IBPBII/2/415-334/10/MM - Skutki podatkowe w zakresie PIT nabycia akcji spółki akcyjnej na preferencyjnych warunkach.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-334/10/MM Skutki podatkowe w zakresie PIT nabycia akcji spółki akcyjnej na preferencyjnych warunkach.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 15 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniach 30 kwietnia 2010 r. i 19 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji na preferencyjnych warunkach - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2010 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji na preferencyjnych warunkach.

W związku z brakami formalnymi wniosku, pismami z dnia 20 kwietnia 2010 r. oraz 6 maja 2010 r. Znak: IBPB II/2/415-334/10/MM wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 30 kwietnia 2010 r. i 19 maja 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Grupa A. S.A. we Francji w ramach programu zakupu akcji pracowniczych zaoferowała pracownikom na całym świecie akcje w cenach preferencyjnych. Wnioskodawca wyjaśnia, iż z prospektu emisyjnego wynika, że Grupa A. S.A. akcji tych nie kupuje lecz emituje nowe akcje. Wnioskodawca w dniu 7 maja 2009 r. nabył 74 akcje A. oferowane pracownikom na podstawie rezolucji podjętej przez walne zgromadzenie udziałowców Spółki. Akcje zostały zaoferowane pracownikom po cenie preferencyjnej (cena obniżona w stosunku do wartości rynkowej akcji o 20%). Wnioskodawca informuje również, że na zakup akcji została mu udzielona przez firmę specjalna 2-letnia pożyczka (oprocentowanie roczne 9%) oraz, że została wypłacona dywidenda od posiadanych akcji, a podatek od kwoty brutto dywidendy został potracony przez A. we Francji. Wnioskodawca jest zatrudniony w polskim oddziale Spółki L. S.A. w Polsce.

Cena giełdowa (we Francji) w dniu 7 maja 2009 r. na otwarciu wynosiła 63,00 EUR, na zamknięciu 61,62 EUR. Cena subskrypcyjna z uwzględnieniem zniżki 48,67 EUR. Kurs 4,73 PLN/EUR.

Data wypłaty dywidendy 09 czerwiec 2009 r. Ilość akcji uprawnionych do dywidendy 74. Kwota brutto dywidendy 166,51 EUR. Potrącenie podatku od dywidendy 41,62 EUR. Kwota płatności za dywidendę w EUR 124,89. Kwota płatności ze dywidendę w PLN 566,41. Kurs NBP z dnia 8 czerwca 2009 r. 4,54 PLN/EUR.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca wyjaśnił, iż jego pracodawca mający siedzibę w X nie poniósł kosztu stanowiącego różnicę pomiędzy wartością rynkową nabywanych akcji a preferencyjną ceną, po której akcje zostały przez wnioskodawcę nabyte. Jednakże według wnioskodawcy nie występuje tu koszt, ponieważ akcje te nie były kupowane lecz zostały wyemitowane przez Grupę A. z Francji i rozdystrybuowane wśród pracowników na całym świecie (w tym L. S.A. w Polsce, która jest częścią Grupy A.) w cenie subskrypcyjnej, która była niższa niż cena na giełdzie.

Ponadto wnioskodawca wskazuje, iż Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w Paryżu w bieżącym roku ma uchwalić, że dotychczasowi akcjonariusze otrzymają od Grup A. S.A. we Francji akcje gratisowe.

Wnioskodawca za 2009 r., zgodnie z sugestią organu podatkowego, złożył rozliczenie podatkowe na formularzu PIT-36 wykazując tylko podatek od dywidendy w poz. 197, 199 formularza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób uwzględnić opisany stan w rozliczeniu podatkowym i na formularzach PIT.

Zdaniem wnioskodawcy, podatek od zysku z akcji należy zapłacić dopiero po ich sprzedaży przez wnioskodawcę, biorąc pod uwagę cenę ich zakupu przez wnioskodawcę (tekst jedn. preferencyjną 20% niższą niż giełdową) oraz sprzedaży. Podatek od dywidendy został potrącony przed Grupę A. S.A. we Francji więc po raz drugi wnioskodawca nie płaci go w Polsce. Również w przypadku otrzymania akcji gratisowych podatek należy zapłacić dopiero po ich sprzedaży przez wnioskodawcę biorąc pod uwagę zero (nie cenę giełdową) jako cenę ich zakupu przez wnioskodawcę i cenę sprzedaży.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji na preferencyjnych warunkach. Ocena stanowiska w zakresie skutków podatkowych wypłacenia przez spółkę francuską dywidendy oraz otrzymania akcji darmowych została zawarta w odrębnych interpretacjach.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego, podatkiem dochodowym nie są objęte wyłącznie dochody wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy oraz dochody, od których zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Jednocześnie stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Na podstawie art. 11 ust. 2a wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1.

jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

2.

jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,

3.

jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,

4.

w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Zgodnie natomiast z art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawcy zaoferowano na preferencyjnych warunkach akcje francuskiej Grupy A. Akcje w ramach programu zakupu akcji pracowniczych oferowane są pracownikom na całym świecie. W ten sposób wnioskodawca w dniu 7 maja 2009 r. nabył 74 akcje uprawnione do dywidendy. Pracodawca wnioskodawcy mający siedzibę w Polsce nie poniósł kosztu stanowiącego różnicę pomiędzy wartością rynkową akcji a preferencyjna ceną, po której akcje zostały przez wnioskodawcę nabyte.

Zatem nabycie akcji uprawnionych do dywidendy po obniżonej cenie wywołało skutek podatkowy w postaci uzyskania przez wnioskodawcę przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nastąpiło bowiem przysporzenie majątkowe w związku z faktem, iż nabycie akcji nastąpiło częściowo odpłatnie (za cenę subskrypcyjną). Zatem w przypadku nabycia akcji na preferencyjnych warunkach od spółki francuskiej, po stronie osoby nabywającej (wnioskodawcy) te akcje powstał przychód w wysokości przyznanej zniżki.

Aby bowiem czerpać korzyści z akcji wnioskodawca musiałby nabyć akcje

za cenę nie pomniejszoną o 20%, a w związku z częściowo tylko odpłatnym nabyciem akcji nie poniósł takich wydatków.

Organ nie może więc zgodzić się z wnioskodawcą, że przychód powstanie u niego dopiero w momencie zbycia akcji. Nie można bowiem pominąć całkowicie momentu nabycia akcji.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotem nabycia są akcje spółki francuskiej, należy zastosować odpowiednie zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylenia się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu.

Stosownie do art. 21 ust. 1 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej 20 czerwca 1975 r. w Warszawie (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5), dochody, do których nie mają zastosowania pozostałe przepisy umowy (a do przychodu, o którym mowa w niniejszej sprawie pozostałe przepisy umowy nie mają zastosowania) podlegają opodatkowaniu tylko w miejscu zamieszkania.

W przedstawionym stanie faktycznym przychód (w wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji w dniu ich nabycia a odpłatnością ponoszoną przez podatnika) powstanie więc po stronie wnioskodawcy już w momencie ich otrzymania. Będzie to przychód zaliczany do "innych źródeł", o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zważywszy na fakt, iż koszt przyznanej zniżki przy nabywaniu akcji nie poniósł pracodawca wnioskodawcy. Zauważyć należy, iż w sytuacji gdyby to prawodawca wnioskodawcy pokrył różnicę pomiędzy wartością rynkową a ceną subskrypcyjną, wówczas należałoby uznać, iż powstał przychód, zakwalifikowany jako przychód ze stosunku pracy. Każde bowiem przysporzenie w postaci nieodpłatnego świadczenia otrzymane od podmiotu, z którym łączy beneficjenta stosunek pracy należy zakwalifikować jako przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli natomiast przysporzenie pochodzi od podmiotu, z którym nie łączy beneficjenta stosunek pracy należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł. Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w cytowanym przepisie sformułowania "w szczególności" oznacza, że jest to tylko wyliczenie przykładowe i przychodami z innych źródeł są jeszcze inne przychody nie wymienione wprost w tym przepisie. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. W niniejszym przypadku będzie to przychód odpowiadający różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji w dniu ich nabycia a odpłatnością ponoszoną przez wnioskodawcę.

Przychody z innych źródeł podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według ustalonej skali podatkowej. Przychody te pracownik uczestniczący w planie musi sam wykazać w zeznaniu rocznym za rok, w którym zostały osiągnięte i je opodatkować. Wnioskodawca winien więc opodatkować przychód odpowiadający różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji w dniu ich nabycia a odpłatnością poniesioną przez wnioskodawcę na formularzu PIT-36 składanym za 2009 r.

Nadmienić ponadto należy, iż stosownie do art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust. 2-2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest:

1.

wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a albo

2.

wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń - pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Zatem do kosztów uzyskania przychodu w przypadku późniejszego zbycia przedmiotowych akcji będzie podlegała zaliczeniu m.in. wartość zniżki (nieodpłatne świadczenie), która uprzednio została opodatkowana jako przychód z innych źródeł.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, jak również w oparciu o przytoczone podstawy prawne należy stwierdzić, iż zniżka, jaką wnioskodawca uzyskał od francuskiej Grupy A. przy nabywaniu akcji z w ramach programu zakupu akcji pracowniczych zaoferowanych pracownikom na całym świecie - skutkuje przysporzeniem majątkowym w równowartości tej zniżki, co na gruncie podatkowym oznacza powstanie w momencie nabycia akcji przychodu z innych źródeł opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce na zasadach ogólnych.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia

w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl