IBPBII/2/415-499/10/HS - Zasady ustalenia dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu zbycia udziałów bądź akcji na rzecz spółki w celu umorzenia, nabytych uprzednio przez wspólników w drodze darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-499/10/HS Zasady ustalenia dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu zbycia udziałów bądź akcji na rzecz spółki w celu umorzenia, nabytych uprzednio przez wspólników w drodze darowizny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 12 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia przez płatnika dochodu z tytułu zbycia na rzecz spółki w celu umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia przez płatnika dochodu z tytułu zbycia na rzecz spółki w celu umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wśród udziałowców Spółki są osoby fizyczne. W przyszłości planowane jest umorzenie udziałów należących do osób fizycznych. W szczególności możliwa jest sytuacja, w której umorzeniu podlegać będą udziały otrzymane przez osoby fizyczne w formie darowizny.

Ponadto, możliwe jest przekształcenie formy prawnej Spółki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Wówczas umorzenie dotyczyłoby bądź to akcji przekazanych akcjonariuszom w formie darowizny po przekształceniu formy prawnej Spółki, bądź akcji odpowiadających udziałom otrzymanym przez osoby fizyczne w formie darowizny, przed przekształceniem.

W każdym z przedmiotowych przypadków udziały/akcje mogą zostać umorzone w wyniku umorzenia automatycznego, przymusowego lub dobrowolnego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku zbycia udziałów/akcji w celu umorzenia, nabytych w drodze darowizny, poboru zryczałtowanego podatku, zgodnie z art. 41 ust. 4 w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka jako płatnik dokonuje od uzyskanego przez wspólnika dochodu, stanowiącego nadwyżkę przychodu otrzymanego z tytułu wypłaconego wynagrodzenia nad kosztem w wysokości rynkowej wartości umarzanych udziałów/akcji z dnia darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(We wniosku pytanie to oznaczono Nr 2).

Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku zbycia udziałów/akcji w celu umorzenia nabytych w drodze darowizny, poboru zryczałtowanego podatku dochodowego Spółka jako płatnik dokonuje od dochodu stanowiącego nadwyżkę przychodu z tytułu wypłacanego wynagrodzenia nad kosztem w wysokości rynkowej wartości umarzanych udziałów/akcji z dnia darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Zgodnie natomiast z art. 25 ust 5d ww. ustawy dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

W opinii Spółki, powinna ona jako płatnik podatku dochodowego, na podstawie art. 24 ust. 5 i 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalając dochód z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia, przychody akcjonariusza/udziałowca pomniejszyć o wartość udziałów/akcji z dnia dokonania darowizny. Przepis art. 24 ust. 5d mówiący o dochodzie z umorzenia udziałów oznacza, zdaniem wnioskodawcy, że ma on zastosowanie bez względu na tryb w jakim umarzane są udziały wspólnika.

Wskazać bowiem należy że zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych umorzenie może mieć charakter dobrowolny i odbywa się za zgodą wspólnika, w drodze nabycia jego udziałów/akcji przez spółkę lub przymusowy albo automatyczny gdy odbywa się bez zgody wspólników.

W opinii wnioskodawcy, art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie zarówno do umorzenia automatycznego, przymusowego jak i do umorzenia dobrowolnego (zbycia udziałów/akcji w celu umorzenia).

Na potwierdzenie swego stanowiska wnioskodawca przywołuje następujące interpretacje indywidualne, np.:

*

interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 listopada 2009 r. Znak: IPPB2/415-644/09-4/MG,

*

interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 października 2009 r. Znak: IBPB11/2/415-765/09/HS,

*

interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 sierpnia 2009 r. Znak: IPPB2/415-391/09-4/AS,

*

interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 lipca 2009 r. Znak: IPPB4/415-326/09-3/MP.

W świetle powyższych przepisów ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz jednolitego stanowiska organów podatkowych należy stwierdzić, że w przypadku zbycia udziałów/akcji na rzecz spółki, nabytych w drodze darowizny, w celu umorzenia tych udziałów, w celu ustalenia dochodu akcjonariusza/ udziałowca przez Spółkę jako płatnika, przychód pomniejsza się o koszt uzyskania, który stanowi rynkową wartość tych udziałów/akcji z dnia dokonania darowizny. Od tak ustalonego dochodu, Spółka jako płatnik ma obowiązek odprowadzać podatek, w myśl art. 41 ust. 4.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Wskazać jedynie należy, iż obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 marca 2010 r. został ogłoszony tekst jednolity ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie sposobu ustalenia przez płatnika dochodu z tytułu zbycia na rzecz spółki w celu umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny. Ocena stanowiska w zakresie pozostałych pytań została zawarta w odrębnych interpretacjach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul. Kraszewskiego 4A, 35-016 po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl