IBPBII/2/415-977/13/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-977/13/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 27 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania akcji spółki prawa amerykańskiego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania akcji spółki prawa amerykańskiego.

We wskazanym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Polsce (art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz pracownikiem G. Poland Spółka z o.o. ("G. Poland"), spółki zależnej od G. Inc. ("G"), spółki prawa Stanu Delaware, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej ("USA"). Wnioskodawca nabył własność akcji spółki G. Serii A ("Akcje Serii A"), które są notowane na giełdzie papierów wartościowych... w USA ("N.").

W kwietniu 2012 r. spółka G. ogłosiła plany dostosowania swojej struktury kapitałowej poprzez ustanowienie nowej Serii akcji, Serii C ("Akcje Serii C") oraz dostarczenie każdemu dotychczasowemu akcjonariuszowi jednej Akcji Serii C do każdej Akcji Serii A ("Transakcja"). Spółka G. wyemitowała także Akcje Serii B. Również akcjonariusze posiadający Akcje Serii B otrzymają jedną Akcję Serii C do każdej Akcji Serii B. Wnioskodawca nie posiada żadnych Akcji Serii B.

Każda Akcja Serii A uprawnia akcjonariusza do jednego głosu na zgromadzeniu akcjonariuszy spółki G. Akcje Serii C nie będą uprawniały do prawa głosu, lecz poza tym będą podobne do istniejących Akcji Serii B. Podobnie jak Akcje Serii A, Akcje Serii C będą także notowane na N. Na skutek Transakcji, właściciele istniejących Akcji Serii A otrzymają jedną Akcję nowej Serii C do każdej istniejącej Akcji Serii A, przez co każdy akcjonariusz będzie posiadał dwukrotnie większą liczbę akcji niż przed Transakcją. Wartość nominalna Akcji Serii C będzie wynosiła 0.001 $ (1 cent USA) na Akcję.

Ponieważ spółka G. jest spółką prawa amerykańskiego z siedzibą w USA, której akcje są notowane na N., Transakcja będzie podlegała prawu USA. Z perspektywy prawa handlowego (korporacyjnego) USA Transakcja będzie postrzegana jako wypłata dywidendy. Jednakże w rzeczywistości (ekonomicznie) Transakcja najbardziej przypomina podział akcji. W konsekwencji, zgodnie z prawem USA, taka dywidenda nie jest opodatkowana, gdyż - jak wnioskodawca szczegółowo opisuje to poniżej - nie skutkuje uzyskaniem dochodu przez akcjonariuszy będących właścicielami Akcji Serii A. Dochód do opodatkowania jest uzyskiwany dopiero w momencie ewentualnej sprzedaży Akcji Serii C (lub uzyskania z niej dywidendy w przyszłości).

W dniu efektywnego przeprowadzenia Transakcji, nastąpi przeniesienie części zysków z lat ubiegłych (zysków zatrzymanych) spółki G. na poczet kapitału podstawowego spółki G. (tekst jedn.: ang. Common stock). Kwota podlegająca temu przesunięciu będzie równa 0.001 $ (1 cent USA) na każdą Akcję Serii C (czyli kwota odpowiadająca wartości nominalnej Akcji Serii C). Kapitał rezerwowy spółki G. nie zostanie obniżony. Jednak kapitał podstawowy spółki G. zostanie podniesiony o kwotę będącą iloczynem 0.001 $ (1 cent USA) i liczby nowo emitowanych Akcji Serii C.

Transakcja nie wpłynie na siłę głosu wnioskodawcy jako akcjonariusza spółki G. ani na wielkość (wartość ekonomiczną) jego udziału w spółce G. Wnioskodawca przewiduje, że łączna wartość Akcji Serii A posiadanych przez każdego z akcjonariuszy (łącznie z wnioskodawcą) nie zmieni się. Na przykład, zakładając, że obecnie wnioskodawca jest właścicielem 10 Akcji Serii A o łącznej wartości 9.000 USD, a po Transakcji będzie właścicielem 10 Akcji Serii A oraz 10 Akcji Serii C, to tych 20 Akcji łącznie będzie nadal wartych 9.000 USD. Innymi słowy, wartość rynkowa Akcji Serii C najprawdopodobniej spadnie o połowę (ostateczna wartość rynkowa Akcji Klas A i C zostanie ustalona przez wolny rynek). Podsumowując, jako właściciel nowych Akcji Serii C wnioskodawca nie otrzyma żadnego dodatkowego przysporzenia majątkowego. Ponadto nie nastąpi wypłata na rzecz wnioskodawcy dochodów spółki G. Z tych powodów Transakcja ekonomicznie przypomina raczej podział akcji, a nie wypłatę dywidendy.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano m.in. następujące pytanie:

Jeśli wnioskodawca otrzyma Akcje Serii C spółki G. w wyniku Transakcji (w rozumieniu prawa USA, jak wskazano powyżej), czy osiągnie jakikolwiek przychód lub dochód podlegający opodatkowaniu w Polsce... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, jeśli otrzyma Akcje Serii C spółki G. w wyniku Transakcji (w rozumieniu prawa USA, jak wskazano powyżej), nie osiągnie jakiegokolwiek przychodu ani dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zyski kapitałowe m.in. dywidendy i inne przychody uzyskane z udziału w zyskach osób prawnych (tekst jedn.: dochody, które są oparte na akcjach spółki mającej osobowość prawną) podlegają 19% podatkowi. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane z udziału w zyskach osób prawnych obejmują np.: wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej; dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej, dochód z umorzenia udziałów, niektóre rodzaje dochodów generowanych w przypadku połączenia lub podziału spółek osób prawnych, wartość niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki w spółkę osobową i wartość rynkową nieodpłatnych świadczeń dokonanych na rzecz akcjonariuszy lub udziałowców (obliczony zgodnie z art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W ramach omawianej Transakcji wnioskodawca otrzyma nowe Akcje Serii C. Jednakże, w opinii wnioskodawcy, nie osiągnie żadnego przychodu z tytułu dywidendy lub innego udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca uważa, że w celu określenia jego sytuacji podatkowej należy rozważyć postanowienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od tego, jak Transakcja jest klasyfikowana dla celów podatkowych, czy korporacyjnych zgodnie z prawem USA.

Przede wszystkim należy podkreślić, że Transakcja nie doprowadzi do otrzymania przez wnioskodawcę dywidendy. Według polskiego prawa handlowego (Kodeks spółek handlowych) dywidenda oznacza sumę otrzymaną przez akcjonariusza, wynikającą z podziału bieżących lub zatrzymanych zysków osoby prawnej. Takie rozumienie terminu "dywidendy" jest w pełni zgodne ze zwyczajowym rozumieniem tego słowa w języku polskim, np. ze sposobem, w jaki jest ono opisane w słownikach języka polskiego, np. internetowym słowniku http://sjp.pwn.pl (również organy podatkowe odnoszą się do definicji "dywidendy" zaprezentowanej w tym słowniku - np. interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 lipca 2010 r., Znak: ILPP2/443-723/10-2/PG). W przypadku spółki G., część zatrzymanych zysków zostanie przeniesiona z jednej pozycji bilansu (zysków zatrzymanych ujętych jako część kapitałów) do innej pozycji kapitałów własnych w bilansie (akcje zwykłe). Jednakże żadne bieżące lub zatrzymane zyski nie będą podzielone ani wypłacone na rzecz wnioskodawcy, a jego aktywa faktycznie nie wzrosną. Dlatego też planowana Transakcja - zdaniem wnioskodawcy - nie powinna być traktowana jako wypłata dywidendy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co więcej, nie dojdzie do wypłaty wpływów z likwidacji w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c i art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako że spółka G. nie zostanie zlikwidowana. Ponadto akcje spółki G. nie zostaną umorzone, a tym samym wnioskodawca nie uzyska dochodu w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej, nie dojdzie do połączenia, podziału spółki G. lub przekształcenia w spółkę osobową i wnioskodawca nie osiągnie żadnego rodzaju dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, które są określone w art. 24 ust. 5 pkt 6-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, chociaż kapitał podstawowy spółki G. zostanie zwiększony ze względu na emisję Akcji Serii C, a część zysków zatrzymanych zostanie przenoszona do kapitału podstawowego (iloczyn 1 centa USA i liczby Akcji Serii C), to w rzeczywistości wnioskodawca nie osiągnie żadnego przysporzenia majątkowego. Wartość aktywów wnioskodawcy nie wzrośnie, a wartość jego zobowiązań nie zmniejszy się. Z tego powodu art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdzie zastosowania. Pomimo że przepis ten stanowi, że przychody z udziału w zyskach osób prawnych obejmują m.in. dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na kapitał zakładowy z innych kapitałów osoby prawnej, to jednak należy pamiętać, że art. 24 ust. 5 (zdanie wprowadzające) wymaga dla zaistnienia opodatkowania, aby podatnik faktycznie uzyskał dochody (przychody). Innymi słowy, aby akcjonariusz uzyskał dochód podlegający opodatkowaniu, musi wystąpić rzeczywiste, realne uzyskanie korzyści przez podatnika. Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, należy zdaniem wnioskodawcy podkreślić raz jeszcze, że nie w wyniku otrzymania Akcji Serii C wartość jego udziału w Spółce nie wzrośnie i nie osiągnie żadnych realnych korzyści ekonomicznych.

Co więcej, wnioskodawca nie otrzymam od spółki G. żadnych nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d i art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Definicję nieodpłatnych świadczeń wymienionych w art. 11. ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można ustalić na podstawie licznych decyzji organów podatkowych oraz wyroków sądowych. Jest powszechnie przyjęte, że nieodpłatne świadczenia oznaczają zdarzenia skutkujące uzyskaniem przez podatnika świadczeń (korzyści) kosztem innego podmiotu. Oznacza to, że świadczenie jest bezpłatne, jeżeli wzrost wartości aktywów lub zmniejszenie zobowiązań podatnika nie jest związane z żadnymi kosztami poniesionymi przez podatnika lub inną formą świadczenia wzajemnego oferowanego przez takiego podatnika.

Zdaniem wnioskodawcy, analiza Transakcji wyraźnie prowadzi do wniosku, że nie uzyska on jakichkolwiek nieodpłatnych świadczeń, gdyż wartość aktywów wnioskodawcy nie wzrośnie, a wartość jego zobowiązań nie zmniejszy się w wyniku tej Transakcji. Formalnie liczba posiadanych przeze wnioskodawcę Akcji spółki G. podwoi się, ponieważ obejmie jedną nową Akcję Klasy C za każdą Akcję Klasy A, które już posiada. Jednak wartość posiadanych przez wnioskodawcę Akcji Serii A automatycznie spadnie, gdyż na skutek Transakcji łączna liczba Akcji spółki G. zostanie podwojona, podczas gdy majątek Spółki nie zmieni się. Innymi słowy, łączna wartość rynkowa Akcji Serii A i nowych Akcji Serii C, które będzie posiadał wnioskodawca po Transakcji powinna być równa wartości rynkowej Akcji Serii A posiadanych przez wnioskodawcę przed Transakcją (ostatecznie dokładna wartość poszczególnych serii Akcji spółki G. zostanie ustalona przez rynek). Zatem z ekonomicznego punktu widzenia, że wnioskodawca nie osiągnie żadnych zysków z Transakcji. Innymi słowy, za nowe Akcje Serii C wnioskodawca "zapłaci" spadkiem wartości rynkowej Akcji Serii A. Ekonomicznie, choć transakcja jest formalnie skonstruowana jako dywidenda w postaci akcji w rozumieniu przepisów USA, efekt Transakcji jest zasadniczo taki sam, jak w przypadku podziału akcji.

Ponadto wnioskodawca nie uzyska dochodu w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzn. dochodu w postaci nominalnej wartości akcji w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny równy wartości nominalnej akcji objętych za aport), gdyż nabycie nowych Akcji Serii C nie nastąpi na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego.

Końcowo, w wyniku Transakcji wnioskodawca nie osiągnie innego rodzaju dochodów (w szczególności w rozumieniu artykułów 12, 13, 17, 18 lub 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca wskazuje, że organy podatkowe w przeszłości rozpatrywały już przypadek podobny do zaprezentowanego w niniejszym wniosku. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację z dnia 19 grudnia 2008 r., Znak: IPPB2/415-1386/08-2/AS, w której stwierdzono, że emisja dodatkowych akcji do dotychczasowych akcjonariuszy w podobnych okolicznościach nie powoduje osiągnięcia żadnego dochodu podlegającego opodatkowaniu u akcjonariuszy. Wnioskodawca podkreślił, że również w przypadku rozpatrywanym w 2008 r. dodatkowe akcje były wyemitowane przez spółkę utworzoną zgodnie z prawem stanu Delaware, USA, a wszystkie inne istotne elementy stanu faktycznego były podobne do niniejszej sprawy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1. Ocena stanowiska w zakresie pytania nr 2 została zawarta w odrębnej interpretacji.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a tej ustawy).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Żaden z powołanych przepisów ustawy nie zwalnia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu uczestnictwa w planach (programach) polegających na otrzymaniu uprawnienia do nieodpłatnego nabycia bądź nabycia na preferencyjnych warunkach akcji spółki akcyjnej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Jednocześnie stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że wnioskodawca jest pracownikiem spółki zależnej od spółki amerykańskiej. Spółka amerykańska ogłosiła plany dostosowania swojej struktury kapitałowej poprzez ustanowienie nowej serii akcji, serii C, oraz dostarczenie każdemu dotychczasowemu akcjonariuszowi jednej akcji serii C do każdej akcji serii A. Akcje serii C nie będą uprawniały do prawa głosu, lecz będą notowane na giełdzie papierów wartościowych. Część zysków z lat ubiegłych spółki G. zostanie przeniesiona na poczet kapitału podstawowego spółki G. Kwota podlegająca temu przesunięciu będzie równa 1 centowi USA na każdą akcję serii C, czyli będzie to kwota odpowiadająca wartości nominalnej akcji serii C. Kapitał podstawowy spółki G. zostanie podniesiony o kwotę będącą iloczynem 1 centa USA i liczby nowo emitowanych akcji serii C. W wyniku planowanej przez amerykańską spółkę transakcji wnioskodawca do każdej posiadanej akcji serii A otrzyma akcje serii C.

Tym samym po stronie wnioskodawcy w sytuacji otrzymania akcji serii C od spółki zagranicznej niewątpliwie będzie miało miejsce przysporzenie majątkowe. Akcje te będą miały konkrety wymiar finansowy, gdyż będą notowane na giełdzie i poza prawem głosu będą dawały wszystkie te uprawnienia co akcje serii A. Nie budzi też wątpliwości, że na emisję tych akcji środki będą pochodziły z zysków z lat ubiegłych zgromadzonych przez spółkę G. Zyski te zostaną przekazane na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki. Innymi słowy wnioskodawca poprzez podwyższenie kapitału zakładowego spółki G. będzie partycypował w zysku osiągniętym przez tę spółkę w latach ubiegłych tyle, że zysk ten nie zostanie wypłacony mu w pieniądzu, ale w naturze w postaci akcji serii C. Nie budzi zatem wątpliwości, że wnioskodawca partycypując w zysku spółki G - czy to bieżącym, czy zatrzymanym - przysporzenie osiągnął. Ponadto wnioskodawca wskazał, że z perspektywy prawa handlowego (korporacyjnego) USA transakcja będzie postrzegana jako wypłata dywidendy. Nie tylko zatem dla Organu nie budzi wątpliwości okoliczność, że wnioskodawca otrzymując akcje serii C, których emisja została sfinansowana zyskiem spółki G. z lat ubiegłych w rzeczywistości uczestniczy w podziale zysku za lata ubiegłe i uzyskuje formę przysporzenia. Tym samym z tytułu otrzymania akcji serii C po stronie wnioskodawcy powstanie przychód.

Przypuszczenia wnioskodawcy, że w wyniku transakcji spadnie wartość rynkowa akcji serii A więc otrzymanie akcji serii C nie spowoduje wzrostu jego aktywów, nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy. Są to bowiem jedynie podejrzenia, które nie mają prymatu pewności skoro sam wnioskodawca pisze, że wartość akcji zostanie ustalona przez wolny rynek.

Z uwagi na fakt, że przedmiotem nabycia będą akcje spółki amerykańskiej, należy zastosować odpowiednie zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylenia się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu.

W myśl art. 14 ust. 1 umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będzie zwolniona od opodatkowania w drugim Umawiającym się Państwie zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi, chyba że:

a.

zysk został osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji mieniem wymienionym w artykule 7 niniejszej Umowy, położonym na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa,

b.

osoba osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, posiada zakład w drugim Umawiającym się Państwie i wartość majątkowa przynosząca zysk jest rzeczywiście związana z tym zakładem lub

c.

osoba fizyczna osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, przebywa w drugim Umawiającym się Państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

W przypadku zysków wymienionych w ww. ust. 1 lit. a zastosowanie mają postanowienia artykułu 7 niniejszej Umowy. W przypadku zysków wymienionych w ust. 1 lit. b zastosowanie mają postanowienia artykułu 8 niniejszej Umowy (art. 14 ust. 2 ww. umowy).

Przy tym, użyte w ww. Umowie określenie "zyski kapitałowe" lub "walory kapitałowe" - stosownie do art. 3 ust. 2 umowy - jeżeli z kontekstu nie wynika inaczej, będzie miało takie znaczenie, jakie ono posiada zgodnie z prawem tego Umawiającego się Państwa, którego podatek jest ustalony (...).

Z analizy zapisów umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wynika zatem, że przychody z kapitałów pieniężnych otrzymane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Z kolei przepis art. 24 ust. 5 pkt 4 ww. ustawy stanowi, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Użyty w tym przepisie zwrot "w tym także" oznacza, że ustawodawca nakazał uznać za przychód faktycznie uzyskany z udziału w zyskach osób prawnych również przychód, który nie odpowiada ogólnym zasadom tego przychodu (tekst jedn.: nie pochodzi z udziału w zysku osoby prawnej lub nie został faktycznie otrzymany), ale spełnia warunki określone m.in. w pkt 4. Tak więc, nawet jeśli wspólnicy spółki kapitałowej faktycznie nie uzyskali zysku osiągniętego przez tę spółkę, bo nie został im wypłacony, lecz zatrzymany w spółce - i tak - w przypadku podwyższenia kapitału spółki zyskiem przekazanym z innych kapitałów tej spółki, jako ich dochód będzie traktowany ten zysk. Dochód ten ma swoje źródło w samym fakcie bycia właścicielem udziału w osobie prawnej, a więc wynika z samego faktu posiadania akcji danej spółki.

Nie można więc zgodzić się z wnioskodawcą, że art. 24 ust. 5 (zdanie wprowadzające) wymaga dla zaistnienia opodatkowania, aby podatnik faktycznie uzyskał dochody (przychody). Ponadto w rozpatrywanej sprawie nie ma wątpliwości, że wnioskodawca dochód z udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyska. Wnioskodawca otrzyma bowiem w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki G. akcje serii C. Taka operacja zgodnie z polskim prawem rodzi po jego stronie obowiązek podatkowy.

Podsumowując, każde podwyższenie kapitału zakładowego osoby prawnej z jej środków finansowych zgromadzonych na innym kapitale, bez względu na źródło pochodzenia tych środków, tj. bez względu na to, czy pochodzą one z wypracowanych w latach poprzednich zysków czy z innych środków nie pochodzących z wypracowanego zysku, rodzi po stronie akcjonariuszy dochód do opodatkowania, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odzwierciedlenie tego zysku znajduje się w wydanych akcjonariuszowi akcjach.

Odnosząc się natomiast do własnego stanowiska wnioskodawcy, w którym przedstawił analizę wielu innych artykułów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych udowadniając, że w omawianym zdarzeniu nie będą one miały zastosowania, należy podkreślić, że w momencie otrzymania akcji serii C po stronie wnioskodawcy powstanie przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym rację ma wnioskodawca, że wymienione przez niego artykuły - za wyjątkiem ww. art. 24 ust. 5 pkt 4 w związku z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie mają zastosowania.

Stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym w wyniku otrzymania od spółki amerykańskiej akcji serii C po stronie wnioskodawcy nie powstanie przychód ani dochód podlegający opodatkowaniu w Polsce, uznano za nieprawidłowe.

Odpowiadając zaś na argument, że dla wnioskodawcy w 2008 r. została wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie korzystna interpretacja trzeba podkreślić, że wbrew zapewnieniom wnioskodawcy nie wszystkie istotne elementy stanu faktycznego były podobne do niniejszej sprawy. Z uwagi na te właśnie różnice rozstrzygnięcie nie mogło być takie samo.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl