IBPBII/2/415-956/13/MZa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-956/13/MZa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 23 września 2013 r. (data otrzymania 25 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia płatnika w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia płatnika w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, do której wniesiono tytułem wkładu akcje spółki akcyjnej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka akcyjna). Spółka akcyjna, której akcjonariuszem jest spółka jawna zostanie podzielona. Podział odbędzie się w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez wydzielenie z niej składników majątkowych na istniejącą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka bis). Wydzielany zespół składników majątkowych nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie przepisów podatkowych. Jednocześnie majątek pozostający w Spółce akcyjnej stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W wyniku podziału nie nastąpi obniżenie kapitału zakładowego Spółki akcyjnej, a kapitał zakładowy Spółki bis zostanie podwyższony z kwoty znajdującej się na kapitale zapasowym Spółki akcyjnej.

W skutek podziału powstanie nadwyżka nominalnej wartości udziałów przydzielonych w Spółce bis nad kosztami nabycia lub objęcia akcji w Spółce akcyjnej.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytanie:

Kto będzie płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka akcyjna (jako płatnik) będzie zobligowana do poboru podatku od Wnioskodawcy (jako podatnika) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od nadwyżki nominalnej wartości udziałów przydzielonych w Spółce bis nad kosztami nabycia lub objęcia akcji w Spółce akcyjnej.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Z kolei stosowanie do art. 41 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik jest obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, tj. z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Wobec czego, według Wnioskodawcy, Spółka akcyjna (dzielona) jako płatnik zobowiązana będzie pobrać zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także - w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że skutki podziału spółki przez wydzielenie zależne są od faktu czy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy też nie. Jeśli miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału albo majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to w momencie podziału spółek dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej, stanowi nadwyżka pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce dzielonej. Jeżeli zatem w wyniku podziału dochód (przychód) taki powstanie, to stanowi on u wspólnika spółki dzielonej dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Dochód osiągnięty przez udziałowców (akcjonariuszy) przy podziale spółki przez wydzielenie zalicza się do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów z kapitałów pieniężnych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca zaznaczył, że nastąpi podział Spółki akcyjnej przez wydzielenie, polegający na wydzieleniu ze spółki zespołu składników majątkowych nie stanowiących zorganizowanej części przedsiębiorstwa na istniejącą spółkę z o.o. (Spółkę bis). Natomiast majątek pozostający w Spółce akcyjnej stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Tym samym w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wnioskodawca uzyska dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W wyniku podziału Spółki akcyjnej przez wydzielenie majątek wydzielony nie będzie bowiem stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy.

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie do art. 41 ust. 4c ww. ustawy, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest zobowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 8.

Powyższy przepis stanowi, że w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy, a zatem, gdy wspólnik spółki dzielonej, w wyniku podziału spółki, w tym przez wydzielenie, uzyska dochód z tego tytułu, to zapłata podatku następuje za pośrednictwem płatnika. Funkcję płatnika pełni natomiast w takim przypadku spółka przejmująca lub nowo zawiązana. Oznacza to, że na spółce dzielonej z tytułu jej podziału, w tym podziału przez wydzielenie nie ciążą obowiązki płatnika z tego wynikające. To bowiem spółka przejmująca lub nowo zawiązana w związku powstaniem dochodu (przychodu) po stronie wspólnika spółki dzielonej będzie zobowiązana do zapłaty podatku z tego tytułu. Zatem płatnikiem, w sytuacji jaką opisał Wnioskodawca we wniosku, będzie spółka przejmująca a więc istniejąca spółka z o.o. (Spółka bis).

Na podstawie art. 41 ust. 8 ww. ustawy, podatnik uzyskujący dochód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 8, jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku dochodowego przed terminem określonym w art. 42 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku, gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Podsumowując, na Spółce akcyjnej jako spółce dzielonej nie będzie ciążył obowiązek płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z jej podziałem przez wydzielenie. Obowiązek taki spoczywa po stronie spółki przejmującej, a nie po stronie spółki dzielonej. Tym samym w omawianej sprawie obowiązki takie spoczywać będą na istniejącej spółce z o.o. (Spółce bis) będącej spółką przejmującą.

Zgodnie z powyższymi argumentami stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl