IBPBII/2/415-828/09/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-828/09/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 13 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniach 2 listopada 2009 r., 5 listopada 2009 r. oraz 6 listopada 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi wniosku, pismem z dnia 20 października 2009 r. Znak: IBPP1/443-829/09/ES, IBPB II/1/436-216/09/MZ oraz IBPB II/2/415-828/09/MM wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 02, 05 oraz 6 listopada 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Upadły do dnia 1 września 2001 r. prowadził działalność gospodarczą obejmującą usługi transportowe oraz naprawę samochodów i sprzedaż artykułów samochodowych. Upadły jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 27 września 2006 r. dokonał zakupu udziałów we własności nieruchomości, stanowiącą działkę gruntu o powierzchni 1854 m2.

W wyniku nabycia wszystkich udziałów stał się jedynym właścicielem nieruchomości. Nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalnym, budynkiem garażu oraz budynkiem gospodarczym nadającymi się do rozbiórki. W dniu sporządzania aktu notarialnego część nieruchomości znajdowała się na terenie przeznaczonym na cele komunikacyjne w związku z rozbudową drogi, natomiast pozostała część nieruchomości znajdowała się na terenie przeznaczonym pod mieszkalnictwo jednorodzinne i usługi. Przeznaczenie nieruchomości do dnia składania wniosku o wydanie interpretacji nie uległo zmianie - dla działki nadal obowiązuje przeznaczenie MnU (tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej) z wyjątkiem wąskiego ok. 2 m pasa wzdłuż ulicy i zachodniego narożnika działki (ok. 5 m2), gdzie teren przeznaczony jest pod drogę.

Upadły nie podjął żadnych inwestycji na zakupionej nieruchomości, w szczególności nie służyła ona do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. Opisana wyżej nieruchomość stanowi jedyną ustaloną przez syndyka nieruchomość będącą własnością upadłego.

W dniu 8 maja 2009 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość obejmującą likwidację majątku wnioskodawcy. Na mocy postanowienia Sąd wyznaczył syndyka masy upadłości.

Do zadań syndyka należy przede wszystkim likwidacja składników masy upadłości, poprzez między innymi sprzedaż rzeczy upadłego oraz wyegzekwowanie wierzytelności przysługujących upadłemu. Obecnie syndyk sprzedaje wyposażenie warsztatu upadłego, w którym prowadził on działalność gospodarczą. W celu ustalenia wartości majątku upadłego została zlecona na podstawie preliminarza zatwierdzonego przez Sędziego - Komisarza postępowania upadłościowego wycena składników majątkowych przez biegłych rzeczoznawców.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie opodatkowana według zasad obowiązujących w dniu 31 grudnia 2006 r.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Zdaniem wnioskodawcy, czynność sprzedaży nieruchomość na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych będzie opodatkowana według zasad obowiązujących w dniu 31 grudnia 2006 r. - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 nr 217 poz. 1588).

Zgodnie z tym przepisem: "do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowanie) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r."

W związku z powyższym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodów będzie odpłatna sprzedaż nieruchomości, zostanie ona bowiem dokonana przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości (2006 r.).

Na podstawie art. 19 ust. 1 przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości będzie wartość wyrażona w akcie notarialnym pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Kosztem odpłatnego zbycia będzie koszt wyceny nieruchomości przez biegłego - rzeczoznawcę dokonany na podstawie preliminarza wydatków zatwierdzonego przez Sędziego - Komisarza postępowania upadłościowego. Wydatek związany z wyceną nieruchomości jest uzasadnionym kosztem odpłatnego zbycia (por. S. Brzeszczańska, Odpłatne zbycie nieruchomości na rynku transakcji prywatnych, Monitor Podatkowy 6/2009: Podatkowi podlega przychód, który co do zasady oblicza się pomniejszając cenę (równą wartości rynkowej) o koszty transakcji. Kosztów transakcji nie można utożsamiać z kosztami uzyskania przychodu. Do kosztów transakcyjnych zalicza się wydatki faktycznie poniesione przez zbywcę w danej transakcji, na przykład taksę notarialną, prowizje pośrednika, opłaty sądowe, wycena rzeczoznawcy).

Stosownie do art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu przed 1 stycznia 2007 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie będzie się łączyć z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek będzie płatny w wysokości 10% od uzyskanego przychodu bez wezwania w terminie 14 dni na rachunek urzędu skarbowego miejsca zamieszkania upadłego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

Przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na dzień 31 grudnia 2006 r.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Do wniosku wnioskodawca dołączył plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Z tej przyczyny treść załączonych dokumentów nie mogła podlegać analizie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl