IBPBII/2/415-597/11/AK - Możliwość uzyskania zwrotu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-597/11/AK Możliwość uzyskania zwrotu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura 5 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości zwrotu części wydatków poniesionych na zakup:

* deski dąb - jest prawidłowe

* deski teak - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości zwrotu części wydatków poniesionych na zakup deski dąb oraz deski teak.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która chce rozliczyć zwrot VAT na materiały budowlane zakupione na remont domu. Na fakturach VAT wnioskodawca posiada m.in. następujące artykuły:

* deska dąb - PKWiU - 20.30.12-19.13 - faktura VAT z dnia 30 lipca 2010 r.,

* deska teak - PKWiU - 16.10.10.0 - faktura VAT z dnia 29 grudnia 2009 r.

Wnioskodawca uzyskał informację, że nie należy się odliczenie VAT z ww. artykułów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można odliczyć VAT od powyższych artykułów budowlanych z podanymi numerami PKWiU, a jeżeli nie to czy można je zakwalifikować do innej grupy PKWiU - pozwalającej odliczyć podatek VAT.

Zdaniem wnioskodawcy, można odliczyć VAT od zakupionych materiałów budowlanych, ponieważ PKWiU 20.30.12-19.13 - "Płyty parkietowe z drewna, pozostałe" - kwalifikuje wydatek do odliczenia - załącznik do odwieszenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r.

W ocenie wnioskodawcy również VAT od zakupu deski teak można rozliczyć, ponieważ według wykazu z dnia 1 stycznia 2011 r. pozycja PKWiU 16.10.10.0 - kwalifikuje do odliczenia podatku od towarów i usług.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.

W myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1.

budową budynku mieszkalnego;

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3.

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W art. 2 pkt 5 ww. ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym została zawarta definicja remontu. W myśl tego przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie - rozumie się przez to wykonanie robót określonych w załączniku do ustawy.

Stosownie do treści art. 3 ust. 2 ww. ustawy zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.

Zwrot, o którym mowa powyżej, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT, tj. stawką 22% i wyższą (art. 3 ust. 3 w zw. z art. 11a ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 3 ust. 4 ww. ustawy dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Z kolei w myśl art. 2 pkt 3 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ilekroć w ustawie jest mowa o fakturze - rozumie się przez to fakturę VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, dokumentującą zakupy, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Stosownie do art. 4 ust. 1 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W myśl natomiast art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków, związanych z budownictwem mieszkaniowym, prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

1.

prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;

2.

pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

W myśl regulacji zawartej w art. 5 ust. 5 pkt 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki należy załączyć do składanego w urzędzie skarbowym wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od dnia 1 maja 2004 r. (VZM-1).

Zgodnie z art. 3 ust. 8 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Obowiązujący do 31 grudnia 2010 r. wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawniał do otrzymania zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawarty był w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Zastosowana w ww. wykazie symbolika PKWiU odpowiadała Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, o której mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844; z 2005 r. Nr 90, poz. 760) - przypis 2 ww. obwieszczenia.

Jak wynika z brzmienia § 2 ww. rozporządzenia zastosowanie znajdowała Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Natomiast od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. Min. Infrastruktury Nr 11, poz. 35).

Wykaz ten opiera się na symbolach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Wyliczenie zawarte w tymże wykazie materiałów budowlanych (jak i w poprzednio obowiązującym) ma charakter enumeratywny i jest wykazem (katalogiem) zamkniętym. W wykazie tym zostały ściśle określone nazwy towarów oraz ich symbole PKWiU, które podlegają zwrotowi. Wykaz zawiera szczegółowe zestawienie materiałów budowlanych wymienionych z nazwy i symbolu, ale przewiduje również w swej specyfikacji materiały budowlane, które bez względu na symbol PKWiU podlegają rozliczeniu.

W celu wyeliminowania wątpliwości dotyczących terminu obowiązywania nowego wykazu oraz załącznika do niego, w tytule obwieszczenia oraz w załączniku do niego umieszczono datę, od której będzie ono obowiązywać, czyli dzień 1 stycznia 2011 r. Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, że od dnia 1 stycznia 2011 r. osoby, które starają się o zwrot VAT związany z zakupem materiałów budowlanych, w celu ustalenia materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do otrzymania zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym winne posługiwać się nowym załącznikiem do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Zatem w wyniku wprowadzonych zmian stawek w podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2011 r. podstawę do właściwej kwalifikacji danego materiału, pod kątem zwrotu podatku VAT stanowi obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT, w którym zastosowano symbolikę PKWiU odpowiadającą klasyfikacji wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

W związku jednak z tym, że na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) do dnia 31 grudnia 2010 r. do celów opodatkowania m.in. podatkiem od towarów i usług stosowało się klasyfikację PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 1997 r. a równocześnie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej od dnia 1 stycznia 2009 r. obowiązywała już Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w praktyce może wystąpi sytuacja, w której osoby starające się o zwrot VAT po dniu 31 grudnia 2010 r. (składające wniosek po tym dniu) będą dysponować fakturami, na których materiały budowlane będą opisane według symboliki pochodzącej z różnych klasyfikacji, zarówno z PKWiU z 1997 r. jak i z PKWiU z 2008 r.

Jednakże niezależnie od tego składając wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym po 31 grudnia 2010 r. i ustalając listę materiałów budowlanych, których zakup będzie uprawniał do ww. zwrotu należy analizować ją na podstawie nowego wykazu, stanowiącego załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., bez względu na to czy faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wystawione zostały w 2011 r. czy wcześniej i czy zawierają symbole PKWiU z 2008 r. czy z 1997 r. Zatem sporządzając wniosek o zwrot VAT na materiały budowlane w 2011 r. podatnicy powinni posługiwać się nowym - stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. - wykazem materiałów budowlanych, opierającym się na symbolach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.

Sytuacja opisana powyżej miała miejsce w przedmiotowej sprawie. Jak wskazał wnioskodawca na fakturze VAT z dnia 29 grudnia 2009 r., dokumentującej zakup deski teak został wpisany symbol PKWiU - 16.10.10.0. Symbol ten odpowiadał Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Dlatego zdaniem wnioskodawcy na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. załącznika do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. przysługuje mu zwrot części wydatków poniesionych na zakup tego materiału. Nie sprawiło mu bowiem kłopotu wskazanie w ww. obwieszczeniu symbolu PKWiU 16.10.10.0.

Natomiast na fakturze z dnia 30 lipca 2010 r., dokumentującej zakup deski dąb wnioskodawca posiadał PKWiU - 20.30.12-19.13, którego nie był w stanie przyporządkować do wykazu materiałów budowlanych obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. a zamieszczonego w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., zatem w jego ocenie w związku z tym, że PKWiU 20.30.12-19.13 kwalifikuje do odliczenia załącznik do odwieszenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. również przysługuje mu zwrot cześć wydatków na zakup tego materiału.

Tymczasem ustalając po 31 grudnia 2010 r. listę materiałów budowlanych objętych systemem zwrotu podatnicy nie mogą posługiwać się dwoma wykazami w zależności od tego, do którego łatwiej im dopasować znajdujący się na fakturze symbol PKWiU.

Po pierwsze, jak zostało wskazane powyżej, posługiwanie się wykazem stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 31 grudnia 2005 r. jest nieuzasadnione, ponieważ wykaz ten w 2011 r. już nie obowiązuje w związku z wprowadzeniem nowego wykazu obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. Ponadto zaważyć należy, że symbol PKWiU danego materiału tylko ułatwia znacznie jego identyfikację, a w szczególności ustalenie czy dany materiał został ujęty w wykazie materiałów obowiązującym danego podatnika na dzień zakupu i w związku z tym, czy z tytułu zakupu danego materiału przysługuje zwrot części podatku VAT. Nie stanowi jednak jedynego wyznacznika, którym należy się kierować dokonując kwalifikacji danego materiału pod kątem zwrotu części wydatków poniesionych przez podatnika na jego zakup.

W związku z powyższym zauważyć należy, że skoro w przedmiotowej sprawie wnioskodawca ma zamiar ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych po 31 grudnia 2010 r., to winien posługiwać się obowiązującym właśnie od tego dnia załącznikiem do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w celu ustalenia materiałów budowlanych, których zakup będzie uprawniał go do zwrotu części wydatków, a nie obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. załącznikiem do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r.

Jednak w sytuacji, w której na fakturze dokumentującej zakup materiału budowlanego znajduje się materiał z symbolem PKWiU z 1997 r., to w celu ustalenia czy zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., opierającym się na symbolach PKWiU z 2008 r., od tego materiału budowlanego przysługuje podatnikowi zwrot części wydatku poniesionego na jego zakup - należy dokonać porównania odpowiednich symboli starego PKWiU z 1997 r. z symbolami z nowego PKWiU z 2008 r. w celu ułatwienia jego identyfikacji i odnieść to oznaczenie PKWiU do obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. załącznika do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r.

I tak w celu ustalenia jakim materiałom w PKWiU z 1997 odpowiada pozycja z klasyfikacji PKWiU z 2008, podatnik winien pozycję PKWiU z 1997, którą ma na fakturze odpowiednio przyporządkować do nowego wykazu PKWiU z 2008 r. i odnieść ją do obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. załącznika do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., posługującego się symboliką PKWiU z 2008 r.

Odnosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, skoro wnioskodawca ma zamiar ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych po 1 stycznia 2011 r. winien posługiwać się obowiązującym właśnie od tego dnia załącznikiem do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., a nie obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. załącznikiem do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. W tym celu w przypadku deski dąb winien dokonać porównania PKWiU z 1997 r. - 20.30.12-19.13 i przyporządkować mu odpowiednie PKWiU z 2008 r. a następnie odnieść go do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r.

I tak zauważyć należy, że w PKWiU z 1997 r. w grupowaniu 20.30.12 obejmującym "Płyty parkietowe, płyty szalunkowe, gont i dachówki drewniane" wydzielono podgrupę 23.30.12-19 obejmującą "Płyty parkietowe z drewna, pozostałe", której odpowiada podgrupa w PKWiU z 2008 r. - 16.22.10.0 - "Gotowe płyty podłogowe".

Skoro zatem wykaz materiałów budowlanych stanowiący załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., w podgrupie 16.22.10.0 zawiera gotowe pływy podłogowe - jako materiały budowlane od zakupu których podatnikom przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT, to uznać należy, że w grupowaniu tym mieści się również deska dąb. W konsekwencji więc, przysługuje wnioskodawcy prawo do zwrotu części podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych na jej zakup w związku z remontem domu.

Zauważyć również należy, że w PKWiU z 1997 r. w grupowaniu 20.30.12 obejmującym "Płyty parkietowe, płyty szalunkowe, gont i dachówki drewniane" wydzielono podgrupę 23.30.12-19 obejmującą "Płyty parkietowe z drewna, pozostałe", bez symbolu "ex", który oznaczał, iż zakres wyrobów objętych wykazem jest węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Natomiast na fakturze VAT z dnia 30 lipca 2010 r. dokumentującej zakup przez wnioskodawcę deski dąb widnieje symbol PKWiU 20.30.12-19.13. Oznacza to, że skoro w wykazie widnieje kategoria 20.30.12-19, w więc bardziej ogólna od wskazanej na fakturze wnioskodawcy to materiał ten mieścił się również w ww. podgrupie. Inaczej, PKWiU zakupionej przez wnioskodawcę deki dąb było bardziej szczegółowe niż podane w wykazie stanowiącym załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r., w którym nie zawarto wyłączeń.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy, iż może odliczyć część wydatków poniesionych na zakup deski dąb należało uznać za prawidłowe, chociaż z innych powodów niż wskazał wnioskodawca.

Natomiast odnośnie faktury VAT z dnia 29 grudnia 2009 r., dokumentującej zakup deski teak, na której wpisano symbol PKWiU - 16.10.10.0. zauważyć należy, że na fakturze tej sprzedający wskazując PKWiU sprzedawanego towaru posłużył się już PKWiU z 2008 r. Oznacza to, że wnioskodawca w celu ułatwienia sobie klasyfikacji zakupionego materiału nie musi dokonywać powiązania PKWiU z 1997 r. z PKWiU z 2008 r. Musi natomiast odnaleźć ten symbol i nazwę materiału w obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r.

I tak w obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., w pozycji 3 widnieje symbol ex 16.10.10.0, który obejmuje "Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane - wyłącznie:

* klepki, listwy i fryzy do parkietów, niełączone z drewna tropikalnego;

* listwy dębowe do parkietów;

* deszczułki posadzkowe lite z drewna liściastego;

* listwy przyścienne z drewna liściastego;

* klepki, listwy i fryzy na parkiet z drewna liściastego".

Zgodnie z objaśnieniem umieszczonym pod ww. wykazem dopisek "ex" przed symbolem PKWiU oznacza, że zakres wyrobów objętych wykazem jest węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, że znajdujące się pod pozycją 3 wymieniającą oznaczone symbolem PKWiU 16.10.10.0 "Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane" oznaczenie "ex" wskazuje, że wymieniony w tym grupowaniu towar posiada pewne wyłączenia. Dopisek "ex" w sposób jednoznaczny wskazuje, iż w ramach grupowania materiałów 16.10.10.0, których zakup uprawnia do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym objęte są wyłącznie klepki, listwy i fryzy do parkietów, deszczułki. Grupowanie to nie obejmuje zatem desek. Oznacza to, że zakup deska teak nie uprawnia do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na jej zakup. W konsekwencji wnioskodawcy nie przysługuje prawo do zwrotu części wydatków związanych z zakupem deski teak.

Ponadto materiału tego nie można również zakwalifikować do żadnej innej grupy materiałów znajdujących się w ww. wykazie stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r., uprawniającej do zwrotu części wydatków.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy, jakoby mógł odliczyć część wydatków poniesionych na zakup deski teak należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl