IBPBII/2/415-874/09/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-874/09/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 14 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 22 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 7 września 2009 r. znak: IBPBI/1/415-578/09/AB, IBPP3/443-528/09/AB i IBPB II/2/415-874/09/MW wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 22 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem składników majątkowych - materialnych i niematerialnych - służących do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności medycznej - stomatologicznej. Wśród tych składników znajdują się między innymi maszyny dentystyczne, sprzęt dentystyczny, prawa z umów leasingowych, znaki towarowe indywidualizujące przedsiębiorstwo, prawa do domeny komputerowej, etc. Składniki te wynajmowane są na podstawie odrębnej umowy spółce partnerskiej. Partnerem i członkiem zarządu w tej spółce jest małżonka wnioskodawcy.

Wnioskodawca zamierza doprowadzić do wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. i następnie sprzedaży udziałów w tej spółce na rzecz osoby (osób) trzeciej, w tym na rzecz inwestora instytucjonalnego (typu private eguity). Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ułatwi prowadzenie negocjacji oraz sprzedaż przedsiębiorstwa (udziałów w spółce).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży udziałów w takiej spółce z o.o., do której zostało wniesione przedsiębiorstwo, przychodem dla podatnika będzie wyłącznie nadwyżka stanowiąca różnicę pomiędzy wartością bilansową przedsiębiorstwa ustaloną w chwili wniesienia go aportem do spółki, a uzyskaną ceną za udziały oraz jak będzie ta nadwyżka opodatkowana.

(we wniosku pytanie to oznaczono nr 2)

Zdaniem wnioskodawcy, zbycie udziałów - stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przychodem. Jednakże zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 2 ww. ustawy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za przeniesienie przedsiębiorstwa, koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości wartości przedsiębiorstwa (...) wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższej jednak niż wartość nominalna objętych udziałów.

W opinii wnioskodawcy, powyższe normy oznaczają, że w przypadku sprzedaży udziałów w spółce, ewentualny podatek dochodowy będzie zapłacony od różnicy pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów, a ceną sprzedaży za udziały (np. jeśli wartość przedsiębiorstwa, a tym samym udziałów zostanie wyceniona w chwili ich objęcia na sumę 8.000.000 zł, a w późniejszym okresie udziały zostaną sprzedane za sumę 9.000.000 zł, to podstawa opodatkowania wyniesie 1.000.000 zł).

Dochód ze sprzedaży udziałów opodatkowany jest według stawki 19% i nie łączy się z pozostałymi dochodami. Podatek z tego tytułu podatnik zobowiązany jest zapłacić w terminie do 30 kwietnia następnego roku po zakończeniu roku, w którym nastąpiła sprzedaż. W tym przypadku przychodem są kwoty należne (choćby nie zostały jeszcze otrzymane).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź wyłącznie na pytanie oznaczone nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku zbycia udziałów w spółce z o.o. objętych w zamian za przedsiębiorstwo. W pozostałym zakresie wniosek będzie rozstrzygnięty odrębnymi interpretacjami.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Jak wynika z art. 17 ust. 2 ww. ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, m.in. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną stosuje się odpowiednio przepisy art. 19. Stosownie do powyższego, przychodem z odpłatnego zbycia udziałów będzie wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, która nie powinna jednak bez uzasadnionej przyczyny odbiegać od wartości rynkowej.

W myśl art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c (art. 30b ust. 5 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 2 ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

W zeznaniu tym - w myśl art. 30b ust. 6 ww. ustawy - po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż przychody uzyskane przez wnioskodawcę z tytułu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nabytych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, będą stanowiły dla wnioskodawcy przychód z kapitałów pieniężnych, a uzyskane z tego tytułu dochody opodatkowane będą 19% stawką podatku. Dochodem w tym przypadku będzie różnica pomiędzy uzyskanym przychodem a wartością przedsiębiorstwa wynikającą z ksiąg przedsiębiorstwa, określoną na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższą jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Obliczony podatek będzie natomiast płatny w terminie złożenia zeznania podatkowego tj. do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Stanowisko wnioskodawcy uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl