IBPBII/2/4160-7/10/JG - Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży działki przeznaczonej pod budowę kanalizacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/4160-7/10/JG Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży działki przeznaczonej pod budowę kanalizacji.

W związku ze skargą z dnia 4 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 lutego 2010 r.) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 18 grudnia 2009 r. Znak: IBPBII/2/415-941/09/JG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki nabytej w 2007 r. w drodze darowizny doręczoną w dniu 22 grudnia 2009 r. (data potwierdzenia odbioru), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów w trybie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), uwzględnia skargę w całości, w związku z czym zmienia zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 18 grudnia 2009 r. Znak: IBPB II/2/415-941/09/JG, uznając stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał na wniosek Pani R. (data wpływu 25 września 2009 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki nabytej w 2007 r. w drodze darowizny - zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 18 grudnia 2009 r. Znak: IBPB II/2/415-941/09/JG, stwierdzając nieprawidłowość zajętego przez wnioskodawczynię w ww. wniosku stanowiska.

W zakresie w jakim wniosek dotyczył podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych wydano odrębnie interpretacje indywidualne.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej /bez daty, który wpłynął do tut. Biura 25 września 2009 r./ przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w dniu 8 października 2007 r. w drodze darowizny otrzymała od rodziców m.in. działkę Nr 4552 o pow. 0,09 ha. Działka stanowiła część gospodarstwa rolnego wnioskodawczyni. Darowizna była koniecznym warunkiem KRUS-u do otrzymania emerytury przez matkę wnioskodawczyni. Działka była wykorzystywana tylko i wyłącznie na własne potrzeby. Wnioskodawczyni chcąc umożliwić realizację projektu budowy kanalizacji w dniu 18 czerwca 2009 r. na prośbę... Spółka z o.o. sprzedała ww. działkę pod budowę pompowni ścieków. Działka od momentu darowizny do momentu sprzedaży nie była zabudowana. Wnioskodawczyni uzyskała informację o konieczności zapłaty podatku dochodowego. Podkreśliła, że środki ze sprzedaży działki zostały wykorzystane na remont budynku. Wskazuje, iż czuje się oszukana, gdyż nikt jej nie poinformował, że zbycia działki powinna dokonać na podstawie umowy wywłaszczenia.

Zdaniem wnioskodawczyni, sprzedaż działki była konieczna pod budowę kanalizacji. Uważa, że nie powinna zapłacić podatku ponieważ sprzedaży działki dokonała nie z chęci zysku lecz dla dobra ogółu mieszkańców i ochrony środowiska.

W dniu 18 grudnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów wydał indywidualną interpretację Znak: IBPB II/2/415-941/09/JG uznając stanowisko wnioskodawczyni w kwestii braku obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży działki za nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że odpłatne zbycie działki (18 czerwca 2009 r.) nastąpiło przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia (08 października 2007 r.), o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że przychód ze sprzedaży przedmiotowej działki podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e. ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie zgadzając się z ww. interpretacją wnioskodawczyni pismem z dnia 2 stycznia 2010 r. (data nadania w UPT - 4 stycznia 2010 r., data wpływu do tut. Biura 5 stycznia 2010 r.) wezwała do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę wydanej interpretacji przepisów podatkowych.

W odpowiedzi z dnia 21 stycznia 2010 r. Znak: IBPB II/2/415W-1/10/JG na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził brak podstaw do zmiany indywidualnej interpretacji z dnia 18 grudnia 2009 r. Znak: IBPB II/2/415-941/09/JG podtrzymując jednocześnie swoje stanowisko w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki nabytej w 2007 r. w drodze darowizny.

Pismem z dnia 4 lutego 2010 r. Pani R. za pośrednictwem Izby Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na indywidualną interpretację z dnia 18 grudnia 2009 r. Znak: IBPB II/2/415-941/09/JG.

W złożonej skardze wniesiono o uchylenie ww. interpretacji prawa podatkowego. Skarżąca ponownie wskazała, iż w dniu 18 czerwca 2009 r. w związku ze złożoną jej ofertą przez... sprzedała nieruchomość gruntową (działkę Nr 4552 o pow. 0,09 ha), którą nabyła w dniu 8 października 2007 r. w drodze darowizny. Działka została sprzedana pod budowę przepompowni ścieków. Wskazała, iż występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie obowiązku podatkowego od umowy sprzedaży nieruchomości na cele publiczne zajęła własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że od zawartej transakcji sprzedaży nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego, gdyż sprzedaż działki nastąpiła w celu uzasadniającym jej wywłaszczenie. Tym czasem stanowisko organu w zaskarżonej interpretacji oparte jest na błędnej wykładni art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjmując że w jej sprawie winno było dojść do procesu wywłaszczenia. W oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 29 stwierdzić można, że zwolnienie od podatku dochodowego przysługuje w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie. Zwolnienie takie ma zastosowanie w sytuacji, w której doszło do wywłaszczenia, ale mogłoby do niego dojść, gdyby podmiot nie godził się na dobrowolne przeniesienie prawa własności. W stanie faktycznym nie doszło do wywłaszczenia lecz do dobrowolnego przeniesienia własności na rzecz spółki komunalnej, której celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. Świadczenie usług powszechnie dostępnych takich jak dostarczanie wody, odprowadzanie ścieków jest w przeświadczeniu skarżącej celem publicznym. Zgodnie z art. 112 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomości "wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy". Skarżąca podkreśla, iż własność nieruchomości na rzecz spółki komunalnej przeniosła dobrowolnie, nie stwarzając konieczności wszczynania postępowania wywłaszczeniowego. W ocenie skarżącej brak możliwości nabycia gruntu pod budowę przepompowni w drodze umowy uzasadnia podjęcie procedury wywłaszczeniowej, gdyż przepompownia niezbędna jest do korzystania z systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Pomimo tego organ definitywnie stwierdził, że w jej sprawie nie istnieje okoliczność sprzedaży nieruchomości uzasadniającej jej wywłaszczenie.

Stosownie do art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) organ, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Dyrektor Izby w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów po rozpatrzeniu przedmiotowej skargi z dnia 4 lutego 2010 r. uwzględnia skargę w całości i stwierdza, że stanowisko skarżącej przedstawione we wniosku bez daty, który wpłynął do tut. Biura 25 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki nabytej w 2007 r. w drodze darowizny jest prawidłowe.

Podkreślić należy, iż na tle przedstawionego stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając z upoważnienia Ministra Finansów w zaskarżonej interpretacji uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe stwierdzając, że odpłatne zbycie działki (18 czerwca 2009 r.) nastąpiło przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia (8 października 2007 r.), o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wobec tego przychód ze sprzedaży przedmiotowej działki podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ stanowisko swoje w zaskarżonej interpretacji oparł na stanowisku wnioskodawczyni zawartym we wniosku, która jednoznacznie wskazała, że "uważam, że nie powinnam płacić podatku ponieważ nie sprzedałam działki z chęci zysku lecz dla dobra ogółu mieszkańców i ochrony środowiska".

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydając zaskarżoną interpretację przepisów prawa podatkowego oceny prawnej dokonał na podstawie opisanego we wniosku stanu faktycznego. Elementem przedstawionego we wniosku stanu faktycznego było wskazanie, że wnioskodawczyni chcąc umożliwić realizację projektu budowy kanalizacji w dniu 18 czerwca 2009 r. na prośbę... Spółka z o.o. sprzedała nabytą w dniu 8 października 2007 r. w drodze darowizny działkę pod budowę pompowni ścieków, zaznaczając, że zbycie działki nie zostało dokonane na podstawie umowy wywłaszczenia. Środki ze sprzedaży działki zostały wykorzystane na remont budynku. Z powyższych względów organ nie mógł uznać argumentacji stanowiska wnioskodawczyni za prawidłowe.

Dopiero w złożonej skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skarżąca dokonała doprecyzowania przedstawionego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie poprzez wskazanie, że sprzedaży działki dokonała dobrowolnie na rzecz spółki komunalnej bez konieczności wszczynania postępowania wywłaszczeniowego a ponadto dodała, że sprzedaż działki nastąpiła na cel uzasadniający jej wywłaszczenie.

W ocenie tut. organu zaistnienie powyższych okoliczności ma istotne znaczenie dla sprawy będącej przedmiotem złożonego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji.

Po ponownej analizie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz zarzutów zawartych w przedmiotowej skardze poprzedzonej wniesieniem wezwania do usunięcia naruszenia prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Z powyższego przepisu wynika, że zwolnienie nie będzie przysługiwać, gdy powyższe warunki - dotyczące okresu sprzedaży oraz ceny nabycia - będą spełnione łącznie. W przypadku, gdy spełniony będzie tylko jeden z nich albo żaden z nich, wówczas zwolnienie będzie podatnikowi przysługiwało.

W związku z tym, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione z podatku zostały przychody uzyskane tytułu:

1.

odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami;

2.

sprzedaży nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie;

3.

sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.

Zasady ograniczania i pozbawiania praw do nieruchomości oraz przekazywania nieruchomości na szczególne cele zostały uregulowane w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).

Zatem wyłącznie w przypadku zbycia nieruchomości w trybie przewidzianym w tej ustawie zachodziłaby możliwość zastosowania powyższego zwolnienia przy spełnieniu pozostałych warunków.

W przedmiotowej sprawie odpłatne zbycie działki (18 czerwca 2009 r.) nastąpiło co prawda przed upływem 2 lat od daty ich nabycia (8 października 2007 r.), jednakże nabycie nieruchomości nastąpiło w drodze darowizny. Tak więc od istnienia ceny nabycia jest uzależniona sama możliwość spełnienia drugiego z warunków. Stosownie do art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Skoro zatem przy nabyciu w drodze darowizny, z uwagi na jej nieodpłatny charakter cena nie stanowi elementu tej umowy, nie jest spełniony drugi warunek wyłączający przedmiotowe zwolnienie.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez wnioskodawczynię z odpłatnego zbycia działki otrzymanej w drodze darowizny będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile istotnie odpłatne zbycie działki na rzecz... Sp. z o.o. nastąpiło na cele uzasadniające jej wywłaszczenie.

Reasumując stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura w dniu 25 września 2009 r. było prawidłowe, pod warunkiem, że zbycia działki na rzecz spółki komunalnej dokonano na cele uzasadniające jej wywłaszczenie.

Mając na uwadze powyższe, należało orzec jak w sentencji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejsze rozstrzygnięcie. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice - w terminie 30 dni od daty jej doręczenia - za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl