IBPBII/2/415-912/10/MM - Określenie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji w spółce komandytowo-akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-912/10/MM Określenie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji w spółce komandytowo-akcyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 23 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji w spółce komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji w spółce komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca pozostaje osobą fizyczną, objętą nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej funkcjonującej pod firmą "R" spółka jawna. Z kolei spółka jawna pozostaje akcjonariuszem w spółce "F" spółka komandytowo-akcyjna i posiada w tym podmiocie akcje serii A, które zostały pokryte gotówką przy założeniu spółki oraz akcje imienne serii B, które zostały pokryte wkładem niepieniężnym w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z odrębną własnością budynków i budowli posadowionych na tym gruncie, w taki sposób, że na kapitał zakładowy "F" spółki komandytowo-akcyjnej została odniesiona część wartości aportu, natomiast nadwyżka wartości nominalnej akcji nad ceną emisyjną (agio emisyjne) została zapisana na kapitale zapasowym spółki.

Konieczne jest tu wskazanie, że akcje serii A oraz akcje serii B w spółce "F" spółka komandytowo-akcyjna zostały objęte przez spółkę "R" jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, dopiero w późniejszym okresie czasu doszło do przekształcenia tego podmiotu w spółkę jawną. W związku z transakcją przekształcenia dotychczasowi wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stali się wspólnikami spółki jawnej, zaś w umowie spółki została określona kwotowa wartość wkładu tych wspólników do spółki odpowiadająca wartości majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przypadającego na udziały posiadane przez każdego ze wspólników tej spółki w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W najbliższym okresie czasu planowane jest przeprowadzenie procedury, na podstawie której spółka komandytowo-akcyjna "F" nabędzie od spółki jawnej "R" część akcji własnych w celu ich umorzenia, za wynagrodzeniem, odpowiadającym wartości nominalnej przedmiotowych akcji. Ewentualnie rozważana jest operacja polegająca na podjęciu uchwały w sprawie zmniejszenia wartości nominalnej akcji i wypłacie kwoty z obniżenia kapitału do spółki "R" jako obecnego akcjonariusza tego podmiotu (zgodnie z art. 455-458 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 - obniżenie kapitału zakładowego przez zmniejszenie wartości nominalnej akcji - ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Uzupełniająco wskazać należy, że przedmiot działalności spółki jawnej nie obejmuje zawodowego, stałego realizowania czynności polegających na zbywaniu czy nabywaniu akcji, czy udziałów w innych jednostkach.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

1.

Według jakich zasad opodatkowane jest u wspólnika spółki jawnej (osoby fizycznej) wynagrodzenie wypłacane przez spółkę komandytowo-akcyjną z tytułu nabycia przez ww. spółkę komandytowo-akcyjną akcji własnych w celu ich umorzenia od akcjonariusza będącego spółką jawną powstałą z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz według jakiej stawki podatkowej ww. ewentualny dochód z tej operacji będzie opodatkowany.

2.

Według jakich zasad winna być opodatkowana kwota wynikająca z obniżenia wartości nominalnej akcji w spółce komandytowo-akcyjnej wypłacana akcjonariuszowi tego podmiotu - spółce jawnej powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwrot wkładu na kapitał) oraz jaka stawka podatkowa winna tutaj znaleźć zastosowanie.

Ad. 1)

Zdaniem wnioskodawcy, przychód uzyskany przez spółkę jawną z tytułu wypłaty wynagrodzenia za akcje w spółce komandytowo-akcyjnej nabywane przez spółkę komandytowo-akcyjną w celu ich umorzenia winien być opodatkowany u wspólników spółki jawnej stosownie do oznaczonego w umowie spółki udziału każdego ze wspólników w zyskach i stratach tego podmiotu. Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy o podaktu dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. W opisanym stanie faktycznym przychód w postaci wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji własnych na rzecz spółki akcyjnej w celu ich umorzenia jest uzyskiwany przez spółkę jawną, która nie pozostaje samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego. W konsekwencji przychód taki winien podlegać opodatkowaniu u wspólników takiego podmiotu, stosownie do oznaczonego w umowie spółki jawnej udziału w zysku tego podmiotu.

Kwota przychodu do opodatkowania winna być nadto pomniejszona, zdaniem wnioskodawcy, o wydatki poniesione przez poprzedniczkę prawną spółki jawnej tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na uzyskanie przedmiotowych akcji. Wydatki te winny zostać przy tym uwzględnione u każdego ze wspólników spółki jawnej w odpowiedniej wartości procentowej odpowiadającej określonemu w umowie spółki udziałowi w zyskach i stratach tego podmiotu.

Zdaniem wnioskodawcy, biorąc po uwagę regulacje dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych wskazać w tym miejscu należy na treść art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Zastosowanie ww. regulacji do umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej potwierdza, zdaniem wnioskodawcy, m.in. stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z dnia 27 czerwca 2007 r. Znak: 1437/ZDD/6/MF/423/28/2007.

W szczególnym stanie faktycznym jaki został opisany na wstępie (przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową) trzeba jednak zwrócić uwagę jeszcze na treść art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z tym przepisem, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

a.

innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b.

b) spółki kapitałowej.

Przepis § 1 art. 93a Ordynacji podatkowej stanowi z kolei o wstąpieniu we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki, co oznacza możliwość powoływania się w spółce powstałej w wyniku przekształcenia na prawa spółki istniejącej przed przekształceniem.

Chodzi w tym względzie o zapewnienie ciągłości sytuacji podatkowej podmiotu, który podlegał przekształceniu. Wnioskodawca wskazuje, iż w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (miałyby one zastosowanie, gdyby nie doszło do przekształcenia) funkcjonuje praktycznie analogiczna regulacja do zacytowanej wyżej treści art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przepis art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia (art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Zastosowanie ww. regulacji do przypadku umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, zdaniem wnioskodawcy, potwierdza w szczególności interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 marca 2009 r. Znak: IBPBII/2/423-6/08/MW. Pewnym uzupełnieniem ww. przepisu prawa jest dalej art. 15 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z przepisu tego wynika, że w przypadku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny albo ich zbycia na rzecz spółki w celu ich umorzenia, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że w takim stanie faktycznym, koszt ten winna stanowić wartość nominalna objętych akcji (art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), akcje serii B zostały bowiem objęte za wkład niepieniężny w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z odrębną własnością budynków i budowli posadowionych na tym gruncie.

W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy, przychód wnioskodawcy z tytułu zbycia akcji na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej powinien zostać pomniejszony o wartość kwot odpowiadających kosztom objęcia przedmiotowych akcji (w odpowiednim procencie odpowiadającym udziałowi wnioskodawcy w zyskach i stratach w spółce jawnej). W zakresie akcji serii A winny być tutaj uwzględnione kwoty środków pieniężnych przeznaczonych na objęcie akcji tej serii, zaś w zakresie akcji serii B wartość odnosząca się do wartości nominalnej akcji tej serii. Przyjęcie przeciwnego stanowiska tj. uznającego, iż w sytuacji przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną - wspólnicy spółki jawnej pozbawieni są możności pomniejszenia przychodu do opodatkowania o wartości opisane powyżej, prowadziłoby do niczym nieuzasadnionego pozbawienia wspólników przysługujących im uprawnień sprzecznie z zasadą sukcesji podatkowej praw i obowiązków podatkowych przewidzianą w przepisach Ordynacji podatkowej.

W zakresie zakwalifikowania ewentualnego dochodu z takiej operacji do określonego źródła przychodu, zdaniem wnioskodawcy tego typu dochód należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych i opodatkować na zasadzie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pogląd ten potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 30 kwietnia 2010 r. IBPBII/2/415-134/10/HS. Interpretacja ta dotyczyła zapytania podatnika, wspólnika spółki jawnej, dokonującego zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej.

W interpretacji tej organ podatkowy wskazał, że "W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych rozumie się przez to:

a.

akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,

b.

inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a), lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

W związku z powyższym pod pojęciem papierów wartościowych rozumie się również akcje. Należy przy tym zauważyć, że ustawa nie różnicuje akcji na te emitowane w spółkach akcyjnych i te emitowane w spółkach komandytowo-akcyjnych. Podobnie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posługują się w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) pojęciem"papiery wartościowe" nie ograniczając go tym samym jedynie do akcji w spółkach mających osobowość prawną. Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym, w myśl art. 30b ust. 4 ww. ustawy, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. Przepis art. 30b ust. 4 ww. ustawy, jak wynika z jego literalnego brzmienia, ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy obrót papierami wartościowymi i pochodnymi instrumentami finansowymi (realizacja praw z nich wynikających) jest przedmiotem działalności gospodarczej. Aby działalność mogła być traktowana jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w cytowanym na wstępie art. 5a pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Niezależnie od tych warunków, w przypadku działalności obejmującej obrót instrumentami finansowymi w rozumieniu powołanej powyżej ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, respektowane muszą być wymogi stawiane także i przez tę ustawę. Powołana ustawa reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi, prawa i obowiązki podmiotów uczestniczących w tym obrocie oraz wykonywanie nadzoru w tym zakresie. Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że spółka jawna, której wspólnikiem jest wnioskodawczym nie będzie prowadzić działalności gospodarczej w zakresie odpłatnego zbycia papierów wartościowych czy pochodnych instrumentów finansowych. Tym samym, przychód z tego tytułu ustalony proporcjonalnie do udziału wnioskodawczyni w zyskach spółki jawnej należy kwalifikować jako przychód (czy też stratę) ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, tj. kapitałów pieniężnych".

Ad. 2)

Zdaniem wnioskodawcy, w zakresie podatkowych skutków obniżenia kapitału zakładowego w spółce komandytowo-akcyjnej w związku ze zmniejszeniem wartości nominalnej akcji w spółce, generalnie zastosowanie winny znaleźć zasady przedstawione powyżej a dotyczące umorzenia akcji.

Przychód do opodatkowania (ustalony w określonej wartości uwzględniającej udział wnioskodawcy w zyskach i stratach spółki jawnej) powinien być pomniejszony o wartość wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej. Z zacytowanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem zwolnienie od opodatkowania"przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej". W przekonaniu wnioskodawcy w sytuacji zmniejszenia wartości nominalnej akcji mamy do czynienia z częściowym zwrotem wartości wkładów wniesionych do spółki komandytowo-akcyjnej. Uprawnia to do przyjęcia stanowiska, zgodnie z którym przy uwzględnieniu skutków sukcesji podatkowej w zakresie praw i obowiązków podatkowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, częściowy zwrot wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wartość wkładu do spółki (wkład pierwotnie wniesiony) będzie bowiem wyższa aniżeli kwota zwrotu na rzecz akcjonariusza - spółki jawnej. W związku z tym nie zajdzie tutaj konieczność zastosowania jakiejkolwiek stawki podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2. Ocena stanowiska w zakresie pytania nr 1 została zawarta w odrębnej interpretacji.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem k.s.h.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna lub spółka niemająca osobowości prawnej, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 8 ust. 2 cyt. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej, z kolei spółka jawna jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Obecnie w spółce komandytowo-akcyjnej rozważana jest operacja polegająca na podjęciu uchwały w sprawie zmniejszenia wartości nominalnej akcji i wypłacie kwoty z obniżenia kapitału zakładowego do spółki jawnej.

Nadmienić należy, że w zakresie niektórego rodzaju spraw, w tym dotyczących kapitału zakładowego, akcji i wkładów akcjonariuszy, do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, co wynika z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h.

Podkreślenia wymaga fakt, że wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej są zobowiązani wnieść do tej spółki wkład na pokrycie całego kapitału zakładowego. Zasada ta dotyczy również akcjonariuszy, którzy w zamian za swój wkład obejmują w tejże spółce akcje.

Zgodnie z art. 344 § 1 k.s.h., podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszowi dokonanych wpłat na akcje ani w całości, ani w części z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach. Jak stanowi art. 455 § 1 k.s.h. dopuszczalne jest jednak obniżenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej w drodze zmiany statutu, przez zmniejszenie wartości nominalnej akcji, połączenie akcji lub przez umorzenie części akcji oraz w przypadku podziału przez wydzielenie.

W świetle powyższego należy uznać za dopuszczalny zwrot części wniesionego przez akcjonariusza do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu, który może nastąpić m.in. w wyniku zmniejszenia wartości nominalnej akcji tejże spółki.

W związku z faktem, iż kwota wynikająca z obniżenia wartości nominalnej akcji w spółce komandytowo-akcyjnej będzie wypłacana akcjonariuszowi tego podmiotu czyli spółce jawnej powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy wyjaśnić, że skutki podatkowe przekształcenia spółek zostały unormowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). W myśl art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w związku z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Taki stan prawny pozwala stwierdzić, że proces przekształcania się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które miała spółka kapitałowa, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę jawną.

Stosownie do przepisu art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) ustawy - Ordynacja podatkowa, osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ww. ustawy wyrażającym zasadę powszechności opodatkowania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl przepisu art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Przepisy ustawy podatkowej, mimo iż posługują się terminem "prawa majątkowe", nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności". Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa, nie wymienione w tym przepisie. Prawa związane z udziałem wspólnika w spółce osobowej są prawami majątkowymi, gdyż ich treść stanowią odpowiednio określone przez Kodeks spółek handlowych prawa i obowiązki o charakterze zarówno korporacyjnym, jak i majątkowym.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż należności wypłacone wnioskodawcy z tytułu obniżenia kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji tejże spółki, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że nie istnieje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego w przypadku zwrotu udziałów lub wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów albo wkładów do spółki osobowej.

Natomiast różnica pomiędzy wypłaconą wartością udziału kapitałowego, a wartością wkładu wniesionego przez wspólnika do spółki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z powyższym należy stwierdzić, że przychód powstały w związku z częściowym zwrotem wkładów wniesionych do spółki komandytowo-akcyjnej przez spółkę z o.o. przekształconą następnie w spółkę jawną będzie wolny od podatku dochodowego do wysokości wniesionych wkładów.

Przychód z tytułu otrzymanego udziału kapitałowego, ponad wartość zwolnioną od opodatkowania należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do treści tego przepisu źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).

W świetle natomiast art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami i należy je wykazać w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do 30 kwietnia następnego roku i w tym samym terminie należy wpłacić z tego tytułu podatek, obliczony zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Przedstawiając własne stanowisko wnioskodawca stwierdził, iż wartość wkładu wniesionego do spółki komandytowo-akcyjnej będzie wyższa aniżeli kwota zwrotu na rzecz akcjonariusza - spółki jawnej. W związku z powyższym jeśli faktycznie kwota otrzymana przez wnioskodawcę - udziałowca spółki jawnej z tytułu obniżenia wartości nominalnej akcji spółki komandytowo-akcyjnej nie przewyższy wartości wkładu z dnia jego wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej przypadającej proporcjonalnie do wielkości udziału wnioskodawcy w spółce jawnej, to na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy przychód uzyskany przez wnioskodawcę będzie podlegał zwolnieniu.

Odnosząc się do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, iż nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ każda interpretacja wydawana jest w indywidualnej sprawie i wiąże tylko w sprawie, w której zapadła.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl