IBPBII/2/415-749/14/MMa - Ustalenie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 listopada 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-749/14/MMa Ustalenie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 11 sierpnia 2014 r. (data otrzymania 19 sierpnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Matka Wnioskodawcy zmarła w 2010 r. Wnioskodawca nabył po niej spadek, zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym 26 stycznia 2011 r. Spadek nabyty został na podstawie ustawy w udziale wynoszącym 1/3 części. W skład spadku wchodziła m.in. niezabudowana nieruchomość gruntowa. W stosunku do nieruchomości, kilka miesięcy przed dniem śmierci została podpisana przez matkę Wnioskodawcy przedwstępna umowa sprzedaży, na podstawie której sprzedająca otrzymała zadatek oraz zaliczkę w wysokości łącznie #190; wartości całej nieruchomości, której była właścicielką. Przyrzeczona umowa sprzedaży nie została w związku ze śmiercią matki Wnioskodawcy zawarta. Wnioskodawca jako jeden ze spadkobierców musiał wywiązać się ze zobowiązania zmarłej matki (spadkodawczyni) jeśli chodzi o sprzedaż, cenę i termin zawarcia umowy (2011 r.). Sprzedaż udziału Wnioskodawcy wynoszącego 1/3 części w niezabudowanej nieruchomości nastąpiła 4 marca 2011 r. Od ww. przychodu Wnioskodawca nie zapłacił podatku dochodowego, gdyż za pieniądze uzyskane ze sprzedaży zakupił na własne cele mieszkaniowe 9 grudnia 2011 r. udział w nieruchomości mieszkaniowej, pokrył koszty sporządzenia aktu notarialnego, wykonał remont lokalu mieszkalnego, do którego posiada tytuł prawny. Wnioskodawca posiada fakturę VAT dotyczącą tego remontu. Cały przychód uzyskany ze sprzedaży udziału 1/3 w nieruchomości gruntowej przeznaczył na własne cele mieszkaniowe. Zeznanie PIT-39 w Wnioskodawca złożył w terminie. Pismo wraz ze stosownymi dokumentami o wydatkach na własne cele mieszkaniowe złożone zostało w urzędzie skarbowym w terminie.

W lokalu mieszkalnym, w którym udział Wnioskodawca zakupił - zamieszkał na początku 2012 r. Wnioskodawca przeprowadził się do tego lokalu mieszkalnego ze względu na sytuację rodzinną. Wnioskodawca mieszkając w tym lokalu podpisał z dostawcą energii elektrycznej umowę na dostawę energii elektrycznej, opłacał należności wobec wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie w tym okresie stanowiło centrum życiowe Wnioskodawcy. W wyniku kontroli dokonanej przez urząd skarbowy Wnioskodawca został zwolniony z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w spadku.

W 2013 r. zmieniła się sytuacja życiowa Wnioskodawcy i w związku z tym sprzedał zakupiony w 2011 r. udział w nieruchomości mieszkaniowej.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy pomimo sprzedaży w 2013 r. udziału w nieruchomości mieszkaniowej Wnioskodawca nadal jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży udziału w wysokości 1/3 w niezabudowanej nieruchomości gruntowej, który otrzymał w spadku po matce.

Zdaniem Wnioskodawcy, jest on zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży udziału 1/3 w niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Uzyskane przychody Wnioskodawca przeznaczył na własne cele mieszkaniowe.

Sprzedaż tego udziału w 2013 r. nie ma żadnego wpływu na to zwolnienie, gdyż ustawodawca nie określił czasu jak długo mają być zaspokajane własne cele mieszkaniowe aby być zwolnionym z zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego przepisu każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Przepis ten formułuje tym samym również zasadę, że jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w spadku po matce zmarłej w 2010 r. Wnioskodawca nabył udział 1/3 w nieruchomości gruntowej niezabudowanej. Udział ten został następnie sprzedany 4 marca 2011 r. a środki uzyskane z jego sprzedaży Wnioskodawca wydatkował na zakup udziału w nieruchomości mieszkaniowej, w której mieszkał od początku 2012 r., jej remont i sporządzenie aktu notarialnego.

Przepisy prawa w sposób jednoznaczny określają moment i podstawę nabycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości. W przypadku nabycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości w drodze spadku datą nabycia - w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest data otwarcia spadku, czyli śmierć spadkodawcy.

Zgodnie bowiem z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121) - spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. Natomiast z art. 924 i 925 ustawy - Kodeks cywilny wynika, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.

Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy a nie data wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Bowiem z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Zatem w omawianej sprawie nabycie przez Wnioskodawcę spadku po matce nastąpiło w 2010 r. Ponieważ udział nabyty w spadku Wnioskodawca sprzedał 4 marca 2011 r. - tj. przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym dokonano nabycia - sprzedaż ta będzie stanowiła źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

I tak w myśl art. 30e ust. 1 i art. 45 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu - od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy - podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6d ww. ustawy - za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w art. 22 ust. 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ustawy).

W myśl art. 30e ust. 4 ww. ustawy - po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Natomiast w przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie (art. 30e ust. 7 ww. ustawy).

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:

dochód zwolniony = D x W/P

gdzie:

D - dochód ze sprzedaży,

W - wydatki poniesione na cele mieszkaniowe,

P - przychód ze sprzedaży.

W sytuacji gdy przychód ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy - za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

a.

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.

nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.

nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.

rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Z wniosku wynika, że w 2013 r. z uwagi na "zmianę sytuacji życiowej" Wnioskodawca sprzedał udział w nieruchomości nabytej ze środków uzyskanych z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości odziedziczonego po matce. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy w związku ze sprzedażą udziału w nieruchomości mieszkaniowej nie utraci on prawa do ulgi w stosunku do przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału nabytego w spadku po matce.

Istota odpowiedzi na postawione we wniosku pytanie sprowadza się zatem do interpretacji ustawowego terminu "własne cele mieszkaniowe". W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że samo poniesienie wydatku na nabycie lokalu mieszkalnego (udziału w takim lokalu) nie świadczy jeszcze o tym, że została spełniona przesłanka skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania. Warunkiem zwolnienia podatkowego jest wykazanie przez podatnika, że wydatek poniesiony został na zrealizowanie jego własnych celów mieszkaniowych. Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego w orzecznictwie i doktrynie, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. "dachu nad głową". Ustawodawca nie odniósł skorzystania z prawa do zwolnienia z opodatkowania od wykazania zamiaru zamieszkania w nowym lokalu jedynie w chwili jego nabycia, lecz wyraźnie wskazał, że nabycie musi być dokonane na własne cele mieszkaniowe a te realizowane są w dłuższym okresie czasu. Sądy administracyjne podkreślają, że zwolnienie z opodatkowania dochodów opisanych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter mieszany podmiotowo-przedmiotowy. Wydatkowanie środków na określony przedmiot w połączeniu z funkcją jaką ten przedmiot realizuje na rzecz nabywcy - zaspokojenie jego niezaspokojonych celów mieszkaniowych. W świetle takiego wyjaśnienia nie zaspokaja swoich własnych celów mieszkaniowych osoba, która posiadając własne miejsce zamieszkania nabywa kolejne nieruchomości w celach lokaty kapitału, prowadzenia inwestycji w postaci najmu lub remontu celem późniejszej ich odsprzedaży z zyskiem. Same subiektywne deklaracje podatników o nabyciu lokalu w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych nie są wystarczające do uzyskania zwolnienia podatkowego. Organy podatkowe mają prawo do własnej oceny artykułowanych przez podatników subiektywnych motywów zakupu lokali mieszkalnych i późniejszych decyzji co do dalszych losów tych lokali. Weryfikacji takiej dokonuje się poprzez porównanie obiektywnych faktów związanych z zakupem i późniejszym losem lokali do deklarowanych motywów działania podatnika. Przy czym motywy te muszą być potwierdzone obiektywnymi faktami.

Odnosząc powyższe wyjaśnienia do rozpatrywanej sprawy można zgodzić się z Wnioskodawcą, że ustawodawca istotnie nie określił czasu, przez który mają być zaspokajane własne potrzeby mieszkaniowe podatnika, aby mógł być zwolniony z zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości. Myli się jednak Wnioskodawca sądząc, że sprzedaż lokalu mieszkalnego nabytego celem zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych nie ma żadnego wpływu na zwolnienie. W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego celem skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Organ podatkowy jest uprawniony a nawet zobowiązany zweryfikować wszystkie podnoszone przez podatnika okoliczności związane z zakupem lokalu i późniejszą jego sprzedażą. Wnioskodawca ma zatem obowiązek wykazania, że jego działania były podejmowane celem zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych a nie wyłącznie skonsumowania ulgi mieszkaniowej i sprzedaży nabytego lokalu mieszkalnego po skorzystaniu z tej ulgi. Istotne dla takiej oceny jest więc ustalenie chociażby takich okoliczności jak to czy Wnioskodawca w momencie nabycia udziałów w nieruchomości mieszkaniowej 9 grudnia 2011 r. był już właścicielem (współwłaścicielem) innych nieruchomości (jakich, w jakich udziałach, gdzie położonych), od kogo 9 grudnia 2011 r. nabył udziały w nieruchomości mieszkaniowej, kim byli dla Wnioskodawcy pozostali współwłaściciele, jakiej wielkości udziały nabył i za jaką kwotę, co to była za nieruchomość mieszkaniowa, jakie okoliczności spowodowały decyzję o zakupie, na czym polegał remont, jak Wnioskodawca wykorzystywał nieruchomość a w jaki sposób wykorzystywali ją pozostali współwłaściciele, w jakim dokładnie okresie faktycznie Wnioskodawca mieszkał w tej nieruchomości, na czym polegała zmiana sytuacji życiowej Wnioskodawcy, która spowodowała decyzję o sprzedaży, kim byli nabywcy jego udziałów, za jaką kwotę udziały sprzedał i w jaki sposób kwotę tę następnie wydatkował, w jaki sposób Wnioskodawca aktualnie zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe. Ustalenie tych wszystkich faktów pozwoli dopiero zweryfikować motywy działania Wnioskodawcy. Samo deklarowanie przez Wnioskodawcę, że jego decyzje były spowodowane "sytuacją życiową" w żaden sposób jeszcze nie potwierdza prawidłowości skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla Wnioskodawcy będzie zobowiązany przeanalizować wszystkie okoliczności i ocenić na podstawie obiektywnych faktów okoliczności nabycia i późniejszej sprzedaży udziałów w nieruchomości mieszkaniowej. Tych okoliczności Wnioskodawca nie ujawnił we wniosku o interpretację. Samo powoływanie się na "osobistą sytuację życiową" bez jakichkolwiek wyjaśnień co faktycznie Wnioskodawca rozumie pod tym pojęciem i jakie okoliczności miały miejsce w rozpatrywanej sprawie nie może sprawić, że Organ wydający niniejszą interpretację bezwzględnie uzna, że Wnioskodawca spełnił warunki do skorzystania ze zwolnienia. Na podstawie tak zarysowanego stanu faktycznego, postawionego pytania i sformułowanego stanowiska Organ może jedynie potwierdzić, że sama sprzedaż udziałów w nieruchomości nabytej w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych nie powoduje automatycznie uznania, że nie zostały spełnione warunki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania. Wnioskodawca słusznie zauważa, że z ustawy nie wynika czas, w którym podatnik w nabytej nieruchomości ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Jednakże Organ przypomina, że z ustawy jasno wynika cel, który ma towarzyszyć takiemu nabyciu i cel ten ma być przez podatnika faktycznie "konsumowany" nie tylko do czasu kontroli ze strony naczelnika urzędu skarbowego. O tym czy pomimo sprzedaży udziałów w nieruchomości mieszkaniowej Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdecyduje naczelnik urzędu skarbowego, który będzie miał obowiązek zweryfikować deklarowane przez Wnioskodawcę okoliczności na podstawie obiektywnych faktów, które miały miejsce w sprawie. Dopiero na tej podstawie potwierdzi prawo do zwolnienia lub je wykluczy. Organ wydający niniejszą interpretację nie znając tych faktów nie może wykluczyć, że Wnioskodawcy takie zwolnienie przysługuje i tylko z tego powodu stanowisko Wnioskodawcy uznał za prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl