biblioteki P. A. T. w K. służy realizacji wyłącznie podstawowych zadań, do jakich została powołana Uczelnia, tj. kształcenia studentów. Działalność Biblioteki jest bowiem częścią kompleksowej usługi edukacyjnej, realizowanej przez P. A.T. w K., sklasyfikowanej w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w grupie 80.3 - usługi szkolnictwa wyższego. Zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, poz. 7, usługi ex 80 - Usługi w zakresie edukacji - są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W związku z tym Uczelni nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z realizacją inwestycji "Budowa Biblioteki (...) - dokończenie", realizowanej w ramach Priorytetu 1 M. Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 - 2013 Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W świetle powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 ww. załącznika pod symbolem PKWiU ex 80 zostały wymienione usługi w zakresie edukacji.

Zasadą jest zatem, że opodatkowaniu czy też zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlegają czynności świadczone odpłatnie. Aby natomiast nieodpłatna dostawa towarów czy też nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu spełnione muszą być określone warunki wskazane przez ustawodawcę. I tak jeśli chodzi o usługi to zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste pracowników podatnika oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Zatem przesłanką do opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych nieodpłatnie jest istnienie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ma zamiar zrealizować inwestycję, która będzie wykorzystywana w celach nieodpłatnego udostępniania zasobów bibliotecznych pracownikom uczelni, studentom uczelni oraz wszystkim chętnym podmiotom zewnętrznym. Zdaniem Wnioskodawcy działalność Biblioteki jest częścią kompleksowej usługi edukacyjnej realizowanej przez uczelnię, która jako sklasyfikowana w PKWiU 80 podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Należy jednak zauważyć, iż Wnioskodawca, w zakresie związanym z przedmiotowym projektem, będzie wykonywał usługi nieodpłatne i jednocześnie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (działalność uczelni) a zatem będą to usługi niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym należy stwierdzić, że realizowany projekt nie będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej, a co za tym idzie Wnioskodawca nie będzie podmiotem któremu przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zatem brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w przedmiotowej sprawie, nie będzie wynikał z faktu, że Wnioskodawca świadczy usługi korzystające ze zwolnienia z podatku VAT, w tej sytuacji usługi edukacyjne, jak stwierdzono we wniosku ale z faktu, że świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu.

Na marginesie można zauważyć, że argumentacja przedstawiona przez Wnioskodawcę znalazłaby zastosowanie w sytuacji gdyby świadczone usługi edukacyjne podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, czyli w sytuacji gdyby były świadczone odpłatnie.

Reasumując, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu z uwagi na fakt, iż mienie powstałe w ramach projektu będzie wykorzystywane do działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, lecz w oparciu o inną podstawę prawną niż podał Wnioskodawca.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl