IBPBII/2/415-443/10/CJS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-443/10/CJS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 29 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki Akcyjnej z dnia 13 lipca 1998 r., podwyższającej kapitał zakładowy tej Spółki, wnioskodawczyni wraz z drugim wspólnikiem Spółki cywilnej objęła akcje serii B Spółki akcyjnej, pokrywając je aportem w postaci składników stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Do chwili obecnej akcje serii B stanowią współwłasność łączną wspólników Spółki cywilnej.

Aktualnie poza powyższym aktywem Spółka cywilna nie posiada żadnego innego majątku i nie prowadzi już działalności gospodarczej. W 2002 r. zmienił się skład osobowy Spółki cywilnej, wnioskodawczyni nadal jest wspólnikiem przedmiotowej spółki.

Wnioskodawczyni i drugi wspólnik Spółki cywilnej zamierzają rozwiązać Spółkę cywilną i podzielić pomiędzy siebie majątek spółki, którym są akcje Spółki akcyjnej w ten sposób, że każdemu wspólnikowi przypadnie ilość akcji odpowiadająca jej procentowemu udziałowi w zyskach i stratach spółki. Wnioskodawczyni otrzyma 99%, a drugi wspólnik 1% akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku rozwiązania Spółki cywilnej i podziału pomiędzy wspólników majątku tej spółki w postaci akcji Spółki akcyjnej, w takim stosunku w jakim każdy z nich uczestniczy w zyskach i stratach tej spółki, bez spłat i dopłat powstanie po stronie wnioskodawczyni przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawczyni, zniesienie współwłasności łącznej akcji spółki akcyjnej, na skutek rozwiązania Spółki cywilnej i przydział tych akcji wspólnikom tej spółki, w proporcji do wielkości przysługujących im udziałów, a więc bez spłat i dopłat dla któregokolwiek Wspólnika, nie będzie rodzić obowiązku podatkowego po stronie wnioskodawczyni w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na poparcie własnego stanowiska wnioskodawczyni wskazała pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 lutego 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawczyni jako wspólnik Spółki cywilnej w drodze jej rozwiązania otrzyma akcje Spółki akcyjnej, które obecnie stanowią współwłasność łączną wspólników tej spółki. Zniesienie współwłasności nastąpić bez wzajemnych spłat i dopłat. Ponadto z treści wniosku wynika, iż podział tych akcji ma nastąpić w ten sposób, że każdemu wspólnikowi przypadnie ilość akcji odpowiadająca procentowemu udziałów w zyskach i stratach spółki cywilnej.

Zauważyć należy, że jeżeli akcje stanowią współwłasność łączną wspólników, wówczas każdy z nich może żądać zniesienia takiej współwłasności. W przypadku zniesienia współwłasności akcji następuje podział akcji; zastrzec jednak należy, że w żadnym z przepisów prawa cywilnego nie została wprost zapisana możliwość zniesienia współwłasności akcji. W art. 210 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) ustawodawca wskazał, że każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić. Wskazać jednak należy, że w analizowanym zdarzeniu przyszłym akcje zostały objęte w zmian za przedsiębiorstwo spółki cywilnej. To sugeruje, że akcje przysługują wspólnikom spółki cywilnej i stanowią majątek wspólny tych osób. To oznacza, że dla zniesienia tego rodzaju współwłasności konieczną jest likwidacja spółki. Stosownie bowiem do przepisu art. 863 § 2 Kodeksu cywilnego, w czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. Jeżeli zostanie przeprowadzona likwidacja spółki cywilnej zmieni się charakter współwłasności akcji spółki akcyjnej - współwłasność łączna staje się współwłasnością ułamkową.

W świetle powyższych regulacji zniesienie współwłasności łącznej objętych akcji - bez spłat i dopłat - nie rodzi żadnych skutków podatkowych.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawczyni należało w tym zakresie uznać za prawidłowe.

Jednakże przyznanie wspólnikowi na wyłączną własność akcji w drodze odpłatnego zniesienia współwłasności ułamkowej jest zasadniczo ich nabyciem przez tego wspólnika (odpowiednio odpłatnym zbyciem dla przenoszącego udział we współwłasności). Stąd wszelkie przypadki gdy udział danej osoby ulega powiększeniu (zmniejszeniu), traktowany być musi w kategorii nabycia (odpowiednio zbycia), gdyż w ten sposób ulega powiększeniu (zmniejszeniu) zarówno zakres dotychczasowego władztwa tego wspólnika nad akcjami, jak też stan jego majątku osobistego. W konsekwencji wspólnik przenoszący swój udział we współwłasności dokonuje odpłatnego zbycia posiadanych akcji, osiągając przychód z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie bowiem z tym przepisem ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Przy ustalaniu wartości tego przychodu należy brać odpowiednio pod uwagę przepisy art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodem z odpłatnego zbycia akcji będzie więc wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, jednakże nie może ona znacznie odbiegać od wartości rynkowej. Oznacza to, że przychód powstanie niezależnie od uiszczenia zapłaty przez nabywcę, nawet w momencie przeniesienia własności poprzez zawarcie umowy, chyba że w umowie zastrzeżono inny termin.

Opodatkowaniu podlegają jednak nie przychody, lecz dochody uzyskane ze zbycia akcji. Uzyskany ze sprzedaży przychód należy zatem pomniejszyć o koszty jego uzyskania.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

1.

nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

2.

wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

W przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych przed dniem 1 stycznia 2001 r. w zamian za wkład niepieniężny, koszt uzyskania przychodów określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych akcji - art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 z późn. zm.).

Niniejsza interpretacja stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla wnioskodawczyni. Stosownie do powyższego drugi wspólnik chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym zapytaniem i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl