IBPBII/2/415-310/09/NG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-310/09/NG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 7 stycznia 2009 r), uzupełnionym w dniach 13 i 18 marca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. skutków podatkowych wniesienia do spółki akcyjnej na pokrycie akcji zorganizowanej części przedsiębiorstwa a następnie zbycia tak objętych akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. skutków podatkowych wniesienia do spółki akcyjnej na pokrycie akcji zorganizowanej części przedsiębiorstwa a następnie zbycia tak objętych akcji.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 10 marca 2009 r. Znak IBPB II/2/415-137/09/NG, IBPP 2/443-23/09/ASz wezwano do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 13 i 18 marca 2009 r

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni od 1985 r. prowadzi działalność gospodarczą zwaną dalej "przedsiębiorstwo", której głównym przedmiotem jest projektowanie i wytwarzanie wyspecjalizowanego oprogramowania, związanego w szczególności z obsługą informatyczną szeroko rozumianego rynku ochrony zdrowia w Polsce. Działalność informatyczna prowadzona jest w całości przez wyodrębniony organizacyjnie Zakład Informatyczny (dalej "Zakład"). W strukturze przedsiębiorstwa, poza Zakładem Informatycznym, prowadzona jest również działalność związana z odpłatnym świadczeniem usług zdrowotnych wykonywana przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz działalność związana z obsługą posiadanych przez wnioskodawczynię nieruchomości.

Prowadzenie działalności informatycznej w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej nie pozwala w pełni wykorzystać istniejących szans rynkowych, które implikują dalszy wzrost wartości firmy. Uwzględniając potrzebę rozwoju, zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstwa w relacjach biznesowych oraz możliwości zarządzania ryzykiem, wnioskodawczyni zamierza dokonać wniesienia aportem całej działalności związanej z projektowaniem i wytwarzaniem wyspecjalizowanego oprogramowania, tj. Zakładu Informatycznego, w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na pokrycie akcji w nowo zawiązanej spółce akcyjnej. Zakres działalności nowo zawiązanej spółki akcyjnej obejmował będzie projektowanie i wytwarzanie oprogramowania komputerowego, w tym wyspecjalizowanego oprogramowania dla szeroko rozumianego rynku ochrony zdrowia.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest wyodrębnioną:

* organizacyjnie, obejmującą 6 mniejszych jednostek organizacyjnych, tj. wydziałów utworzonych oparciu o kryterium specjalistycznych systemów informatycznych, których wytwarzaniem zajmuje się zakład;

* finansowo - zakład będzie samodzielnie sporządzać bilans od 1 stycznia 2009 r.; w aktualnych księgach przedsiębiorstwa, należności i zobowiązania związane z działalnością prowadzoną przez zakład, podlegają jednoznacznemu przyporządkowaniu do tej działalności;

* funkcjonalnie, poprzez posiadanie własnej grupy kontrahentów, z którymi tworzy bezpośrednie relacje handlowe w zakresie projektowania i wytwarzania specjalistycznych systemów wspomagających zarządzanie;

* niezależną jednostką w postaci Zakładu Informatycznego samodzielnie realizującą zadania gospodarcze.

Swoją działalność informatyczną Zakład prowadzi w oparciu o zasoby ludzkie, które tworzy 160 pracowników merytorycznych, w tym liczne grono specjalistów i ekspertów w zakresie projektowania i wytwarzania oprogramowania oraz około 10 pracowników sfery zarządzania, marketingu, finansów i administracji oraz w oparciu o zespół rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które to składniki nie są wykorzystywane przez pozostałe rodzaje działalności przedsiębiorstwa. W księgach przedsiębiorstwa istnieją zobowiązania i należności wynikające z licznych umów handlowych realizowanych przez Zakład i jednoznacznie przyporządkowanych działalności Zakładu, które to zobowiązania i należności będą składnikami wnoszonego do spółki akcyjnej Zakładu. Ponadto, wnioskodawczyni posiada licencje i zezwolenia, majątkowe prawa autorskie do wytworzonego przez Zakład oprogramowania, zarejestrowane znaki słowno-graficzne, w tym chroniony prawnie znak słowno graficzny będący firmą przedsiębiorstwa, tajemnice Zakładu, tajemnice handlowe oraz księgi i dokumenty, w oparciu o które Zakład prowadzi działalność informatyczną i które będą objęte aportem do spółki akcyjnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Jakie skutki podatkowe spowoduje wniesienie do nowo zawiązanej spółki akcyjnej na pokrycie akcji wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zbycie akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci Zakładu Informatycznego, w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nominalna wartość akcji obejmowanych w nowo zawiązanej spółce akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci Zakładu Informatycznego, według wnioskodawczyni zwolniona będzie, na dzień objęcia udziałów, od podatku w myśl art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowanie dochodu z transakcji wniesienia aportu odroczone zostanie do momentu odpłatnego zbycia lub umorzenia akcji, zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy. Wówczas przychodem podatkowym będzie cena zbycia akcji aportowych ustalona na zasadach rynkowych, kosztem zaś, w myśl art. 22 ust. 1f pkt 2 ww. ustawy, wartość zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Zakładu Informatycznego), wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa, określona na dzień objęcia tych akcji, nie wyższa jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera art. 5a pkt 4 ww. ustawy, zgodnie z którym pojęcie "zorganizowana część przedsiębiorstwa" oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Jeżeli zatem przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nominalna wartość akcji objętych w spółce akcyjnej w zamian za aport w takiej postaci korzysta ze zwolnienia podatkowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy. Oznacza to, że na dzień objęcia akcji za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstaje wprawdzie przychód, lecz podlega on zwolnieniu z opodatkowania, w związku z tym na ten dzień nie ustala się także kosztu uzyskania tego przychodu. Koszt ten będzie ustalony dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Jak wynika z art. 17 ust. 2 ww. ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji) stosuje się odpowiednio przepisy art. 19. Stosownie do powyższego, przychodem z odpłatnego zbycia akcji będzie wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, która nie powinna jednak bez uzasadnionej przyczyny odbiegać od wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 2 ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia. Ustalony w ten sposób dochód - zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie podlegał następnie opodatkowaniu 19% podatkiem. Na podobnych zasadach zostanie ustalony dochód z tytułu umorzenia akcji - co wynika z art. 24 ust. 5d w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 ww. ustawy

W świetle przedstawionych powyżej okoliczności stanowisko wnioskodawczyni, iż w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, w przypadku wniesienia aportem do spółki akcyjnej majątku stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie podlegać, na dzień objęcia akcji, nominalna wartość obejmowanych akcji w nowo zawiązanej spółce akcyjnej, a przychodem podatkowym będzie dopiero cena zbycia akcji aportowych ustalona na zasadach rynkowych, kosztem zaś wartość zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa, określona na dzień objęcia tych akcji, nie wyższa jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl