IBPP1/443-1004/10/LSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP1/443-1004/10/LSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2010 r. (data wpływu 20 października 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 grudnia 2010 r. (data wpływu 23 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od zakupionych materiałów reklamowych i usług związanych z organizacją szkoleń oraz dokumentowania fakturą wewnętrzną wydawanych materiałów reklamowych i innych wydatków związanych z organizacją tych szkoleń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2010 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od zakupionych materiałów reklamowych i usług związanych z organizacją szkoleń oraz dokumentowania fakturą wewnętrzną wydawanych materiałów reklamowych i innych wydatków związanych z organizacją tych szkoleń.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 grudnia 2010 r. (data wpływu 23 grudnia 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 grudnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu i zajmuje się produkcją oraz handlem kotłów centralnego ogrzewania i betoniarek. Sprzedaż swoich wyrobów prowadzi na terenie całego kraju, w krajach UE i pozaunijnych. W celu wzrostu sprzedaży oferowanych produktów, a tym samym zwiększenia przewagi konkurencyjnej w segmencie podmiotów zajmujących się produkcją betoniarek i pieców centralnego ogrzewania, a także utrzymania kanałów dystrybucji, Wnioskodawca w cyklach 2 tygodniowych organizuje szkolenia dla dystrybutorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców.

Uczestnikami tych szkoleń są pracownicy i instalatorzy związani z branżą budowlaną działający w obrębie danego dystrybutora. Szkolenia te dotyczą nowych technologii stosowanych w produktach Przedsiębiorstwa, oraz instruktażu instalacji i ich obsługi. Wiedzę uzyskaną podczas szkoleń instalatorzy wykorzystują w wykonywanej przez nich pracy poprzez informowanie potencjalnych klientów o właściwościach produktów Przedsiębiorstwa. Szkolenia teoretyczne i praktyczne odbywają się w siedzibie firmy. Inny sposób informowania i zapoznawania dystrybutorów jest bardzo czasochłonny i mało skuteczny (informacje przesyłane faksem, pocztą bądź drogą emaliową).

Organizator szkoleń zapewnia uczestnikom przewóz na szkolenie, wyżywienie, zakwaterowanie, materiały szkoleniowe, wynajęcie sali wykładowej, świadectwo instalatora produktów Przedsiębiorstwa, notes, długopis. Podczas szkoleń Przedsiębiorstwo serwuje uczestnikom catering. Przedsiębiorstwo zakupuje bluzy polarowe, ubrania robocze, czapki robocze, świadectwo instalatora, notesy, długopisy, które nieodpłatnie przekazuje uczestnikom szkolenia. Wyżej wymienione materiały opatrzone są logo "....- technika grzewcza". Do wydawanych nieodpłatnie materiałów reklamowych oraz usług noclegowych i gastronomicznych prowadzi się ewidencję zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT z oznaczeniem firmy, której są reprezentantem. Wartość wydawanych materiałów reklamowych tj. bluza polarowa, ubranie robocze, czapka robocza, notes, długopis nie przekracza kwoty 100 zł na jednego uczestnika szkolenia.

Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną a wszystkie zakupione materiały reklamowe i usługi związane ze szkoleniem ma udokumentowane fakturami zakupu VAT, które w swoich księgach rachunkowych ujmuje w następujący sposób:

a.

z faktur dotyczących zakupu bluz polarowych, ubrań i czapek roboczych, usług przewozu osób, usług noclegowych i gastronomicznych nie odlicza się podatku VAT,

b.

z faktur dotyczących zakupu notesów, długopisów, ramek do oprawy świadectwa instalatora, wynajmu sali wykładowej, cateringu odlicza się podatek VAT.

Przedsiębiorstwo przekazanie nieodpłatne zakupionych materiałów i usług uczestnikom szkoleń nie dokumentuje fakturą wewnętrzną zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, że jest czynnym podatnikiem podatku VAT od roku 2000 z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz składa deklaracje VAT-7 w cyklach miesięcznych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje czynności wyłącznie opodatkowane podatkiem VAT.

Wnioskodawca samodzielnie przeprowadza organizację szkoleń dla instalatorów, na które składają się poszczególne elementy, tj. wynajęcie sali szkoleniowej, wyżywienie, zakwaterowanie, przewóz na szkolenie itp. Wnioskodawca nie świadczy usług organizacji szkoleń na zewnątrz i nie wystawia faktur sprzedaży VAT na te usługi. Towary i usługi zakupione w związku z organizowaniem szkoleń dla instalatorów służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Na każdą z zakupionych usług związanych z organizacją szkoleń Przedsiębiorstwo posiada odrębną fakturę VAT o następującej treści:

* usługa cateringowa PKWiU 55.52

* wyżywienie PKWiU 55.30.11

* noclegi PKWiU 55.11.10

* organizacja szkolenia PKWiU 74.84.15

* usługa hotelowa PKWiU 55.11.10

* usługa gastronomiczna PKWiU 55.30.11

* wynajem sali szkoleniowej

* ramka ALU RAM

* ramka plastikowa

* wynajem autokaru z kierowcą PKWiU 49.39.31.OZ

* bluza polarowa PKWiU 14.13.11

* ubranie ochronne PKWiU 14.12.12

* czapka firmowa PKWiU 14.19.4

* kamizelka PKWiU 14.13.11

Wnioskodawca w siedzibie firmy posiada własną salę szkoleniową na 150 osób. Zakup usługi na wynajem sali szkoleniowej jest sporadyczny, jedynie w sytuacji, jeżeli takie szkolenie jest przeprowadzane w rejonie siedziby klienta.

Szkolenia odbywają się w siedzibie firmy z uwagi na harmonogram tych szkoleń. Wykładowcą jest zazwyczaj pracownik Przedsiębiorstwa - konstruktor, doradca klienta, kierownik sprzedaży. Organizowane szkolenia służą tylko dla własnych potrzeb, aby zapoznać instalatorów z procesem produkcji, stosowanych technologiach, montażem i obsługą produktów Przedsiębiorstwa. Wiedzę uzyskaną podczas szkoleń instalatorzy wykorzystują przy montażu kotłów centralnego ogrzewania, których producentem jest Przedsiębiorstwo.

Słuchacze szkoleń oprócz wiedzy merytorycznej dotyczącej kotłów centralnego ogrzewania zwiedzają zakład, mogą obejrzeć poszczególne fazy produkcji danego wyrobu a także przetestować urządzenie w laboratorium. Wiedza uzyskana przez instalatorów przekłada się na przychody ze sprzedaży. W życiu codziennym to instalator informuje ostatecznego klienta jaki kocioł CO zainstalować z jakimi parametrami i jakiej firmy aby uzyskać satysfakcję klienta. Wszystkie zakupione usługi służą czynnościom wyłącznie opodatkowanym.

Szkolenia mają zazwyczaj charakter dwudniowy. W związku z powyższym zapewnia się uczestnikom szkoleń nocleg, wyżywienie i przejazd. Czasem szkolenia organizowane są poza firmą i jest to wynajem sali szkoleniowej oraz serwowanie drobnego poczęstunku - catering. Nie kupuje się szkoleń w firmach zajmujących się tą działalnością profesjonalnie czyli obsługą kompleksową.

Szkolenia opisane powyżej Wnioskodawca będzie kontynuować również w przyszłości, ponieważ ta forma przekazywania informacji o własnych wyrobach przynosi wymierne korzyści. Poprzez odbyte szkolenia w zakresie instruktażu w zakładzie produkcyjnym producenta, instalator jest wiarygodnym informatorem danego produktu (otrzymując "Certyfikat autoryzowanego instalatora" lub "Dyplom Instalatora") trafia do szerokiego grona potencjalnych odbiorców. Uczestnicy szkoleń reklamując wyrób Przedsiębiorstwa mają wpływ na zwiększenie przychodów lub zabezpieczenie źródła przychodów. Skutkiem odbytych szkoleń jest z roku na rok zwiększająca się sprzedaż (założony cel organizowanych szkoleń został osiągnięty).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy od zakupionych materiałów reklamowych i usług związanych z organizacją szkoleń, Przedsiębiorstwo może odliczać podatek VAT (wyłączając usługi za noclegi i usługi gastronomiczne - wyłączenia przedmiotowe, art. 88 ust. 1 pkt 4).

2.

Czy do wydawanych materiałów reklamowych i pozostałych wydatków związanych z organizacją szkoleń należy wystawiać fakturę wewnętrzną VAT... - zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Pytanie 1 Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wnioskodawca prowadzi działalność tylko opodatkowaną a organizowane szkolenia dla instalatorów przekładają się na spodziewany przychód. Zdaniem Wnioskodawcy fakt organizowania szkoleń mających wpływ na wymierne efekty ekonomiczne jakim jest zwiększona sprzedaż wyrobów, uprawnia Wnioskodawcę do odliczania podatku naliczonego z faktur zakupu dokumentujących wydatki na te szkolenia.

Pytanie 2

W stanie faktycznym opisanym we wniosku, zdaniem Wnioskodawcy nie należy wystawiać faktury wewnętrznej w związku z wydawaniem materiałów reklamowych dla uczestników szkoleń. Wydawane materiały reklamowe stanowią bowiem prezenty o małej wartości do limitu 100 złotych zdefiniowane w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług i zdaniem Wnioskodawcy nie stanowią dostawy towarów określonej w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji nie podlegają obowiązkowi w zakresie należnego podatku od towarów i usług oraz obowiązkowi w zakresie wystawiania faktur wewnętrznych - zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wszystkie zakupione usługi związane z organizacją szkoleń tj. zakwaterowanie, wyżywienie, wynajem sali wykładowej, przewóz uczestników szkolenia, zdaniem Wnioskodawcy, nie podlegają opodatkowaniu tj. wystawianiu faktury wewnętrznej - zgodnie z art. 106 ust. 7 Ustawy o VAT, ponieważ szkolenia te są świadczone na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na fakt ścisłego powiązania z sobą zadanych przez Wnioskodawcę pytań w zakresie podatku od towarów i usług, tut. organ udzielił na nie odpowiedzi w jednej interpretacji indywidualnej.

Ponadto niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących do dnia 31 grudnia 2010 r., gdyż we wniosku z dnia 20 października 2010 r. Wnioskodawca wskazał, że wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego.

Zgodnie z podstawową zasadą obowiązującą w podatku od towarów i usług, wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.), kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Ponadto, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, odliczenie VAT naliczonego nie przysługuje w odniesieniu do nabywanych usług gastronomicznych i noclegowych.

Z powyższych regulacji wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT). Ustawodawca dopuszcza zatem możliwość obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi czyli takimi, w wyniku których następuje określenie podatku należnego.

A zatem odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane lub importowane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Analizując powyższe należy stwierdzić, iż podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT prowadzącym działalność w zakresie produkcji oraz handlu kotłami centralnego ogrzewania i betoniarkami. W celu wzrostu sprzedaży oferowanych produktów, Wnioskodawca w cyklach 2 tygodniowych samodzielnie przeprowadza organizację szkoleń dla dystrybutorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców, na które składają się poszczególne elementy, tj. wynajęcie sali szkoleniowej, wyżywienie, zakwaterowanie, przewóz na szkolenie itp. Wnioskodawca nie świadczy usług organizacji szkoleń na zewnątrz i nie wystawia faktur sprzedaży VAT na te usługi. Towary i usługi zakupione w związku z organizowaniem szkoleń dla instalatorów służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Na każdą z zakupionych usług związanych z organizacją szkoleń Przedsiębiorstwo posiada odrębną fakturę VAT. Wszystkie zakupione usługi służą czynnościom wyłącznie opodatkowanym.

Uczestnikami tych szkoleń są pracownicy i instalatorzy związani z branżą budowlaną działający w obrębie danego dystrybutora. Szkolenia te dotyczą nowych technologii stosowanych w produktach Przedsiębiorstwa, oraz instruktażu instalacji i ich obsługi. Wiedzę uzyskaną podczas szkoleń instalatorzy wykorzystują w wykonywanej przez nich pracy poprzez informowanie potencjalnych klientów o właściwościach produktów Przedsiębiorstwa. Wiedza uzyskana przez instalatorów przekłada się na przychody ze sprzedaży. Szkolenia teoretyczne i praktyczne odbywają się w siedzibie firmy (Wnioskodawca posiada własną salę szkoleniową na 150 osób). Szkolenia mają zazwyczaj charakter dwudniowy, dlatego Organizator szkoleń zapewnia uczestnikom przewóz na szkolenie, wyżywienie, zakwaterowanie, materiały szkoleniowe, wynajęcie sali wykładowej, świadectwo instalatora produktów Przedsiębiorstwa, notes, długopis. Podczas szkoleń Przedsiębiorstwo serwuje uczestnikom catering. Przedsiębiorstwo zakupuje bluzy polarowe, ubrania robocze, czapki robocze, świadectwo instalatora, notesy, długopisy, które nieodpłatnie przekazuje uczestnikom szkolenia. Ww. wymienione materiały opatrzone są logo "....- technika grzewcza".

Mając na względzie treść powołanych przepisów oraz opis sprawy stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego występującego przy nabyciu towarów i usług (wyłączając usługi za noclegi i usługi gastronomiczne), które następnie będą przekazywane pracownikom, instalatorom i dostawcom w związku z organizowanym szkoleniem dla potrzeb przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, bowiem poniesione wydatki na ich nabycie będą miały związek z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym za prawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu dokumentujących wydatki na organizowane szkolenia (wyłączając usługi za noclegi i usługi gastronomiczne).

Odnosząc się natomiast do kwestii wykazywania w fakturze wewnętrznej podatku VAT należnego od przekazanych usług związanych z organizacją szkoleń, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć czy czynności te podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z kolei stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki wymienione w ww. przepisie, a mianowicie:

* brak związku świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

* istnienie prawa podatnika do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca samodzielnie organizuje w swojej firmie szkolenia pracowników i instalatorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców, na które składają się poszczególne elementy, tj. wynajęcie sali szkoleniowej, wyżywienie, zakwaterowanie, przewóz na szkolenie itp. Szkolenia te dotyczą nowych technologii stosowanych w produktach Przedsiębiorstwa oraz instruktażu instalacji i ich obsługi. Wiedzę uzyskaną podczas szkoleń instalatorzy wykorzystują w wykonywanej przez nich pracy poprzez informowanie potencjalnych klientów o właściwościach produktów Przedsiębiorstwa. Wiedza uzyskana przez instalatorów przekłada się na przychody ze sprzedaży. Szkolenia teoretyczne i praktyczne odbywają się w siedzibie firmy.

Wnioskodawca nie świadczy usług organizacji szkoleń na zewnątrz i nie wystawia faktur sprzedaży VAT na te usługi. Towary i usługi zakupione w związku z organizowaniem szkoleń dla instalatorów służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Na każdą z zakupionych usług związanych z organizacją szkoleń Przedsiębiorstwo posiada odrębną fakturę VAT.

Zakupione przez Wnioskodawcę usługi (wynajęcie sali szkoleniowej, wyżywienie, zakwaterowanie, przewóz na szkolenie) przekazywane są nieodpłatnie uczestnikom szkoleń.

Kwestią wymagającą analizy jest zakwalifikowanie nieodpłatnego przekazania ww. usług na rzecz pracowników i instalatorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców jako czynności związanych bądź niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy należy w tym miejscu rozważyć, czy nieodpłatne przekazanie usług w trakcie szkoleń na rzecz pracowników i instalatorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców służy celom prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, tj. czy korzyści osobiste osób wymienionych w przepisie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, mają znaczenie drugorzędne w stosunku do potrzeb (korzyści) prowadzonego przedsiębiorstwa. Jeżeli bowiem w specyficznych okolicznościach, gdy korzyść osób, na rzecz których nieodpłatnie przekazano usługi, ma drugorzędne znaczenie, a wymogi przedsiębiorstwa (charakter prowadzonej działalności gospodarczej) czynią koniecznym dla pracodawcy zapewnienie tym osobom określonych świadczeń, wówczas należy uznać, że czynność taka związana jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W rozpatrywanej sprawie można uznać, że zachodzą okoliczności uzasadniające traktowanie nieodpłatnego świadczenia przez Wnioskodawcę usług związanych z organizacją szkolenia dla pracowników i instalatorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców, za służące celowi nadrzędnemu jakim byłby cel związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Okoliczności sprawy pozwalają bowiem na stwierdzenie, iż korzyść osób, na rzecz których przekazano nieodpłatne usługi związane z organizacją szkolenia, mają znaczenie drugorzędne w stosunku do korzyści przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę usług składających się na organizację szkolenia dla pracowników i instalatorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców pozostają w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Ponadto, zgodnie z rozstrzygnięciem dokonanym przez tut. organ w niniejszej sprawie, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług wykorzystanych następnie w trakcie organizacji szkolenia dla pracowników i instalatorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców (z wyjątkiem zakupu usług gastronomicznych i noclegowych).

Tak więc pomimo spełnienia jednej z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, dotyczącej istnienia prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami (co zostało stwierdzone powyżej), nie została spełniona druga z przesłanek warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem usług wykorzystanych następnie w trakcie organizacji szkolenia dla pracowników i instalatorów swoich wyrobów oraz wybranych dostawców, ponieważ szkolenia te związane są, jak wykazano wyżej, z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

W konsekwencji nieodpłatne świadczenie usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

W takiej sytuacji Wnioskodawca dla udokumentowania ww. czynności nie jest zobowiązany do wystawienia faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ww. ustawy o VAT.

W związku z powyższym za prawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, że wszystkie zakupione usługi związane z organizacją szkoleń tj. zakwaterowanie, wyżywienie, wynajem sali wykładowej, przewóz uczestników szkolenia nie podlegają opodatkowaniu tj. wystawieniu faktury wewnętrznej zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Odnosząc się natomiast do kwestii wykazywania w fakturze wewnętrznej podatku VAT należnego od przekazanych towarów w trakcie szkoleń, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć czy są to czynności podlegające opodatkowaniu.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.), przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się na podstawie art. 7 ust. 2 tej ustawy przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przepisu ust. 2 tego artykułu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT).

Zauważyć jednocześnie należy, iż stosownie do przepisu art. 7 ust. 4 ustawy o VAT, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1.

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2.

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega zatem przekazanie towarów, których jednostkowa cena nabycia towaru lub jednostkowy koszt wytworzenia nie przekracza 10 zł. Nie jest również opodatkowane przekazanie prezentów, których wartość mieści się w przedziale od 10,01 zł do 100 zł (łączna wartość dla jednej osoby w roku podatkowym), jednak pod warunkiem prowadzenia dodatkowej ewidencji osób obdarowanych. Jeżeli wartość przekazanego towaru przekracza 100 zł podatnik ma obowiązek opodatkować wartość nieodpłatnego świadczenia.

Z powyższego wynika, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania czynności, które co do zasady są ściśle związane z prowadzonym przedsiębiorstwem - drukowane materiały reklamowe i informacyjne, próbki towarów, prezenty o małej wartości.

Przez próbkę, na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o VAT, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Ustawodawca nie wprowadził żadnego limitu ilościowego, czy wartościowego dla towaru traktowanego jako próbka, zastrzegając jedynie, że ich ilość i wartość nie może wskazywać na handlowy charakter ich przekazania. Z treści przywołanego przepisu art. 7 ust. 7 ustawy wynika, iż próbką jest towar gotowy, spełniający cechy wskazane w przepisie i przekazany w celu przetestowania (sprawdzenia właściwości danego towaru).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności wyłącznie opodatkowane podatkiem VAT. Wnioskodawca w cyklach 2 tygodniowych organizuje szkolenia dla pracowników, instalatorów i wybranych dostawców.

Organizator szkoleń zakupuje i nieodpłatnie przekazuje uczestnikom szkolenia bluzy polarowe, ubrania robocze, czapki robocze, świadectwo instalatora, notesy, długopisy. Ww. wymienione materiały opatrzone są logo "... - technika grzewcza". Do wydawanych nieodpłatnie materiałów reklamowych Wnioskodawca prowadzi ewidencję zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT z oznaczeniem firmy, której są reprezentantem. Wartość wydawanych materiałów reklamowych tj. bluza polarowa, ubranie robocze, czapka robocza, notes, długopis nie przekracza kwoty 100 zł na jednego uczestnika szkolenia.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan faktyczny do powołanych w sprawie przepisów prawa stwierdzić należy, iż jeżeli Wnioskodawca, jak wskazał we wniosku prowadzi ewidencję wydawanych materiałów reklamowych (prezentów o małej wartości) zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT pozwalającą na ustalenie tożsamości osób, którym nieodpłatnie te towary przekazano i łączna wartość towarów przekazanych jednej osobie nie przekracza 100 zł w roku podatkowym, wówczas w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne przekazanie tych towarów nie jest traktowane jako dostawa towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a zatem nie powstaje konieczność opodatkowania tej dostawy podatkiem od towarów i usług.

W takiej sytuacji Wnioskodawca dla udokumentowania nieodpłatnego przekazania towarów nie jest zobowiązany do wystawienia faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ww. ustawy o VAT.

W związku powyższym za prawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, że wydawane materiały reklamowe nie podlegają obowiązkowi w zakresie należnego podatku od towarów i usług oraz obowiązkowi w zakresie wystawiania faktur wewnętrznych.

Zaznaczyć jednak w tym miejscu należy, iż aby nieodpłatne przekazanie towarów (prezentów o małej wartości) nie stanowiło dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (tym samym aby nie było konieczne opodatkowanie tej dostawy i wystawienie faktury wewnętrznej zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT), konieczne jest prowadzenie przez Wnioskodawcę ewidencji o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, pozwalającej na ustalenie tożsamości osób, którym te towary przekazano, natomiast nie wystarczy jedynie oznaczenie firmy, której te osoby są reprezentantem.

Oceniając zatem całościowo stanowisko Wnioskodawcy, należało je uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zaznaczyć jednak należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl