IBPBII/2/415-696/10/MW - Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-696/10/MW Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2010 r. (data wpływu do Organu 31 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2010 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego typu własnościowego z dnia 31 października 1995 r. wnioskodawczyni wraz z małżonkiem uzyskała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W opisanym lokalu małżonkowie zameldowani są na stałe i mieszkają od listopada 1995 r. do chwili obecnej.

W dniu 14 maja 2007 r. aktem notarialnym ustanowiono odrębną własność lokalu mieszkalnego i postanowiono, że z własnością lokalu mieszkalnego związany jest udział we współużytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności wszelkich części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali. W dniu 7 maja 2010 r. małżonkowie sprzedali (jako majątek nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą) prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z własnością budynku mieszkalnego stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku z przeprowadzoną transakcją sprzedaży użytkowania wieczystego gruntu oraz budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności powstanie konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Zdaniem wnioskodawczyni, w związku z przeprowadzoną transakcją sprzedaży nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego, gdyż mimo ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu na rzecz małżonków przez Spółdzielnię Mieszkaniową w 2007 r., istotny jest fakt, że przydział lokalu mieszkalnego uzyskali w dniu 31 października 1995 r. Ponadto w lokalu wnioskodawczyni zamieszkuje wraz z małżonkiem od listopada 1995 r. do chwili obecnej, czyli ponad 12 miesięcy.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza ze źródeł przychodu odpłatne zbycie m.in.: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, co w sytuacji wnioskodawczyni oznacza możliwość zastosowania również tego przepisu w opisanym przypadku.

Zdaniem wnioskodawczyni (w kwestii opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu), dla prawidłowego stosowania art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ww. ustawy należy stosować wykładnię rozszerzającą i odwołać się dodatkowo do art. 47 § 1 ustawy - Kodeks cywilny. Zgodnie z nim część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności rzeczy i innych praw rzeczowych. Dlatego, w opinii wnioskodawczyni, za uzasadniony uznać należy pogląd, że skoro sprzedaż budynku nie może zostać dokonana w oderwaniu od gruntu, z którym ten budynek jest związany, podział ceny na budynkową i gruntową nie jest uzasadniony. Tak więc przez sprzedaż budynku należy rozumieć nie tylko sprzedaż budynku rozumianego dosłownie, lecz sprzedaż budynku łącznie z gruntem (prawem wieczystego użytkowania gruntu). Tym samym przy interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych należy uznać, że przychody uzyskane z odpłatnego zbycia prawa do własności budynku oraz związanego z nim prawa do użytkowania wieczystego gruntu są zwolnione z opodatkowania, jeśli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) cyt. art. 21 ust. 1 pkt 126 na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zauważyć należy, iż wnioskodawczyni we wniosku ORD-IN zamiennie posługuje się pojęciem lokal mieszkalny oraz budynek mieszkalny. Mając jednak na względzie treść wniosku tut. Organ przyjął, iż w dniu 7 maja 2010 r. wnioskodawczyni wraz z małżonkiem dokonała odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność),

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości do dnia sprzedaży upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

W myśl powyższego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie moment i forma prawna pierwotnego nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego z dnia 31 października 1995 r. wnioskodawczyni wraz z małżonkiem uzyskała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 14 maja 2007 r. aktem notarialnym ustanowiono odrębną własność lokalu mieszkalnego i postanowiono, że z własnością lokalu mieszkalnego związany jest udział we współużytkowaniu wieczystym gruntu oraz we współwłasności wszelkich części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali. W dniu 7 maja 2010 r. małżonkowie sprzedali ww. lokal mieszkalny.

W sytuacji, w której wnioskodawczyni nabyła wraz z małżonkiem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na ich rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż ustanowienie w 2007 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na wnioskodawczynię i jej męża prawa własności jest tylko zmianą formy własności, a nie nowym nabyciem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto wyjaśnić należy, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - "Własność i inne prawa rzeczowe". Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że zbycie przedmiotowej nieruchomości w 2010 r. nie stanowi źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca 1995 r., tj. od końca roku, w którym miało miejsce nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a zatem nie wystąpi konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stanowiska wnioskodawczyni nie można było uznać jednak za prawidłowe albowiem wnioskodawczyni brak opodatkowania ww. transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego wywodzi również z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczącym tzw. ulgi meldunkowej. Jak już wyjaśniono brak opodatkowania przedmiotowego odpłatnego zbycia nieruchomości wynika z faktu, iż od końca roku podatkowego, w którym miało miejsce jej nabycie (1995 r.) do dnia zbycia upłynął pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Za bezpodstawne uznać zatem należy stosowanie w przedmiotowej sprawie przepisów, których brzmienie ustalono ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.). Jak wynika bowiem z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Dodatkowo nadmienić należy, że całkowicie nieprawidłowa jest wykładnia art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaproponowana przez wnioskodawczynię, zaś sama sugestia o możliwości stosowania wykładni rozszerzającej przepisu dotyczącego ulgi podatkowej jest prawnie niedopuszczalna.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla wnioskodawczyni. Stosownie do powyższego małżonek wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym zapytaniem i uiścić stosowną opłatę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl