IBPBII/2/415-486/09/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-486/09/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 2 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z oddania udziałów spółki w odpłatne użytkowanie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. sposobu opodatkowania przychodów z oddania udziałów spółki w odpłatne użytkowanie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w 2008 r. nabyła udziały w spółce w drodze darowizny od matki. W czerwcu 2008 r. oddała nabyte w ten sposób udziały innej spółce w odpłatne użytkowanie. Spółka - użytkownik miała prawo wykonywania głosów z użytkowanych udziałów, natomiast wnioskodawczyni przysługiwało prawo pobierania pożytków z tych udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Do jakich przychodów należy zakwalifikować przychody z odpłatnego użytkowania udziałów spółki. Kto powinien dokonać obliczenia i pobrania podatku oraz jego przekazania do urzędu skarbowego. Na jakim druku należy dokonać rozliczenia tego przychodu. Jaką stawkę podatku należy do tego przychodu zastosować.

Zdaniem wnioskodawczyni, dochód z odpłatnego użyczenia udziałów należy zaliczyć do dochodów z udziałów w spółce mającej osobowość prawną, a zatem podatek powinien być rozliczony przez podatnika do 30 kwietnia 2009 r. na druku PIT-38, a stawka podatkowa wynosić 19%.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie przedstawionego powyżej stanu faktycznego. W pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydano odrębną interpretację indywidualną - znak: IBPBII/2/415-487/09/HS.

Udział w spółce z o.o. może stać się przedmiotem różnego rodzaju czynności rozporządzających. Udział ten można również obciążyć użytkowaniem. Użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym, które zapewnia uprawnionemu pozycję prawną zbliżoną do pozycji samego wspólnika. Wykonywanie uprawnień wspólnika nie jest jednak nieograniczone. Użytkownik w wykonywaniu obciążonego prawa ograniczony jest m.in. jego charakterem i celem użytkowania. Z uwagi na dość zwięzłą regulację dotyczącą użytkowania zawartą w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) odwołać się należy do przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 252 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) rzecz można obciążyć prawem do jej użytkowania i do pobierania jej pożytków (użytkowanie).

Jak wynika z art. 265 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego przedmiotem użytkowania mogą być także prawa, a do użytkowania praw stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu rzeczy.

W przypadku prawa, użytkowanie sprowadza się zasadniczo do wykonywania prawa i do pobierania z niego pożytków, czyli dochodów, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno - gospodarczym przeznaczeniem.

Niemniej jednak sposób i zakres wykonywania uprawnień użytkownika winien być szczegółowo uregulowany treścią umowy użytkowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni w czerwcu 2008 r. oddała w odpłatne użytkowanie (nazywane przez nią zamiennie również użyczeniem) udziały w spółce z o.o. Spółka użytkownik miała prawo wykonywania głosów z użytkowanych udziałów, natomiast wnioskodawczyni przysługiwało prawo pobierania pożytków z tych udziałów.

Zdaniem wnioskodawczyni, podatek winien być rozliczony na druku PIT-38 i opodatkowany stawką 19%, co sugeruje, że wnioskodawczyni sposób opodatkowania wywodzi z art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Tymczasem art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Podkreślenia wymaga fakt, że przepisy powyżej przytoczonego artykułu mówią wszakże o zbyciu czy o objęciu udziałów, a nie o oddaniu ich w użytkowanie, nawet jeśli jest ono odpłatne.

Zauważyć bowiem należy, iż czym innym jest odpłatne zbycie i objęcie udziałów a czym innym ich odpłatne użytkowanie. Zasadniczą różnicą jest prawo własności udziałów, które będzie przysługiwało osobie obejmującej udziały lub nabywającej je w inny sposób, natomiast w żadnym wypadku nie będzie przysługiwało użytkownikowi. W przypadku użytkowania nie dochodzi do przejścia prawa własności udziałów na użytkownika. Zastosowania nie znajdzie zatem art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nieprawidłowe jest stanowisko wnioskodawczyni, iż przychody z tytułu odpłatnego oddania w użytkowanie udziałów należy opodatkować stawką 19% do końca kwietnia 2009 r. na PIT-38.

Uzyskane w ten sposób przychody nie mogą być w ogóle opodatkowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. Nie stanowią również udziału w zyskach osoby prawnej, gdyż nie pochodzą od spółki, której udziałowcem jest wnioskodawczyni, lecz są wypłacone przez inny podmiot jako wynagrodzenie z tytułu użytkowania. Przychody te winny być zatem zaliczone do przychodów z praw majątkowych.

Zgodnie z art. 18 ww. ustawy za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Użycie w tym przepisie określenia "w szczególności" oznacza, że przepis zawiera jedynie przykładowe wyliczenie praw majątkowych, a jego dyspozycją są objęte przychody również z praw majątkowych nie wymienionych w nim wprost.

Dochody z tytułu praw majątkowych, w tym z oddania ich w odpłatne użytkowanie, podlegają łączeniu z pozostałymi dochodami, są opodatkowane według skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym i winny być rozliczone przez wnioskodawczynię w zeznaniu rocznym PIT-36, składanym do dnia 30 kwietnia następnego roku - w przypadku opisanym we wniosku - w zeznaniu za rok 2008, złożonym do dnia 30 kwietnia 2009 r.

Natomiast jeśli wnioskodawczyni otrzymywała przy tym także pożytki z udziałów oddanych w użytkowanie w postaci dywidendy wyjaśnia się, iż za przychody z kapitałów pieniężnych, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Zasady opodatkowania dochodów z dywidend reguluje art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Jak wynika z art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Dochodów (przychodów) wymienionych w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - czyli według skali podatkowej.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności (świadczeń) z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 tej ustawy są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych, tj. m.in. dochodów z dywidend. Stosownie do cytowanego uprzednio art. 41 ust. 4 ww. ustawy obowiązek poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego m.in. od dochodów z dywidendy ciąży na płatniku - podmiocie wypłacającym dochody. Także więc i w tym przypadku wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do złożenia PIT- 38, ponieważ jak wykazano powyżej należny podatek winien pobrać płatnik (spółka z o.o.).

Stanowisko wnioskodawczyni uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku - Białej ul. Traugutta 2a, 43-330 Bielsko - Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl