IBPBII/2/415-862/13/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-862/13/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 19 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w wyniku likwidacji spółki jawnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w wyniku likwidacji spółki jawnej.

We wskazanym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W grudniu 2007 r. spółka jawna, której wspólnikiem był wnioskodawca, wniosła do Spółki z o.o. jako aport całe swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisu art. 551 Kodeksu cywilnego, w zamian za to obejmując 73 000 udziałów w jej kapitale zakładowym. Od tego momentu jedynym mieniem spółki jawnej były udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z faktem, że objęcie udziałów następowało w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa, wspólnicy spółki jawnej nie naliczyli z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, a to z uwagi na treść art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwolnienie od podatku przychodu z objęcia udziałów w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa.

W dniu 31 sierpnia 2008 r. wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o rozwiązaniu spółki i wszczęciu likwidacji i tego samego dnia uchwałę o podziale majątku likwidowanej spółki (którym były wyłącznie udziały w spółce z o.o.), na podstawie której wnioskodawca nabył 14 600 udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Przedsiębiorców nastąpiło w 2009 r.

Ponieważ podział majątku likwidowanej spółki jawnej nastąpił stosownie do posiadanych udziałów kapitałowych w tej spółce, wnioskodawca stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy nie naliczył i nie odprowadził podatku dochodowego od osób fizycznych, a to wobec zwolnienia otrzymanego przychodu do wysokości wniesionych wkładów.

Obecnie wnioskodawca zamierza zbyć nabyte od spółki jawnej udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy zatem obłożenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych dokonania przez wnioskodawcę sprzedaży majątku nabytego od spółki jawnej wskutek jej rozwiązania.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytania:

1. Czy w razie sprzedaży przez wnioskodawcę otrzymanych wskutek rozwiązania spółki jawnej będącej poprzednim posiadaczem udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych przezeń od rozwiązywanej spółki jawnej, która objęła te udziały w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego kosztem uzyskania przychodu będzie wartość składników przedsiębiorstwa wynikająca z ksiąg i ewidencji określona na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższa jednak niż wartość nominalna z dnia objęcia, mimo że sprzedający udziały wnioskodawca nie objął tych udziałów (nie był podmiotem nabywającym udziały pierwotnie).

2. Czy w razie sprzedaży wyżej wskazanych udziałów po cenie równej wartości wniesionego aportu (wartości przedsiębiorstwa wynikającej z ksiąg i ewidencji określonej na dzień objęcia tych udziałów) powstanie zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu działalności pozarolniczej, czy też ze źródła w postaci przychodu kapitałowego.

Zdaniem wnioskodawcy, stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniony z podatku jest przychód w postaci objęcia udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 551 Kodeksu cywilnego. Stosownie do przepisu art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa (w tym spółka jawna) nabywa we własnym imieniu i na własną rzecz prawa i zaciąga zobowiązania. Z tym, że przepis ten nie dotyczy skutków o charakterze prawnopodatkowym, gdyż w świetle prawa podatkowego środki uzyskiwane przez spółkę jawną są przychodem jej wspólników w częściach określonych umową spółki, zaś wydatki odpowiednio kosztem wspólników. Spółka jawna z tytułu osiąganych kwot nie jest podatnikiem podatku bezpośredniego.

Zatem nabycie przez spółkę jawną w drodze objęcia udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport będzie stanowiło przychód wspólników w odpowiednich częściach, z tym, że jeśli aportem tym będzie przedsiębiorstwo przychód ten będzie zwolniony z podatku. Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stosownie do przepisu art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy nabycie przez wspólnika spółki osobowej, wskutek jej rozwiązania, składników majątkowych tejże spółki jawnej w wartości odpowiadającej wysokości jego udziału kapitałowego wolne będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych, a to z uwagi na fakt, że przejęcie składników majątku rozwiązywanej spółki jawnej zwolnione jest z podatku dochodowego w takiej wysokości, jaka odpowiada wysokości wniesionych do spółki wkładów. Poza tym przedmiotem opodatkowania jest nie przejęcie majątku spółki, a dopiero odpłatne zbycie tego majątku, gdyż dopiero w takiej sytuacji powoływany art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy stanowi powstanie przychodu. Powyższe stwierdzenie, zdaniem wnioskodawcy, uzasadnione jest racjonalnym podejściem ustawodawcy do opodatkowania przychodu ze stosunku spółki jawnej, a mianowicie opodatkowania zysków osiąganych przez spółkę w toku jej działalności, co stoi w opozycji do ewentualnego opodatkowania jej majątku po rozwiązaniu. Owszem, art. 8 Kodeksu spółek handlowych stanowi o ułomnej osobowości prawnej spółki jawnej, niemniej to na jej wspólników ustawodawca nałożył obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Ewentualny drugi obowiązek podatkowy mający wynikać z faktu podziału majątku spółki pomiędzy wspólników byłby de facto opodatkowaniem nie przychodu z tej spółki a wartości pozostałego po jej działalności majątku. Zdaniem wnioskodawcy, polskie prawo podatkowe dotyczące podatków bezpośrednich nie zna opodatkowania wartości posiadanego (w świetle przepisów prawnopodatkowych) majątku. Jak już bowiem wskazano, w świetle przepisów o podatku dochodowym, majątek spółki jawnej jest de facto majątkiem jej wspólników.

Zatem, zdaniem wnioskodawcy, stosownie do przepisu art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopiero sprzedaż (odpłatne zbycie) udziałów nabytych wskutek rozwiązania spółki jawnej może spowodować powstanie po stronie wspólnika (osoby fizycznej) przychodu do opodatkowania z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami kapitałowymi są należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zdaniem wnioskodawcy, odpłatne zbycie składników majątku uzyskanego bez opodatkowania wskutek rozwiązania spółki jawnej stanowi źródło przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Przepis art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje wyraźnie, że przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest odpłatne zbycie składników majątku otrzymanych wskutek likwidacji spółki nie posiadającej osobowości prawnej. Przepis ten absolutnie nie różnicuje rodzaju składników majątkowych otrzymanych od spółki osobowej (tu jawnej) stosownie do ich rodzaju (składniki materialne/niematerialne), tworząc pewnego rodzaju ciągłość z prowadzeniem uprzednio przez wspólnika spółki osobowej działalności gospodarczej w takiej formie. Takie rozumienie przepisu art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy wzmacnia również wykładnia systemowa - ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozdziela kategorie źródeł przychodu z uwagi na rodzaj zdarzeń stanowiących przedmiot opodatkowania. Przepis art. 14 ust. 1 ww. ustawy bezpośrednio wskazuje na art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, który ustanawia źródłem przychodu pozarolniczą działalność gospodarczą. W tym stanie rzeczy przepis art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy, zdaniem wnioskodawcy, należy traktować jako lex specialis w stosunku do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy, który jako źródło przychodu kapitałowego traktuje odpłatne zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

Stosownie do art. 22 ust. 1f pkt 2 ww. ustawy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa kosztem uzyskania przychodu jest przyjęta dla celów podatkowych wartość składników przedsiębiorstwa wynikająca z ksiąg i ewidencji określona na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższa jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Przepis ten nie rozróżnia jednak, czy wartość ta jest kosztem uzyskania przychodu wyłącznie dla zbywającego udziały wspólnika, który te udziały nabył pierwotnie (objął je), czy też wtórnie nabył już po ich powstaniu (objęciu przez zbywcę). Mając na uwadze fakt, że wykładnia leksykalna wskazanego przepisu prowadzi do wniosków niewątpliwych, a wzmocniona jest także ratio legis przepisu (udziały mogą być zbywane wielokrotnie, zaś w razie odmiennej interpretacji uznanie kosztu uzyskania przychodu tylko jednorazowo prowadziłoby do sytuacji różnicującej osobę zbywającą udziały za pierwszym razem od osób zbywających udziały za drugim i kolejnymi razami), uznać należy, że każdy, kto zbywa udziały objęte w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa, bez względu czy nabył je w sposób pierwotny (to on je objął), czy wtórny (nabył już istniejące udziały), korzysta z dobrodziejstwa kosztów uzyskania przychodu do wartości księgowej przedsiębiorstwa stanowiącego aport wniesiony w zamian za objęcie tych udziałów, do kwoty wartości nominalnej tychże udziałów.

Odpowiadając zatem na wyżej postawione pytania wnioskodawca podnosi, że:

Ad.1.

W razie sprzedaży (odpłatnego zbycia) przez nabywcę wtórnego (który udziałów nie objął) objętych za aport w postaci przedsiębiorstwa udziałów w spółce z o.o., a otrzymanych wskutek rozwiązania spółki jawnej będącej poprzednim posiadaczem tych udziałów kosztem uzyskania przychodu jest wartość księgowa aportu, nie więcej jednak niż wartość nominalna zbywanych udziałów.

Ad.2.

W razie sprzedaży ww. udziałów po cenie nie wyższej aniżeli ich wartość nominalna wprawdzie powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niemniej nie powstanie zobowiązanie podatkowe a to wobec faktu zrównoważenia powstałego przychodu kosztem uzyskania w kwocie równej wartości nominalnej tych udziałów.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Treścią niniejszej interpretacji jest ustalenie, do jakiego źródła przychodów zaliczyć odpłatne zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które wnioskodawca otrzymał w związku z likwidacją spółki jawnej oraz w jaki ustalić koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Przedmiotem wniosku nie są natomiast skutki podatkowe likwidacji spółki jawnej. Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, a przede wszystkim z zadanych we wniosku pytań w sposób nie budzący wątpliwości wynika, że przedmiotem wniosku o interpretację jest ustalenie, do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć odpłatne zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które wnioskodawca otrzymał w związku z likwidacją spółki jawnej oraz ustalenie kosztów odpłatnego zbycia tych udziałów, a nie skutki podatkowe likwidacji spółki jawnej czy też jej rozwiązanie.

Stosownie do art. 8 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przy czym, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca zamierza sprzedać udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskane w wyniku likwidacji spółki osobowej (spółki jawnej), przy czym spółka jawna stała się właścicielem tych udziałów w wyniku wniesienia swojego przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

Odnośnie do określenia do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychód ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych przez wnioskodawcę w wyniku likwidacji spółki osobowej, która to spółka objęła udziały w zamian za aport w postaci swojego przedsiębiorstwa, zauważyć należy, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Z kolei zgodnie z art. 5a pkt 6 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a wyżej wymienionej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z literalnego brzmienia art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jasno wynika, że jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Także wykładnia systemowa ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na którą to wykładnię powołuje się wnioskodawca zaliczając przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. otrzymanych w wyniku likwidacji spółki jawnej do przychodu z działalności gospodarczej) potwierdza wykładnię literalną Organu. Należy podkreślić, że w uzasadnieniu swego stanowiska wnioskodawca - odwołując się do zasad wykładni systemowej - ¬w ogóle pominął istnienie przepisu art. 5a pkt 6 ww. ustawy.

Teza, że jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą znajduje poparcie także w orzecznictwie sądowoadministracyjnym m.in. w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów z dnia 26 kwietnia 2010 r. sygn. akt: II FPS 10/09.

W związku z powyższym uregulowaniem skoro ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza przychody z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne, to na mocy wyłączenia, o którym mowa w art. 5a pkt 6 cyt. ustawy, przychody te nie będą zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wskazać należy, że zbycie przez spółkę osobową udziałów w spółce z o.o. byłoby rozliczone nie przez tę spółkę osobową, lecz przez jej wspólników jako przychód z kapitałów pieniężnych. Nie zmienia tego fakt, że ów składnik majątku został przekazany wnioskodawcy jako wspólnikowi spółki osobowej w związku z likwidacją tej spółki. W konsekwencji w przypadku odpłatnego zbycia udziałów spółki z o.o., otrzymanych w związku z wystąpieniem bądź likwidacją spółki osobowej nie ma zastosowania regulacja art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Innymi słowy, skoro ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Skoro zatem odpłatne zbycie udziałów objętych przez spółkę jawną w spółce kapitałowej nie stanowiłoby w czasie funkcjonowania spółki osobowej przychodu z działalności gospodarczej jej wspólników, tylko ich przychód z kapitałów pieniężnych, to odpłatne zbycie tych udziałów przez wspólników spółki osobowej po jej likwidacji także nie może stanowić przychodu z działalności gospodarczej, lecz z kapitałów pieniężnych.

Natomiast odnośnie do określenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów zauważyć należy, że do przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy zastosowanie mają ogólne zasady ustalania dochodu określone w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiące, że dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Tym samym w opisanym zdarzeniu wydatkiem wspólnika na nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wartość wkładu do spółki osobowej wspólnika (wnioskodawcy), w takiej części, jaką stanowiła będzie wartość otrzymanych udziałów w spółce mającej osobowość prawną do wartości całego majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki osobowej. Skoro jedynym składnikiem majątku likwidowanej spółki były udziały w spółce kapitałowej, to jako wydatek na ich nabycie wnioskodawca rozliczy sobie całą wartość wkładu do spółki osobowej. Za takim rozliczeniem kosztów przemawia wykładnia celowościowa przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, ponieważ wkład do spółki osobowej był tym wydatkiem, o który faktycznie wspólnik uszczuplił swój majątek, a jednocześnie wartości tego wkładu wspólnik wcześniej nie miał okazji odliczać przy obliczaniu podstaw opodatkowania. Przepis art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdzie zastosowania, gdyż brak jest tożsamości między zbywającym udziały a wnoszącym aport przy jednoczesnym braku jakiegokolwiek rozliczenia przez wspólnika jego wydatków na wkład do spółki osobowej.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzezów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl