IBPBII/2/415-98/08/JSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-98/08/JSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 1 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 30 stycznia 2009 r. znak: IBPB II/2/415-98/08/JSz wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienie wpłynęło w dniu 18 lutego 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na skutek przeprowadzonego postępowania sądowego w przedmiocie podziału majątku dorobkowego i zniesienia współwłasności pomiędzy wnioskodawczynią i jej byłym mężem, prawomocnym postanowieniem Sądu zostało przyznane jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które dotychczas wchodziło w skład majątku dorobkowego.

Prawomocność przedmiotowego postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 29 czerwca 2006 r., a następnie na skutek wniesienia apelacji z dnia 5 lutego 2008 r. sprostowanego postanowieniem Sądu Okręgowego została stwierdzona w dniu 8 maja 2008 r.

Obecnie wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży ww. spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawczyni wyjaśniła, że w skład majątku dorobkowego, oprócz wskazanego we wniosku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wchodziła nadto:

* pralka Whirlpool typ AWG 681 rok produkcji 1998 r. o wartości 350 zł oraz

* komplet lamp składających się z lampy wiszącej z pięcioma kinkietami o wartości 700 zł.

Ww. składniki majątku dorobkowego zostały przyznane mężowi wnioskodawczyni.

Ekwiwalentny podział majątku dorobkowego nastąpił w tym sensie, iż wnioskodawczyni zostało przyznane na własność spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a nadto został na nią nałożony obowiązek uiszczenia na rzecz męża kwoty stanowiącej połowę ustalonej przez sąd wartość ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego tytułem dopłaty jego udziału w majątku dorobkowym i współwłasności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nabycie na podstawie orzeczenia Sądu wydanego w dniu 29 czerwca 2006 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, którego prawomocność została stwierdzona w dniu 8 maja 2008 r.,. należy potraktować jako nabycie po 31 grudnia 2006 r., a zatem w związku z treścią przepisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do dochodu (przychodu) z odpłatnego zbycia tego prawa będą mieć zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym po 31 grudnia 2006 r....

Wnioskodawczyni uważa, że nabycie na podstawie orzeczenia Sądu wydanego w dniu 29 czerwca 2006 r., spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, którego prawomocność została stwierdzona w dniu 8 maja 2008 r., należy potraktować jako nabycie po 31 grudnia 2006 r., a zatem w związku z treścią przepisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia tego prawa będą mieć zastosowanie przepisy ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym po 31 grudnia 2006 r.

Orzeczenie Sądu (poza nielicznymi wypadkami, które w niniejszej sprawie nie miały miejsca tj. nie została stwierdzona natychmiastowa wykonalność jego postanowień) jest skuteczne i wykonalne dopiero po jego uprawomocnieniu. Dopiero zatem od tej chwili wywołuje skutki w sferze praw i obowiązków podmiotów będących stronami postępowania oraz staje się wiążące nie tylko dla stron i sądu, który je wydał, ale także dla innych sądów oraz innych organów państwowych i organów administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także dla innych osób - art. 365 ust. 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

W przedmiotowej sprawie orzeczenie o podziale majątku dorobkowego małżonków stało się prawomocne po 31 grudnia 2006 r. tj. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło po dniu 31 grudnia 2006 r., a zatem do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia tego prawa będą mieć zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym po 31 grudnia 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Z powyższego wynika, iż w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jego nabycia.

Stosownie do treści z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Jak stanowi art. 43. § 1 oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością (art. 35 ww. ustawy). Dopiero z chwilą ustania małżeństwa wspólność ta ulega przekształceniu. Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonkom przysługują równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa - w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, ale tylko wówczas jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku podziału majątku mieści się w udziale, jaki temu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości lub prawa przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości lub praw, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego. Nabyciem nieruchomości lub prawa w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego ale tylko wtedy, jeśli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty. W każdej sytuacji, kiedy w wyniku podziału majątku jeden z małżonków został zobowiązany do spłaty, mamy do czynienia z nieekwiwalentnym podziałem majątku, a po stronie małżonka zobowiązanego do spłaty następuje nabycie majątku przekraczające pierwotnie posiadany przez niego udział w majątku wspólnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem podziału majątku dorobkowego małżonków jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, pralka o wartości 350 zł oraz komplet lamp o wartości 700 zł. Wnioskodawczyni potwierdziła w odpowiedzi udzielonej na wezwanie do uzupełnienia stanu faktycznego, iż podział majątku nie był ekwiwalentny. Z wniosku jednoznacznie bowiem wynika, że wartość spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, otrzymanego przez wnioskodawczynię w wyniku podziału majątku wspólnego przekracza udział jaki jej przysługiwał, bowiem od wnioskodawczyni zasądzono spłatę udziału na rzecz byłego męża. Wyrok orzekający w przedmiocie podziału majątku dorobkowego i zniesienia współwłasności zapadł w dniu 29 czerwca 2006 r. jednak w wyniku wniesienia apelacji nie był prawomocny aż do 8 maja 2008 r.

Zgodnie z art. 516 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r.Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Natomiast biorąc pod uwagę art. 518 ww. ustawy, od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy przysługuje apelacja. Na inne postanowienia sądu pierwszej instancji, w wypadkach wskazanych w ustawie, przysługuje zażalenie. Tak jak wnioskodawczyni zaznaczyła we wniosku, w myśl art. 365 § 1 tej ustawy, orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby. Z postanowienia art. 521 § 1 ww. ustawy wynika, że jeżeli przepis szczególny inaczej nie stanowi, postanowienie orzekające co do istoty sprawy staje się skuteczne, a jeżeli wymaga wykonania - także wykonalne, po uprawomocnieniu się.

Wobec powyższego w niniejszym przypadku należy stwierdzić, że wnioskodawczyni w chwili podziału majątku dorobkowego małżeńskiego była już właścicielką udziału wynoszącego #189; w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, natomiast z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu została właścicielką pozostałego udziału (#189;) przysługującego pierwotnie mężowi. Tym samym data nabycia #189; udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu będzie datą nabycia go w trakcie trwania małżeństwa, natomiast datą nabycia pozostałego udziału (#189;) będzie 8 maja 2008 r.

Przenosząc opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie przedstawione we wniosku stan faktyczny w kontekście zapytania ujętego w przedmiotowym wniosku stwierdzić należy, iż przychody ze sprzedaży tej części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, która została nabyta w 2008 r. w wyniku podziału majątku, podlegać będzie opodatkowaniu według zasad obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl