IBPBII/2/415-911/09/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-911/09/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września (data wpływu do tut. Biura 17 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 24 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy wniesienie do spółki osobowej nieruchomości nabytych w drodze spadku, które nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej:

* stanowi odpłatne zbycie - jest nieprawidłowe

* skutkuje powstaniem przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy wniesienie do spółki osobowej nieruchomości nabytych w drodze spadku, które nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej stanowi odpłatne zbycie i skutkuje powstaniem przychodu.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 13 listopada 2009 r. Znak: IBPBII/2/415-911/09/NG wezwano do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 24 listopada 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku po zmarłym w dniu 3 grudnia 2008 r. mężu udziały w nieruchomościach obciążonych hipoteką z tytułu zaciągniętych kredytów.

Wnioskodawczyni w miesiącu styczniu 2009 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Nieruchomości, w których wnioskodawczyni nabyła udziały w drodze spadku nie są wykorzystywane w prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nosi się z zamiarem wniesienia prawa do tych nieruchomości jako wkład niepieniężny do spółki osobowej w zamian za objęcie udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy aport nieruchomości nabytych w drodze spadku do spółki osobowej (w szczególności spółki jawnej i cywilnej) stanowi odpłatne zbycie, a zatem podlega opodatkowaniu.

2.

Czy aport nieruchomości nabytych w drodze spadku do spółki osobowej (w szczególności spółki jawnej i cywilnej) stanowi dla wspólnika przychód z kapitałów pieniężnych w dacie wniesienia i podlega opodatkowaniu.

Zdaniem wnioskodawczyni:

Ad. 1.

Chociaż wniesienie majątku do spółki osobowej wiąże się z przeniesieniem na nią praw do rozporządzania nim, to nie następuje odpłatne zbycie, gdyż nie mamy do czynienia z odpłatnością. Wartość wkładu często nie przekłada się na wartość udziału, bo wspólnicy mogą w umowie spółki podzielić zysk dowolnie, a nie według wartości wkładów.

Wspólnik wnosi wkład w celu wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych w celu prowadzenia działalności gospodarczej i uzyskiwania z tego tytułu przychodu. Jeśli osoba fizyczna jest wspólnikiem spółki osobowej, to przychody i koszty jego pozyskania określa się proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach według zapisów umowy. Wobec powyższego wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że aport nieruchomości do spółki osobowej nie stanowi odpłatnego zbycia, gdyż w chwili przeniesienia nie uzyskuje on przychodu, który należy opodatkować, a zatem nie podlega opodatkowaniu. Dopiero prowadzenie działalności w ramach tejże spółki osobowej stanowi źródło przychodów.

Ad. 2.

Przychodami z kapitałów pieniężnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Regulacja ta nie przewiduje więc opodatkowania aportów spółek osobowych.

Wspólnicy spółek osobowych w momencie wniesienia wkładów niepieniężnych nie obejmują udziałów w określonej nominalnej wartości, ale jedynie prawo do udziału w zyskach. Nie otrzymują na dzień wniesienia aportu żadnego dającego się wycenić prawa.

W efekcie nie jest możliwym oszacowanie przychodu (dochodu) uzyskanego przez wspólników spółki osobowej z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Wniesienie nieruchomości nie stanowi zatem przychodu z kapitałów pieniężnych, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2, przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z literalnego brzmienia ww. przepisu w sposób niebudzący wątpliwości wynika, iż wniesienie aportem nieruchomości przez osobę fizyczną niewykorzystywanych przez nią w działalności gospodarczej nieruchomości do spółki osobowej jest "odpłatnym zbyciem" nieruchomości, jednakże z uwagi na brzmienie przytoczonego powyżej art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, nie stanowi ono (odpłatne zbycie) źródła przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni zamierza wnieść do spółki osobowej na poczet wkładu udziały w nieruchomościach nabytych w drodze spadku, które nie są wykorzystywane w prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności gospodarczej.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia należy stwierdzić, że planowane przez wnioskodawczynię wniesienie nieruchomości aportem do spółki osobowej będzie stanowić odpłatne zbycie nieruchomości, jednakże z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 10 ust. 2 pkt 2 nie będzie ono źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu i tym samym nie będzie podlegało opodatkowaniu. Z powyższych względów stanowisko wnioskodawczyni odnośnie pytania pierwszego należy uznać za nieprawidłowe.

Odnośnie odpowiedzi na pytanie 2 należy stwierdzić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi także źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy jakim są kapitały pieniężne, ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną, albo wkładów do spółdzielni. Nie ma natomiast zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej.

Zgodnie z wyżej cytowanym przepisem za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. W świetle powyższego przychód z kapitałów pieniężnych powstaje w związku z objęciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, akcji w spółce akcyjnej albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny. Niniejszy przepis nie dotyczy wniesienia wkładu do spółki osobowej.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż wniesienie przez wnioskodawczynię udziałów w nieruchomościach niewykorzystywanych w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej do spółki osobowej jako aportu rzeczowego w zamian za udział w zyskach spółki, nie stanowi przychodu z kapitałów pieniężnych i tym samym nie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym stanowisko wnioskodawczyni w zakresie odpowiedzi na pytanie drugie należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl