IBPBII/2/415-499/13/MMa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-499/13/MMa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 2 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży udziału w gospodarstwie rolnym nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży udziału w gospodarstwie rolnym nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 4 kwietnia 2011 r. postanowieniem sądu wnioskodawca nabył w drodze spadku 1/3 udziału w gospodarstwie rolnym o powierzchni 2,87 ha po zmarłym w dniu 24 września 1981 r. ojcu. Pozostałe udziały otrzymali: siostra wnioskodawcy w udziale 1/3 oraz brat w udziale 1/3. Brat wnioskodawcy zmarł w dniu 30 października 2009 r. W dniu 9 września 2011 r. po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym postanowieniem sądu udziały w prawie własności ww. gospodarstwa rolnego po zmarłym bracie otrzymały jego dzieci: syn w udziale 1/6 oraz córka w udziale 1/6. W dniu 28 lutego 2012 r. nastąpiła sprzedaż części gospodarstwa rolnego o powierzchni 2,37 ha przez wszystkich współwłaścicieli. W akcie notarialnym kupujący oświadczył, że kupowane gospodarstwo rolne o powierzchni 2,37 ha wejdzie w skład jego gospodarstwa rolnego o powierzchni 18,90 ha.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w zaistniałej sytuacji istnieje konieczność złożenia zeznania rocznego w 2013 r. z dokonanej transakcji sprzedaży w 2012 r. i zapłacenia podatku dochodowego, czy też dochody uzyskane przez wszystkich sprzedających z tej transakcji są zwolnione z podatku dochodowego i nie ma konieczności składania zeznania rocznego.

Zdaniem wnioskodawcy, wszyscy sprzedający są zwolnieniu z podatku dochodowego i nie muszą składać zeznania rocznego ze sprzedaży gospodarstwa rolnego gdyż minął 5 letni okres od daty nabycia nieruchomości (w przypadku wnioskodawcy i siostry) oraz korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (gospodarstwo rolne) natomiast dzieci brata są również zwolnione, gdyż nabyli i sprzedali gospodarstwo rolne, które nie utraciło charakteru rolnego a którego sprzedaż zgodnie z ustawą jest zwolniona z podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na mocy postanowienia sądu z dnia 4 kwietnia 2011 r. wnioskodawca wraz z pozostałymi dwoma spadkobiercami nabył spadek po ojcu zmarłym w dniu 24 września 1981 r. w udziale wynoszącym po 1/3 gospodarstwa rolnego o powierzchni 2,87 ha. Jeden ze spadkobierców zmarł w 2009 r. i spadek odziedziczyły po nim dzieci. Następnie w dniu 28 lutego 2012 r. współwłaściciele przedmiotowego gospodarstwa rolnego sprzedali część ww. nieruchomości o powierzchni 2,37 ha.

Zgodnie z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Natomiast postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Stosownie do powyższego, na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że wnioskodawca z dniem śmierci ojca tj. w dniu 24 września 1981 r. nabył udział w spadku po ojcu wynoszący 1/3 gospodarstwa rolnego. Następnie w dniu 28 lutego 2012 r. wnioskodawca wraz z pozostałymi właścicielami sprzedał część nabytej w spadku nieruchomości.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że skoro wnioskodawca nabył udział w gospodarstwie rolnym w spadku po ojcu w dniu 24 września 1981 r. a sprzedaży części gospodarstwa rolnego dokonał wraz ze wszystkimi współwłaścicielami w dniu 28 lutego 2012 r. zatem sprzedaż udziału w gospodarstwie rolnym nie stanowi dla wnioskodawcy źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca 1981 r., tj. od końca roku, w którym miało miejsce nabycie udziału w gospodarstwie rolnym, a zatem nie wystąpiła konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Tym samym na wnioskodawcy nie ciążył obowiązek złożenia zeznania rocznego w 2013 r. w związku ze sprzedażą udziału w nieruchomości.

Wobec tego rozpatrywanie kwestii zwolnienia przedmiotowego dotyczącego sprzedaży gospodarstwa rolnego stało się bezprzedmiotowe.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Należy także podkreślić, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie dla wnioskodawcy, jako występującego z wnioskiem. Pozostali spadkobiercy chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinni wystąpić z odrębnymi wnioskami o jej udzielenie i uiścić stosowne opłaty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl