IBPBII/2/415-32/09/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-32/09/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 13 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z odpłatnego przeniesienia tytułu własności akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 23 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z odpłatnego przeniesienia tytułu własności akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w roku podatkowym 2008 zawarł umowę przedwstępną sprzedaży akcji spółki niepublicznej. Przy zawarciu umowy przedwstępnej wnioskodawca otrzymał zaliczkę w wysokości 100% ceny sprzedaży. Umowa przyrzeczona sprzedaży, w wyniku której dojdzie do przeniesienia własności akcji zostanie zawarta w roku podatkowym 2009.

W dacie zawarcia umowy przyrzeczonej otrzymana zaliczka zostanie zaliczona na poczet ceny sprzedaży. Przeniesienie własności akcji nastąpi w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy powstaje przychód z odpłatnego przeniesienia tytułu własności akcji.

Zdaniem wnioskodawcy, przychód do opodatkowania powstanie w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży akcji w 2009 r. Wówczas bowiem dojdzie do przeniesienia tytułu własności do akcji w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a.

odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b.

realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Uzyskane dochody z odpłatnego zbycia akcji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ust. 1 cytowanej ustawy, który stanowi, iż od odchodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu (PIT-38) do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym podatnik dokonał zbycia akcji i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy.

W cytowanym przepisie użyto wyrażenia "zbycie", zatem aby powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu, musi nastąpić sprzedaż przedmiotowych akcji.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) zasada jednoczesnego wykonania świadczeń, tj. przeniesienia własności rzeczy lub praw i zapłacenia sprzedawcy ceny. Jednakże przepis ten przewiduje również wyjątki, z których najważniejsze znaczenie ma umowa pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów ustanowionej w art. 353#61446; Kodeksu cywilnego strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.

Przyjęcie przez sprzedawcę ceny (zaliczki, przedpłaty) określonej z tytułu sprzedaży akcji następuje na podstawie umowy przedwstępnej, zobowiązującej do przeniesienia własności akcji. W umowie przedwstępnej (pactum de contrahendo) jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy, którą Kodeks cywilny w art. 389 określa mianem umowy przyrzeczonej.

Zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych, ponieważ jest ona jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności akcji w określonym terminie. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie zawarcia - w wykonaniu umowy przedwstępnej - umowy sprzedaży, przenoszącej własność akcji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca podpisując umowę przedwstępną zobowiązał się do zawarcia w określonym terminie tj. w 2009 r. umowy właściwej przenoszącej prawo własności akcji będących przedmiotem zapytania, a przy zawarciu umowy przedwstępnej wnioskodawca otrzymał zaliczkę w wysokości 100% ceny sprzedaży. Umowa przedwstępna ma zatem charakter czysto zobowiązaniowy bez skutku w postaci zbycia prawa. Prawo własności do momentu podpisania umowy właściwej pozostaje przy dotychczasowym właścicielu, a u przyszłego nabywcy pojawia się wyłącznie roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej w terminie wynikającym z podpisanej umowy przedwstępnej. W związku z tym wypłaty na rzecz osoby fizycznej dokonanej na podstawie postanowień umowy przedwstępnej nie można traktować jako przychodu z tytułu sprzedaży (zbycia) akcji. Przychód ten powstaje bowiem dopiero w wyniku zawarcia właściwej umowy sprzedaży akcji i wtedy też powstanie obowiązek opodatkowania przychodu, który wynika z wyżej cytowanego przepisu art. 17 i art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też kwota wypłacona na podstawie umowy przedwstępnej (jako przekazana do dyspozycji czasowej) nie może być traktowana jako przychód ze zbycia akcji podlegający opodatkowaniu.

W świetle powyższego zobowiązanie podatkowe wynikające ze sprzedaży przedmiotowych akcji powstanie w momencie zbycia akcji przez wnioskodawcę, tj. w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej. Tym samym stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl