IBPBII/2/415-374/09/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-374/09/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 30 marca 2009 r.), uzupełnionym w dniach 19 i 20 maja 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w 2008 r., na podstawie wyroku sądowego, kwoty zapłaconego czesnego, odliczonego w ramach ulgi na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w 2008 r., na podstawie wyroku sądowego, kwoty zapłaconego czesnego, odliczonego w ramach ulgi na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 7 maja 2009 r. Znak: IBPB II/2/415-374/09/AK wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 19 i 20 maja 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W latach 1997-1999 wnioskodawczyni korzystała z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu czesnego za dokształcanie. Z przyczyn od niej niezależnych została skreślona z listy słuchaczy i domagała się zwrotu zapłaconego czesnego. W 2008 r. wyrokiem sądowym wnioskodawczyni została zwrócona kwota wpłaconego czesnego w kwocie 4 300 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uzyskany zwrot kosztów za czesne w ww. kwocie należy ująć w zeznaniu podatkowym za 2008 r. jako dochód.

Zdaniem wnioskodawczyni, rozliczenie uległo przedawnieniu i nie należy ujmować ww. kwoty jako dochód w 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-1999 podatnik mógł dokonywać odliczeń od podatku (obliczonego zgodnie z art. 27 i obniżonego zgodnie z art. 27b o kwotę składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne) m.in. wydatków na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe. Kwota, o którą zmniejszało się podatek, nie mogła jednak przekroczyć za rok podatkowy 19% wydatków poniesionych na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika, jeżeli nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie więcej jednak niż 19% kwoty stanowiącej trzykrotność najniższego wynagrodzenia pracowników, określonego w odrębnych przepisach, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy (art. 27a ust. 3 pkt 3 lit. g) ww. ustawy).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-1999 nie nakazywały doliczać do podatku zwróconych kwot, które wcześniej były odliczone. Regulacja taka została wprowadzona dopiero na mocy ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), która weszła w życie 1 stycznia 2002 r. i zmieniła brzmienie art. 27a ust. 14 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w latach 1997-1999 wnioskodawczyni korzystała z ulgi na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe. Z przyczyn od niej niezależnych została skreślona z listy słuchaczy i domagała się zwrotu zapłaconego czesnego. W 2008 r. wyrokiem sądowym wnioskodawczyni została zwrócona kwota wpłaconego czesnego w kwocie 4 300 zł W związku z powyższym stwierdzić należy, że ww. kwota, o ile stanowi wydatki rzeczywiście poniesione przez wnioskodawczynię na czesne będzie neutralna podatkowo. Zatem wnioskodawczyni nie musi jej wykazywać w zeznaniu za 2008 r. ani dokonywać korekty zeznań za poprzednie lata. Stanowisko wnioskodawczyni należało zatem uznać za prawidłowe.

Zauważyć jednak należy, że jeżeli zwrócona kwota wpłaconego czesnego przewyższa rzeczywiście poniesione przez wnioskodawczynię wydatki na czesne to nadwyżka ta, a także ewentualne odsetki stanowić będą dla wnioskodawczyni przychód na podstawie art. 20 ust. 1, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni uzyska bowiem przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy.

Stosownie zatem do przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniami w przepisie wymienionymi, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z kolei, zgodnie z postanowieniami art. 20 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy podatkowej za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Wskazany przez ustawodawcę w art. 20 ust. 1 ww. ustawy katalog przychodów zaliczanych do innych źródeł nie stanowi katalogu zamkniętego, zawiera on jedynie przykładowe wskazanie przychodów zaliczanych do innych źródeł.

Tym samym zakres art. 20 ust. 1 ww. ustawy obejmuje także kwotę stanowiącą nadwyżkę ponad rzeczywiście poniesione przez wnioskodawczynię wydatki na dokształcanie i doskonalenie zawodowe oraz ewentualne odsetki. Obowiązkiem wnioskodawczyni jest rozliczenie tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym w pozycji inne źródła wraz z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym, opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl