IBPBII/2/415-581/10/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-581/10/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 4 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze licytacji komorniczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2010 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze licytacji komorniczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2008 r. wnioskodawca wraz z inną osobą fizyczną zakupił w drodze licytacji komorniczej udział wynoszący 1/3 w nieruchomości gruntowej (po 1/6 dla każdego z kupujących). Tok postępowania sądowego w przedmiotowej sprawie trwał od 3 lipca 2008 r. do 2 marca 2009 r. według następującej kolejności:

* 3 lipca 2008 r. licytacja,

* 9 lipca 2008 r. udzielenie przybicia (postanowienie sądowe),

* 15 października 2008 r. przysądzenie własności (postanowienie sądowe),

* 14 stycznia 2009 r. zatwierdzony plan podziału spłaty sumy (postanowienie sądowe),

* styczeń 2009 r. odwołanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie podziału spłaty sumy,

* 2 marca 2009 r. umorzenie postępowania w przedmiocie odwołania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (postanowienie sądu),

* 1 kwietnia 2009 r. wpisy właścicieli do księgi wieczystej oraz wykreślenie wpisów o zajęciu komorniczym

Procedura zakupu w drodze licytacji przewiduje według Kodeksu postępowania cywilnego: licytację, przybicie, przysądzenie, zatwierdzenie planu spłaty sumy uzyskanej z egzekucji. W marcu 2009 r. uprawomocniło się postanowienie o zatwierdzeniu podziału spłaty sumy, co umożliwiło kupującym w tym wnioskodawcy dokonanie wpisów w księdze wieczystej.

Wnioskodawca z drugim kupującym w miesiącu maju i grudniu 2009 r. z wylicytowanego udziału w nieruchomości sprzedał jego część.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy można uznać, że faktyczne nabycie udziału w nieruchomości nastąpiło w 2009 r., z uwagi na to, że całe postępowanie w przedmiotowej sprawie trwało od lipca 2008 r. do marca 2009 r. i w konsekwencji do przychodów ze sprzedaży części udziału w nieruchomości ma zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Zdaniem wnioskodawcy, udział w nieruchomości nabył w 2009 r. Po uprawomocnieniu się postanowienia o planie podziału spłaty uzyskanej z egzekucji wnioskodawca mógł dokonać odpowiednich wpisów i wykreśleń w księdze wieczystej, co otwarło drogę do sprzedaży części nabytego udziału w nieruchomości.

Wnioskodawca uważa, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy ma zastosowanie do przychodów ze sprzedaży udziałów w nieruchomości.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego zatem, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ustawie tej zostały również zawarte przepisy prawa intertemporalnego dot. ww. przychodów z odpłatnego zbycia.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca nabył wspólnie z inną osobą fizyczną w drodze licytacji udział w nieruchomości. Licytacja odbyła się w dniu 3 lipca 2008 r., udzielenie przybicia nieruchomości na rzecz wnioskodawcy w drodze postanowienia sądowego nastąpiło w dniu 9 lipca 2008 r., w dniu 15 października 2008 r. zostało wydane postanowienie sądu o przysądzeniu własności na rzecz wnioskodawcy, następnie w marcu 2009 r. nastąpiło uprawomocnienie się postanowienia - zatwierdzającego plan podziału spłaty sumy, co umożliwiło wnioskodawcy dokonanie wpisów w księdze wieczystej i pozwoliło dokonać sprzedaży części przedmiotowego udziału w maju 2009 r. oraz w grudniu 2009 r.

W związku z powyższym, wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia kiedy nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości i tym samym jakie zasady opodatkowania będą miały zastosowanie odnośnie ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu sprzedaży w 2009 r. części udziału nabytego w drodze licytacji.

Zgodnie z art. 999 § 1, zawartym w części III "Postępowanie Egzekucyjne" ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentów do zbioru dokumentów. Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż dniem nabycia prawa własności nieruchomości w przypadku nabycia w drodze licytacji będzie dzień, w którym uprawomocniło się postanowienie sądu o przysądzeniu własności na rzecz kupującego.

Należy zatem stwierdzić, iż błędne jest twierdzenie wnioskodawcy, iż nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w 2009 r. po uprawomocnieniu się postanowienia o planie podziału spłaty sumy uzyskanej z egzekucji oraz po dokonaniu odpowiednich wpisów w księdze wieczystej. Z cyt. wyżej przepisu art. 999 § 1 k.p.c. w sposób niebudzący żadnych wątpliwości wynika, iż prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę. Takie prawomocne postanowienie sądu jest m.in. podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej, zatem to dzień uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności jest dniem, w którym następuje nabycie nieruchomości w drodze licytacji.

Należy podkreślić, że powyższy przepis wprost wskazuje kiedy następuje nabycie prawa własności nieruchomości. Nie uzależnia on nabycia prawa własności od dokonania właściwego wpisu w księdze wieczystej, jak i nie stwierdza, iż dniem przeniesienia własności jest ujawnienie wpisu w księdze wieczystej - taki wpis potwierdza jedynie, iż prawo własności nieruchomości przysługuje wnioskodawcy, a nie skutkuje nabyciem ww. prawa. Innymi słowy dniem nabycia prawa własności nieruchomości w drodze licytacji jest dzień uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, a nie dzień dokonania wpisu do księgi wieczystej, czy też uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu planu spłaty sumy uzyskanej w licytacji - jak chce wnioskodawca. Fakt, iż wnioskodawca mógł dokonać sprzedaży części udziałów dopiero po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej w żaden sposób nie wpływa na okoliczność kiedy nastąpiło nabycie prawa własności udziału w nieruchomości.

Zauważyć należy, że także następne przepisy Kodeksu postępowania cywilnego stanowią potwierdzenie tezy, iż dniem nabycia prawa własności nieruchomości w przypadku nabycia w drodze licytacji będzie dzień, w którym uprawomocniło się postanowienie sądu o przysądzeniu własności na rzecz wnioskodawcy. Zgodnie np. z art. 999 § 2 k.p.c., od chwili uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności na rzecz nabywcy należą do niego pożytki z nieruchomości. Powtarzające się daniny publiczne przypadające z nieruchomości od dnia prawomocności postanowienia o przysądzeniu własności ponosi nabywca. Z kolei art. 1002 k.p.c. stanowi, iż z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy stosownie do przepisów prawa normujących te stosunki w wypadku zbycia rzeczy wynajętej lub wydzierżawionej.

Mając powyższe na względzie oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż wnioskodawca przedmiotowy udział w nieruchomości nabył z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu o przysądzeniu własności udziału w przedmiotowej nieruchomości. W opisie stanu faktycznego wnioskodawca stwierdza, że wydanie przedmiotowego postanowienia o przysądzeniu własności nastąpiło w dniu 15 października 2008 r., wnioskodawca nie podaje natomiast daty uprawomocnienia się przedmiotowego postanowienia. Z wniosku nie wynika jednak, aby ww. postanowienie uprawnione podmioty zaskarżyły, tym samym należy przyjąć, że uprawomocnienie postanowienia o przysądzeniu własności udziału w nieruchomości nastąpiło w 2008 r.

Z uwagi zatem na fakt, iż w przedstawionym stanie faktycznym nabycie przez wnioskodawcę ww. udziału w nieruchomości miało miejsce w 2008 r., a sprzedaż jego części nastąpiła w 2009 r. czyli przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, zatem dokonując oceny skutków podatkowych zbycia tej nieruchomości należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

I tak w myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku dokonania sprzedaży.

Podstawą obliczenia podatku zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przychód tak obliczony można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie jej posiadania.

Odnośnie możliwości zastosowania w przedmiotowej sprawie zwolnienia określonego w art. 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie nabycie udziału w nieruchomości nastąpiło w 2008 r. - w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności udziału w nieruchomości. Oznacza to, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., natomiast przedmiotowy przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 dodany został przez art. 1 pkt 11 lit. a) tiret siedemnaste ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniającej przedmiotową ustawę z dniem 1 stycznia 2009 r., co oznacza iż powyższy przepis dotyczy nieruchomości nabytych po dniu 1 stycznia 2009 r.

Mając na uwadze fakt, iż w przedmiotowej sprawie nabycie udziału w nieruchomości nastąpiło w 2008 r., w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu sprzedaży części udziału w nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 przedmiotowej ustawy.

Podsumowując stwierdzić należy, iż dniem nabycia udziału w nieruchomości w drodze licytacji komorniczej jest dzień uprawomocnienia postanowienia o przysądzeniu własności, a nie jak twierdzi wnioskodawca dzień uprawomocnienia się postanowienia o planie podziału spłaty uzyskanej z egzekucji czy też dzień dokonania wpisu w księdze wieczystej.

Mając powyższe na uwadze stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawca dołączył plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl