IBPBII/2/415-520/10/ŁCz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-520/10/ŁCz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 25 stycznia 2010 r.), uzupełniony pismem z dnia 25 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 26 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 25 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 26 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni w październiku 2009 r. zawarła przedwstępną umowę sprzedaży 1000 sztuk posiadanych imiennych akcji pracowniczych w terminie późniejszym za określoną kwotę.

W dniu zawarcia umowy przedwstępnej wnioskodawczyni otrzymała na konto bankowe 100% należnej wartości za ww. akcje określone w umowie przedwstępnej - nie zaliczka lecz pełna należna kwota. W dniu zawarcia umowy sprzedaży wnioskodawczyni nie otrzyma już żadnego przychodu.

Nie wystąpiło przeniesienie własności akcji na nowego właściciela. Wnioskodawczyni natomiast udzieliła pełnomocnictwa kupującemu do wykonywania w imieniu wnioskodawczyni wszelkich uprawnień związanych z przedmiotowymi akcjami tj. praw i obowiązków wobec spółki m.in. do głosowania w imieniu wnioskodawczyni oraz do poboru dywidendy począwszy od 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w dniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i przeniesieniu własności akcji pomimo nie otrzymania żadnego przychodu nie będzie wnioskodawczyni musiała drugi raz płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2).

Zdaniem wnioskodawcy, nie będzie zobligowana do uiszczenia podatku gdyż nie uzyskała żadnego przychodu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawczyni w zakresie skutków podatkowych zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i przeniesieniu własności akcji. W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przedwstępnej wydano odrębną interpretację.

Za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a.

odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b.

realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3. ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Uzyskane dochody z odpłatnego zbycia akcji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ust. 1 cytowanej ustawy, który stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu (PIT-38) do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym podatnik dokonał zbycia akcji i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy.

W cytowanym przepisie użyto wyrażenia "zbycie", zatem aby powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu, musi nastąpić sprzedaż przedmiotowych akcji.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) zasada jednoczesnego wykonania świadczeń, tj. przeniesienia własności rzeczy lub praw i zapłacenia sprzedawcy ceny. Jednakże przepis ten przewiduje również wyjątki, z których najważniejsze znaczenie ma umowa pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów ustanowionej w art. 353 #61446; Kodeksu cywilnego strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.

Przyjęcie przez sprzedawcę ceny (zaliczki, przedpłaty) określonej z tytułu sprzedaży akcji może nastąpić na podstawie umowy przedwstępnej, zobowiązującej do przeniesienia własności akcji. W umowie przedwstępnej (pactum de contrahendo) jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy, którą Kodeks cywilny w art. 389 określa mianem umowy przyrzeczonej.

Należy jednak wskazać, iż obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie zawarcia - w wykonaniu umowy przedwstępnej - umowy sprzedaży, przenoszącej własność akcji.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawczyni przy zawarciu umowy przedwstępnej wnioskodawczyni otrzymała na konto bankowe 100% ceny sprzedaży. Jednakże umowa przedwstępna miała charakter czysto zobowiązaniowy bez skutku w postaci zbycia prawa. Prawo własności do momentu podpisania umowy właściwej pozostało przy dotychczasowym właścicielu. W związku z tym sprzedaż (zbycie) akcji nastąpi dopiero w wyniku zawarcia właściwej umowy sprzedaży i wtedy też powstanie obowiązek opodatkowania tego przychodu, który wynika z wyżej cytowanego przepisu art. 17 i art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też, pomimo ze w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej wnioskodawczyni nie otrzymała fizycznie środków pieniężnych, przeniesienie własności akcji i wynikający z tego obowiązek podatkowy należy wiązać z datą zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży.

W świetle powyższego zobowiązanie podatkowe wynikające ze sprzedaży przedmiotowych akcji powstanie w momencie zbycia akcji przez wnioskodawczynię, tj. w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej. Tym samym stanowisko wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl