IBPBII/2/423-8/08/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/423-8/08/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 23 grudnia 2008 r), uzupełnionym w dniu 27 lutego 2009 r. oraz 4 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych z tytułu likwidacji spółki, której wyłącznym udziałowcem jest wnioskodawca - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2008 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych z tytułu likwidacji spółki, której wyłącznym udziałowcem jest wnioskodawca.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 11 lutego 2009 r. Znak IBPB II/2/423-8/08/NG i IBPB I/2/423-1222/08/PP wezwano do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 27 lutego 2009 r. i 4 marca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność podstawową w zakresie handlu detalicznego w poszczególnych sklepach rozmieszczonych na terytorium Polski.Wnioskodawca jest wyłącznym (100%) udziałowcem spółki z o.o., nieprzerwanie od chwili jej utworzenia w dniu 12 grudnia 2005 r. Udziały w spółce z o.o. zostały objęte za wkład inny niż wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Spółka z o.o. jest obecnie właścicielem następujących nieruchomości składających się, w zależności od poszczególnych nieruchomości z:

* prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami i budowlami,

* 30% udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntów wraz z udziałem we własności budynku oraz budowli posadowionych na tym gruncie,

* udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntów niezabudowanych,

* własności wydzielonych lokali użytkowych z udziałem we własności gruntu orazprawa własności gruntu wraz ze znajdującymi się na nim budynkami i budowlami (dalej jako nieruchomości).

Wskazane nieruchomości stanowią środki trwałe w spółce z o.o.Wnioskodawca po 1 stycznia 2009 r. planuje wyodrębnić działalność bezpośrednio związaną z posiadanymi aktywami nieruchomościowymi, poprzez utworzenie spółek osobowych - spółek komandytowych.

Aby wcześniej uprościć i ujednolicić strukturę właścicielską, rozważana jest wcześniejsza likwidacja spółki z o.o. w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.).

Wnioskodawca zakłada przy tym, iż przed rozpoczęciem procesu likwidacji, dotychczasowy procentowy udział spółki z o.o. w prawie użytkowania wieczystego wraz z udziałem we własności budynku zostanie wydzielony prawnie w odrębną własność spółki z o.o. (tzn. spółka z o.o. stanie się wyłącznym właścicielem prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z umiejscowionymi na nich budynkami i budowlami).

Po zakończeniu procesu likwidacji spółki z o.o. wnioskodawca jako jej wyłączny udziałowiec otrzyma majątek likwidacyjny spółki z o.o., w postaci: środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również pozostałych składników jej majątku, w tym należności, zapasów (towarów) oraz ewentualnie środków trwałych w budowie. Tym samym, wskutek likwidacji wnioskodawca stanie się właścicielem powyżej wskazanego majątku oraz wprowadzi poszczególne jego elementy do swoich ksiąg. W zależności od decyzji biznesowej, wnioskodawca będzie wykorzystywać otrzymane od spółki z o.o. środki trwałe wartości niematerialne i prawne oraz pozostałe składniki majątku likwidacyjnego do prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej (w tym handlowej), alternatywnie dokona ich przeniesienia na inne podmioty w grupie (spółki osobowe) lub sprzedaży poza grupę.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy otrzymanie majątku związanego z likwidacją spółki z o.o. będzie opodatkowane u wnioskodawcy.

Zdaniem wnioskodawcy, art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż "dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także (...) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej".

Równocześnie zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

W odniesieniu do warunku zawartego w pkt 3 wskazać należy, że zgodnie z art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533) określony w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. w wysokości nie mniejszej niż 15%. Po tej dacie udział procentowy w kapitale spółki wynosi 10%.

W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Odnosząc powyższe warunki do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę, należy zauważyć, że w momencie planowanego zakończenia likwidacji spółki z o.o., w której wnioskodawca jest udziałowcem, będzie posiadał on nie mniej niż 10% udziałów nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.

Jednocześnie zastrzec należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

1.

jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub

2.

istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Natomiast za certyfikat rezydencji uznaje się zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika, dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika (art. 4a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Odnosząc powyższe regulacje do przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, należy uznać, że jeżeli likwidowaną spółką jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a udział wnioskodawcy w kapitale tej spółki nie zmniejszy się poniżej 10% i wnioskodawca przedstawi certyfikat rezydencji, to zostaną spełnione warunki określone w art. 22 ust. 4i 4a oraz art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawniające do zwolnienia dochodu z tytułu otrzymania majątku polikwidacyjnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy przez wnioskodawcę. Stanowisko wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl