IBPBII/2/415-436/09/AK - Zakwalifikowanie do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym zysku wypłacanego członkom zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-436/09/AK Zakwalifikowanie do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym zysku wypłacanego członkom zarządu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 20 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym 19 % podatkiem dochodowym zysku wypłacanego członkom zarządu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym 19 % podatkiem dochodowym zysku wypłacanego członkom zarządu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie ze Statutem Spółki członkowie jej zarządu są uprawnieni do udziału w zysku Spółki za rok obrotowy 2008. Statut w brzmieniu zarejestrowanym przez Sąd Rejonowy przewiduje, że wszyscy aktualni członkowie zarządu są uprawnieni do udziału w zysku Spółki w wysokości określonej w Statucie, przy czym wszyscy członkowie zarządu łącznie nie mogą otrzymać z tytułu udziału w zysku Spółki kwoty przekraczającej kwotę zysku Spółki, która zgodnie z przepisami prawa może być przeznaczona do podziału pomiędzy akcjonariuszy.

W przypadku, gdy kwota zysku Spółki, która zgodnie z przepisami prawa może być przeznaczona do podziału pomiędzy akcjonariuszy, jest mniejsza niż suma kwot przysługujących członkom zarządu z tytułu zysku Spółki za rok obrotowy 2008, wówczas kwota z tytułu udziału w zysku za rok obrotowy 2008 wypłacana danemu członkowi zarządu ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Członkowie zarządu są zatrudnieni na umowę o pracę na stanowiska odpowiadające ich kwalifikacjom zawodowym, a nie na stanowiska członków zarządu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłacony członkom zarządu Spółki, na podstawie Statutu Spółki, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez Walne Zgromadzenie, udział w zysku jest oprocentowany 19 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu dochodów z dywidend i innych przychodów.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy. Przepis ten wskazuje, że płatnik wypłacający dochody odbiorcy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest zobowiązany do poboru 19 % podatku niezależnie od tego, czy odbiorca posiada udziały/akcje. Tymczasem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

W związku z tym, że prawo członków zarządu do udziału w zyskach osób prawnych wynika bezpośrednio z postanowień Statutu, Spółka stoi na stanowisku, że wypłacony członkom zarządu zysk, na podstawie uchwały Walnego Zgromadzeni, w oparciu o postanowienia Statutu, jako udział w zyskach za rok obrotowy 2008 podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 19 %.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Natomiast art. 30a ust. 1 pkt 4 tejże ustawy stanowi, iż od ww. przychodów pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy. Przepis art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy określa sposób opodatkowania przychodów z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, natomiast przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy dotyczy określenia przedmiotu opodatkowania. A zatem pojęcie dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, należy rozumieć tak jak określa te dochody (przychody) przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) a spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Z treści powyższego wynika, że podstawą uzyskania tego dochodu jest tytuł prawny w postaci udziałów/akcji osób prawnych i których źródłem finansowania jest zysk netto. Pod pojęciem "inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych" należy rozumieć przychody: zarówno z tytułu przeznaczenia części zysku netto osoby prawnej na podwyższenie kapitału akcyjnego lub zakładowego (a w spółdzielniach funduszu udziałowego) jak i z tytułu oprocentowania udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej w spółdzielniach, a także z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki (spółdzielni), oraz inne przychody sfinansowane z zysku netto osoby prawnej, które mają swoje źródło w samym fakcie bycia przez podatnika właścicielem udziałów (akcji) tej osoby prawnej.

Przedstawiając zdarzenie przyszłe wnioskodawca wskazał, że prawo członków zarządu do udziału w zyskach osób prawnych wynika bezpośrednio z postanowień Statutu Spółki, a nie z posiadania przez nich akcji Spółki. Dlatego przychodu z takiego udziału nie można kwalifikować jako dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, który podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem stanowisko Spółki, że wypłacony członkom zarządu zysk na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia, w oparciu o Statut Spółki, jako udział w zyskach za rok obrotowy 2008 podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 19 %, jest nieprawidłowe.

Ponadto zauważyć należy, że przychód taki nie będzie również stanowił przychodu ze stosunku pracy, bowiem pomimo tego, że osoby pełniące funkcję członków zarządu są pracownikami Spółki, zatrudnionymi w oparciu o umowę o pracę, to jednak wnioskodawca wskazał, że osoby te na podstawie umowy o pracę wykonują wyłącznie pracę na stanowiskach odpowiadających ich kwalifikacjom zawodowym, a nie na stanowiskach członków zarządu. Zatem umowa o pracę swoim zakresem nie obejmuje wykonywania czynności związanych z pełnieniem funkcji członków zarządu. Oznacza to, że przychód takich osób z tytułu pełnienia funkcji członków zarządu nie może być kwalifikowany do źródła przychodów, o którym mowa w art. 12 ww. ustawy - do przychodów ze stosunku pracy. Tym samym zysk uzyskany przez członków zarządu należy kwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie stanowić wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji obok wynagrodzenia otrzymanego z tytułu umowy o pracę.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji, płatnik na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy zobowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku podatkowego dochody te podlegają kumulacji w celu łącznego opodatkowania według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, ww. wypłacony członkom zarządu Spółki udział w zysku, który jest bezpośrednio związany z wykonywaną przez nich funkcją, a nie z posiadanymi akcjami Spółki, będzie stanowić dochód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ww. ustawy) podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl