IBPBII/2/415-956/10/MM - Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-956/10/MM Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku, z dnia 20 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 7 września 2010 r., uzupełnionym w dniu 6 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2010 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

W związku z brakami formalnymi wniosku, pismem z dnia 28 września 2010 r. Znak: IBPB II/2/415-956/10/MM wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 6 października 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 1996 r. wnioskodawczyni została przekazana aktem notarialnym, jako darowizna od rodziców, działka budowlana, na której postawiono dom. Dom ten miał być własnością wnioskodawczyni i był budowany z myślą o wnioskodawczyni i jej przyszłej rodzinie. Na nazwisko wnioskodawczyni wystawiane były od początku wszelkie dokumenty dotyczące budowy i z budową związane. Budowany systemem gospodarczym dom został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. W 2006 r. wnioskodawczyni zawarła związek małżeński. Obecnie wnioskodawczyni planuje dalsze życie zawodowe i rodzinne w innej miejscowości, dlatego podjęła decyzję o sprzedaży domu i kupnie oraz wyremontowaniu mieszkania w innej miejscowości, którego będzie jedyną właścicielką, na co przeznaczy ok. 2/3 sumy uzyskanej ze sprzedaży domu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powyższa transakcja spowoduje powstanie przychodu i obowiązek uiszczenia podatku dochodowego.

Zdaniem wnioskodawczyni, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Zgodnie z powyższym wnioskodawczyni uważa, że jest zwolniona z opłaty podatku od sprzedaży domu, jako że znaczną część kwoty wykorzysta w ciągu najbliższych dwóch lat do zakupu i wyremontowania innego mieszkania, a do pozostałej części kwoty ma w ocenie wnioskodawczyni zastosowanie cytowany powyżej przepis. Zatem w ocenie wnioskodawczyni nie występuje kwota, którą można uznać jako przychód podatkowy, od którego należy uiścić podatek dochodowy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...).

Przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że działka budowlana została nabyta przez wnioskodawczynię w 1996 r. w drodze darowizny. Przedmiotowa działka została zabudowana budynkiem mieszkalnym. Obecnie planowana jest sprzedaż nieruchomości.

Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jakkolwiek posługuje się pojęciem nieruchomości, to tego pojęcia nie definiuje. W tym też zakresie należy odwołać się do przepisów prawa cywilnego. Zgodnie z treścią art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Natomiast art. 48 k.c. stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. W myśl art. 47 k.c. część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Wyżej wymienione przepisy wyrażają generalną zasadę, że budynek jako część składowa nieruchomości z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu. Dlatego też sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkowania - art. 235 k.c.

Nie można traktować więc, w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej jak również Kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

W świetle zatem powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości bieg terminu pięcioletniego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się od daty nabycia gruntu, niezależnie od tego, kiedy na gruncie tym wzniesiono budynek.

Uwzględniając więc opisane we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż od końca 1996 r. tj. od końca roku, w którym nastąpiło nabycie w drodze darowizny działki upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Fakt późniejszego zabudowania przedmiotowej działki w tym przypadku jest bez znaczenia. Oznacza to, że przychód jaki uzyska wnioskodawczyni ze sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegał w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że choć w przedmiotowej sprawie istotnie nie powstanie u wnioskodawczyni obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości, to z innych powodów niż wskazała wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni bowiem stoi na stanowisku, że dokonana sprzedaż nieruchomości powinna być wolna od podatku dochodowego z uwagi na fakt, że działka została nabyta w drodze darowizny od rodziców oraz, że znaczna część uzyskanej kwoty zostanie przeznaczona na zakup i remont innego mieszkania. Tymczasem sprzedaż powyższej nieruchomości nie stanowi w ogóle źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Nie ma zatem podstaw aby powoływać się na zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, gdyż sprzedaż nieruchomości nie stanowi w ogóle dla wnioskodawczyni źródła przychodu.

W przedmiotowej sprawie również obojętny podatkowo jest cel na jaki zostaną przeznaczone środki pieniężne uzyskane z odpłatnego zbycia ww. nieruchomości, ponieważ jak już wskazano sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie. A zatem fakt czy wnioskodawczyni zakupi i wyremontuje za uzyskane ze sprzedaży pieniądze inne mieszkanie pozostaje w tym przypadku bez znaczenia.

Reasumując, planowana transakcja sprzedaży nieruchomości nie będzie w ogóle dla wnioskodawczyni stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bo będzie miała miejsce po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie.

Mimo iż faktycznie wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w związku ze sprzedażą przedmiotowej nieruchomości, to z uwagi na sposób uzasadnienia własnego stanowiska wnioskodawczyni, tut. Organ nie mógł ocenić stanowiska wnioskodawczyni jako prawidłowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl