IBPBII/2/415-308/14/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-308/14/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 18 marca 2014 r. (data otrzymania 24 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej bez wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej bez wynagrodzenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca rozważa obecnie możliwość przystąpienia do spółki komandytowo-akcyjnej jako jej akcjonariusz. W tym celu zamierza nabyć, w zamian za środki pieniężne, akcje nowej emisji spółki komandytowo-akcyjnej. Jedynym akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej spółka B). Jedynym komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej jest inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako spółka A). Wraz z Wnioskodawcą do spółki przystąpią w drodze emisji i objęcia akcji również inne osoby fizyczne. Niewykluczone, że w przyszłości, akcje posiadane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę B) zostaną w całości umorzone, w drodze dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytania.

1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie akcji spółki komandytowo-akcyjnej (należących do spółki B) bez wynagrodzenia, w trybie przewidzianym w art. 359 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spowoduje powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie pozostającego w spółce akcjonariusza tj. Wnioskodawcy.

2. W przypadku uznania, że powstanie przychód, do jakiego źródła przychodów należy ten przychód zaliczyć.

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po stronie Wnioskodawcy, będącego akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej, nie wystąpi przychód (dochód) do opodatkowania w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji tej spółki należących do innego akcjonariusza (spółki B). Przyczyną jest brak przysporzenia majątkowego na rzecz Wnioskodawcy.

W opinii Wnioskodawcy, do rozważenia jako potencjalne źródła przychodów należy przedstawić:

a.

udziały w zyskach osób prawnych (24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),

b.

przychody z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ad. a).

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie otrzymany, w tym dochód z umorzenia akcji. Z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód uzyskany z umorzenia akcji. Jednocześnie należy wskazać, że przepis art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, a spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową (obecnie na mocy art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się do niej tę ustawę).

Należy podkreślić, że nieodpłatne umorzenie akcji należących do spółki B, nie wiąże się z konkretnym przysporzeniem majątkowym po stronie pozostałych akcjonariuszy. W związku z powyższym bezpłatne umorzenie akcji przez jednego z akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej jest neutralne podatkowo dla pozostałych akcjonariuszy (w tym dla Wnioskodawcy).

Ad. b).

Zdaniem Wnioskodawcy, również na gruncie art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku umorzenia akcji należących do jednego akcjonariusza (spółki B) bez wynagrodzenia, nie dochodzi do powstania przychodu u akcjonariusza pozostającego w spółce (w tym u Wnioskodawcy). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, chociażby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W zakresie definicji papierów wartościowych przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyłają do przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami art. 3 pkt 1 lit. a tej ustawy, akcje są zaliczane do papierów wartościowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy akcje dotyczą spółki akcyjnej, czy też spółki komandytowo-akcyjnej. Art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje jednak, że dla powstania przychodu z kapitałów pieniężnych musi wystąpić przychód należny z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W sytuacji, gdy akcje jednego z akcjonariuszy są umarzane bez wynagrodzenia, nie dochodzi do powstania przychodu u akcjonariusza pozostającego w spółce tj. Wnioskodawcy. Należy więc uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do powstania przychodu na gruncie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, należy stwierdzić, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po stronie Wnioskodawcy, będącego akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej, nie wystąpi przychód (dochód) do opodatkowania w związku z umorzeniem akcji tej spółki należących do innego akcjonariusza (spółki B).

Wnioskodawca podkreśla, że podobne do Wnioskodawcy stanowisko, wyraził Minister Finansów m.in. w interpretacji indywidualnej z 30 lipca 2009 r., Znak: ILPB1/415-545/09-6/IM, w interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2011 r., Znak: IPPB2/415-380/11 -2/AS.

Ad. 2.

W przypadku kiedy organ uznałby, że powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód (czemu jednak Wnioskodawca przeczy) to będzie on stanowił przychód z udziału w zyskach osób prawnych.

W literaturze przedmiotu wskazuje się, że dochód z tytułu udziału w zyskach spółek komandytowo-akcyjnych należy kwalifikować jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z ogólną zasadą: "Uzyskiwane przez akcjonariuszy SKA dochody z tytułu udziału w tej spółce podlegać będą podatkowej kwalifikacji jako uzyskane przez nich >>dochody z udziału w zyskach osób prawnych<< i jako taki dochód będą opodatkowane według stawki 19% uzyskanego przychodu. SKA wypłacając zysk, jako płatnik, będzie pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% (art. 41 ust. 4e u.p.d.o.f. i art. 26 u.p.d.o.p.)." ("Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej i jej wspólników - nowe regulacje w PIT i CIT od 2014 r.", źródło: Przegląd Podatku Dochodowego nr 1 (361) z dnia 1.01.2014).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Wskazać jednakże należy, że ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1387) zmienione zostało m.in. brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a). Zmiana ta weszła w życie 1 stycznia 2014 r. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Dodatkowo wskazać należy, że od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z art. 5a ust. 1 pkt 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c i d) - tj.m.in. spółce komandytowo-akcyjnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany te nie mają jednak wpływu na rozstrzygnięcie omawianej sprawy.

Końcowo zauważyć należy, że z uwagi na to, że stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 uznano za prawidłowe - odstąpiono od udzielenia odpowiedzi na pytanie oznaczone we wniosku nr 2 - uznając je za bezprzedmiotowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl