IBPBII/2/415-642/09/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-642/09/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu do Organu 15 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 6 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2009 r. wpłynął do Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 29 czerwca 2009 r. Znak: IBPB II/2/415-642/09/JSz wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 6 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Aktem notarialnym została zawarta umowa sprzedaży nieruchomości gruntowej stanowiącej wspólność ustawową wnioskodawcy i jego żony. Powyższa nieruchomość składa się z działki nr 2205/2 nabytej w 1984 r. w drodze darowizny od rodziców zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz z sąsiedniej działki nr 2203/7 nabytej w 1987 r. w drodze kupna zabudowanej budynkiem niemieszkalnym. Wnioskodawca podkreśla, że pomimo wątpliwości czy podatek jest należny bowiem zbywana nieruchomość została nabyta aktem darowizny od rodziców, w ustawowym terminie złożył do urzędu skarbowego deklarację o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości wraz z wnioskiem o zwolnienie z podatku z uwagi na zamiar zakupu nowej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy należny jest podatek od osiągniętych przychodów ze sprzedaży nieruchomości jeżeli została ona nabyta aktem darowizny od rodziców.

Zdaniem wnioskodawcy, dokonana sprzedaż nieruchomości powinna być wolna od podatku dochodowego z uwagi na fakt, że została zabudowana na działce nabytej w 1984 r. aktem darowizny od rodziców.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...).

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Z analizy opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że będąca przedmiotem sprzedaży w 2009 r. nieruchomość składała się z 2 działek, a mianowicie działki nr 2205/2 nabytej w 1984 r. w drodze darowizny od rodziców oraz działki nr 2203/7 nabytej w 1987 r. w drodze kupna. Mając jednak na uwadze ujęte we wniosku zapytanie oraz stanowisko wnioskodawcy, niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w odniesieniu do skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w 1984 r. w drodze darowizny od rodziców.

W przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu ma moment jej nabycia.

W stanie faktycznym działka nr 2205/2 została nabyta w 1984 r. w drodze darowizny. Przedmiotowa działka została zabudowana budynkiem mieszkalnym. Powyższa nieruchomość została sprzedana w 2009 r.

Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jakkolwiek posługuje się pojęciem nieruchomości, to tego pojęcia nie definiuje. W tym też zakresie należy odwołać się do przepisów prawa cywilnego. Zgodnie z treścią art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Natomiast art. 48 k.c. stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. W myśl art. 47 k.c. część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Wyżej wymienione przepisy wyrażają generalną zasadę, że budynek jako część składowa nieruchomości z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu. Dlatego też, sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Odmienna sytuacja prawna występuje tylko w przypadku użytkowania wieczystego gruntu, kiedy na gruncie stanowiącym własność państwową lub gminną może być wzniesiony budynek stanowiący własność wieczystego użytkowania - art. 235 k.c.

Nie można traktować więc, w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej jak również Kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

W świetle zatem powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości bieg terminu pięcioletniego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się od daty nabycia gruntu, niezależnie od tego, kiedy na gruncie tym wzniesiono budynek oraz zakończono budowę i zgłoszono budynek do użytkowania zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Uwzględniając więc opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż od końca 1984 r. tj. od końca roku, w którym nastąpiło nabycie w drodze darowizny działki upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Fakt późniejszego zabudowania przedmiotowej działki w tym przypadku jest bez znaczenia. Oznacza to, że przychód jaki uzyskał wnioskodawca w 2009 r. ze sprzedaży nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tym stanie faktycznym również obojętny podatkowo jest cel na jaki zostaną przeznaczone środki pieniężne uzyskane z odpłatnego zbycia ww. nieruchomości, ponieważ jak już wskazano sprzedaż nieruchomości nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie tj. 1984 r. A zatem fakt czy wnioskodawca zakupi za uzyskane ze sprzedaży pieniądze nową nieruchomość pozostaje w tym przypadku bez znaczenia.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że choć w przedstawionym stanie faktycznym istotnie nie powstanie u wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości to z innych powodów niż wskazał wnioskodawca. Wnioskodawca bowiem stoi na stanowisku, że dokonana sprzedaż nieruchomości powinna być wolna od podatku dochodowego z uwagi na fakt, że została zabudowana na działce nabytej w 1984 r. aktem darowizny od rodziców. Tymczasem sprzedaż powyższej nieruchomości nie stanowi w ogóle źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Dlatego też Organ nie mógł potwierdzić prawidłowości stanowiska wnioskodawcy.

Do wniosku wnioskodawca dołączył dokument. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl