IBPBII/2/423-11/10/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/423-11/10/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 20 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą środków z tytułu obniżenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą środków z tytułu obniżenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka M. będąca wnioskodawcą prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji pokryć dachowych. Spółka powstała w dniu 1 października 2004 r. pod firmą L. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem zakładowym w wysokości 180.042.000 PLN, w wyniku połączenia poprzez przejęcie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością L., spółki z ograniczoną odpowiedzialnością B. W dniu 2 stycznia 2008 r. firma spółki została zmieniona na M. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka przejmująca, tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością L. została założona w dniu 9 czerwca 1993 r. pod firmą P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W dniu założenia kapitał zakładowy spółki wynosił 50.000.000 złotych (przed denominacją). W dniu 25 września 1996 r. na podstawie zmiany umowy spółki, firma spółki została zmieniona na R.C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W dniu 12 sierpnia 2004 r. na podstawie zmiany umowy spółki, firma spółki została zmieniona na L. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do momentu przejęcia spółki B., spółka L. podwyższała kapitał zakładowy 14-krotnie, łącznie o kwotę 68.205.000 PLN. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło wkładem niepieniężnym w postaci zamiany wierzytelności na kapitał w kwocie 31.490.450 PLN oraz wkładem pieniężnym w kwocie 36.714.550 PLN.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością B. została założona w dniu 5 maja 1993 r. W dniu założenia kapitał zakładowy spółki B. wynosił 250.000.000 złotych (przed denominacją) i w całości został pokryty wkładem pieniężnym. Do momentu przejęcia spółki B. przez spółkę L., spółka B. podwyższała kapitał zakładowy 21-krotnie, łącznie o kwotę 111.807.000 PLN. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło wkładem niepieniężnym w kwocie 53.727.000 PLN (w tym kwota 21.149.000 PLN stanowiła zamianę wierzytelności na kapitał) oraz wkładem pieniężnym w kwocie 58.080.000 PLN.

W przypadkach obu spółek ich wspólnicy objęli wszystkie udziały po cenie odpowiadającej ich wartości nominalnej. Aktualnie spółka M. posiada kapitał zakładowy w wysokości 180.042.000 PLN dzielący się na 180.042 udziały o wartości nominalnej po 1.000 PLN każdy. Wspólnikami spółki są R.K. i M.G. będące osobami prawnymi prawa niemieckiego, mającymi siedzibę na terenie Niemiec (zwane dalej wspólnikami). R.K. posiada 68.210 udziałów, co stanowi w przybliżeniu 37,89% kapitału zakładowego spółki M., natomiast M.G. posiada 111.832 udziałów, co stanowi w przybliżeniu 62,11% kapitału zakładowego spółki M.

Zgromadzenie wspólników spółki M. ma zamiar dokonać obniżenia kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów na podstawie art. 263 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych o 85% wartości nominalnej jednego udziału, tj. z kwoty 1.000 PLN do kwoty 150 PLN i dokonać wspólnikom zwrotu kwoty 850 PLN na każdy udział.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychód otrzymany przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będących zagranicznymi osobami prawnymi z siedzibami w Niemczech, wynikający z obniżenia kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy, przychód uzyskany przez wspólników spółki, będących zagranicznymi osobami prawnymi z siedzibami w Niemczech, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, względnie będzie zwolniony od opodatkowania podatkiem dochodowym w wysokości 19%.

Stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Natomiast stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z (...) innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Zgodnie natomiast z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy do przychodów nie zalicza się kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. W przedmiotowej sprawie ma nastąpić obniżenie kapitału poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów, niemniej jednak do podatkowych skutków takiego obniżenia kapitału zakładowego stosuje się analogicznie przepisy dotyczące obniżenia kapitału poprzez umorzenie części udziałów. Stanowisko takie, w opinii wnioskodawcy, potwierdza treść interpretacji indywidualnej z dnia 11 września 2009 r., sygn. ILPB2/415-634/09-2/WM wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w której to organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, który stwierdził, iż uzasadnionym jest odniesienie przepisów dotyczących podatkowych skutków umorzenia akcji do obniżenia wartości nominalnej akcji, ze względu na efekt tej czynności w postaci obniżenia kapitału, taki sam jak umorzenie akcji przez ich unicestwienie.

Wspólnicy wnioskodawcy objęli udziały po cenie odpowiadającej ich wartości nominalnej. Wobec tego, przychód uzyskany przez nich w wyniku obniżenia kapitału zakładowego będzie niższy niż koszt ich objęcia. Mając na uwadze powyższe, kwota zwolniona z kapitału zakładowego w wyniku obniżenia kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów, uzyskana przez wspólników wnioskodawcy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Dodatkowo wnioskodawca zwraca uwagę na przepis artykułu 22 ust. 4 ww. ustawy przewidujący zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w sytuacji, gdy spełnione zostaną wszystkie warunki przewidziane w art. 22 ust. 4, 4a oraz 4b ww. ustawy. Zgodnie z przytoczonymi przepisami, zwolnienie od podatku dochodowego będzie miało miejsce, gdy:

1.

wypłacającym inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2,

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Dokonując subsumcji stanu taktycznego do powyższej normy prawnej stwierdzić trzeba, że:

1.

w przedmiotowym stanie faktycznym wypłacającym przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,

2.

uzyskującymi przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej są spółki podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Niemczech, a więc państwie członkowskim Unii Europejskiej,

3.

wspólnicy spółki wypłacającej przychody posiadają więcej niż 10% jej udziałów,

4.

odbiorcą przychodów są spółki podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Niemczech, a więc państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a ww. ustawy, spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Natomiast art. 22 ust. 4b ww. ustawy łagodzi rygor przewidziany w art. 22 ust. 4a, gdyż stanowi, iż zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów).

W przedmiotowym stanie faktycznym, wspólnicy spółki wypłacającej przychody są w posiadaniu udziałów tej spółki od chwili jej powstania, tj. od dnia 1 października 2004 r., wobec czego spełniają wymóg przewidziany przez art. 22 ust. 4a ww. ustawy, tym samym nie ma do nich zastosowania art. 22 ust. 4b ww. ustawy.

Stosownie jednakże do art. 26 ust. 1c ww. ustawy, aby zagraniczna osoba prawna mogła skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4 ww. ustawy, zobowiązana będzie do przedstawienia spółce wypłacającej przychód certyfikatu rezydencji potwierdzającego miejsce jej siedziby dła celów podatkowych.

Reasumując, zdaniem wnioskodawcy, wspólnicy spółki z ograniczona odpowiedzialnością, będący zagranicznymi osobami prawnymi nie będą podlegali opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, gdyż stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3 nie uzyskali oni przychodu.

W razie innego stanowiska organu podatkowego, wspólnicy wnioskodawcy - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będący zagranicznymi osobami prawnymi będą zwolnieni z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu wypłaty zwolnionego kapitału w wyniku obniżenia kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po przedstawieniu certyfikatu rezydencji potwierdzającego miejsce ich siedziby dla celów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, że z uwagi na fakt, iż wnioskodawcą jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która zamierza dokonać wypłaty środków z tytułu obniżenia kapitału zakładowego na rzecz wspólników będących osobami prawnymi prawa niemieckiego oraz fakt, iż w części B.2. wniosku ORD-IN "status wnioskodawcy" zaznaczono "płatnik", interpretacja dotyczy ewentualnych obowiązków wnioskodawcy jako płatnika, związanych z ww. wypłatą środków. W zakresie ustalenia czy po stronie udziałowców powstanie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

1.

dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2.

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji),

3.

wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,

4.

dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,

5.

w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,

6.

w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,

7.

zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

8.

wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Z powyższego wynika, że katalog przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż wymienione w przepisach przykłady nie stanowią jedynych kategorii przychodu podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wyrazem tego jest użycie w przepisie art. 24 ust. 5 sformułowania "w tym także". Faktycznie uzyskane mogą więc być także inne postacie przychodu z udziału w zyskach osób prawnych. Podstawowym kryterium uzyskania przychodu z udziału w zyskach osób prawnych jest jego faktyczne uzyskanie. Za przychód faktycznie uzyskany należy zaś uważać taki przychód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc przychód rzeczywiście mu wypłacony lub postawiony do dyspozycji.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zgromadzenie wspólników spółki będącej wnioskodawcą ma zamiar dokonać obniżenia kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów o 85% wartości nominalnej jednego udziału, tj. z kwoty 1.000 PLN do kwoty 150 PLN i dokonać wspólnikom zwrotu kwoty 850 PLN na każdy udział.

Zatem wypłaty te, zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, stanowią dla wspólników przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej (gdyż są przychodem faktycznie uzyskanym).

Jednocześnie ustawodawca przewidział w określonych warunkach zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Warunki te określił w art. 22 ust. 4 ustawy i uzależnił zwolnienie od ich łącznego spełnienia:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

* spółka, o której mowa w pkt 2, albo

* zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Przepis art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zwolnienie to, w myśl art. 22 ust. 4b ww. ustawy, ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów).

Jednocześnie, w myśl art. 26 ust. 1c tej ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

1.

jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub

2.

istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż jeden z udziałowców wnioskodawcy posiada 37,89% udziałów, natomiast drugi posiada 62,11% udziałów, a ponadto są oni w posiadaniu tychże udziałów od chwili powstania spółki, tj. od dnia 1 października 2004 r.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż w przypadku uzyskania przez udziałowców wnioskodawcy dochodu, przy spełnieniu warunku udokumentowania miejsca siedziby dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji, podlegał on będzie zwolnieniu na mocy omawianego przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co w konsekwencji skutkuje - po stronie wnioskodawcy - brakiem obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od środków wypłaconych z tytułu obniżenia kapitału zakładowego spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl