IBPBII/2/415-262/11/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-262/11/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 24 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. skutków podatkowych dla wnioskodawcy z tytułu odpłatnego zbycia przez Spółkę Holdingową udziałów w polskiej spółce kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. skutków podatkowych dla wnioskodawcy z tytułu odpłatnego zbycia przez Spółkę Holdingową udziałów w polskiej spółce kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce w odniesieniu od całości swoich dochodów. Wnioskodawca jest wspólnikiem polskiej spółki z o.o. ("Spółka") posiadając 16% udziałów w kapitale tej spółki. Pozostałymi wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne (dalej łącznie jako "Wspólnicy"). Wnioskodawca wraz z pozostałymi wspólnikami w najbliższym czasie zamierza wnieść posiadane przez siebie udziały w Spółce w formie wkładu niepieniężnego do spółki z siedzibą na Cyprze, działającej w formie prawnej odpowiadającej polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Holdingowa), która w rozumieniu cypryjskich przepisów podatkowych będzie spółką kapitałową. Spółka cypryjska będzie prowadziła działalność zgodnie z przepisami prawa cypryjskiego, a jej siedziba określona w umowie spółki oraz siedziba zarządu będzie znajdowała się na terytorium Cypru. Krajem, w którym całość dochodów Spółki Holdingowej będzie podlegała opodatkowaniu, będzie Cypr (krajem rezydencji podatkowej Spółki Holdingowej będzie Cypr). Spółka Holdingowa będzie mogła udokumentować swoją rezydencję podatkową certyfikatem rezydencji podatkowej wydanym przez właściwy organ podatkowy Republiki Cypru.

W związku z wniesieniem przez wnioskodawcę oraz pozostałych wspólników 100% udziałów w Spółce w formie wkładu niepieniężnego, wnioskodawca obejmie w zamian wyłącznie udziały w Spółce Holdingowej (nie będzie miała miejsce częściowa zapłata w gotówce). W wyniku wskazanej transakcji, Spółka Holdingowa uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce. W przyszłości możliwe jest zbycie udziałów w Spółce przez Spółkę Holdingową na rzecz podmiotu trzeciego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy odpłatne zbycie przez Spółkę Holdingową udziałów w Spółce będzie podlegało opodatkowaniu u wnioskodawcy.

Zdaniem wnioskodawcy, ewentualne odpłatne zbycie przez Spółkę Holdingową udziałów w Spółce objętych uprzednio w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce nie będzie podlegało opodatkowaniu u wnioskodawcy - podatnikiem z tego tytułu będzie wyłącznie Spółka Holdingowa.

Uzasadniając powyższe stanowisko wnioskodawca wywodzi, iż stronami umowy zbycia udziałów w Spółce będzie Spółka Holdingowa oraz podmiot trzeci, skutki podatkowe takiej transakcji nie będą określane dla wnioskodawcy, ponieważ Spółka Holdingowa jest podatnikiem podatku dochodowego w kraju swojej rezydencji podatkowej a wnioskodawca zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu w Polsce wyłącznie w odniesieniu do osiąganych przez siebie - nie przez inne podmioty - dochodów. W przedmiotowym zdarzeniu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce podlegać będzie jedynie odpłatne zbycie przez wnioskodawcę udziałów w Spółce Holdingowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla wnioskodawcy z tytułu odpłatnego zbycia przez Spółkę Holdingową udziałów w polskiej spółce kapitałowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2). W zakresie skutków podatkowych z tytułu wniesienia do Spółki Holdingowej z siedzibą na Cyprze wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w polskiej spółce kapitałowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy, w którym ustawodawca enumeratywnie określił przypadki i zdarzenia, w wyniku których powstaje przychód z kapitałów pieniężnych. Wśród sytuacji skutkujących powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych jest odpłatne zbycie. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Wnioskodawca posiada 16% udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wniesienie których rozważa w formie wkładu niepieniężnego do spółki z siedzibą na Cyprze, będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z powyższym wnioskodawca obejmie w zamian udziały w Spółce Holdingowej (nie będzie miała miejsca częściowa zapłata w gotówce). W wyniku wniesienia udziałów przez wszystkich wspólników polskiej spółki do Spółki Holdingowej, Spółka Holdingowa uzyska bezwzględną większość głosów w Spółce. Wnioskodawca wskazał, iż możliwe jest w przyszłości zbycie udziałów w spółce przez Spółkę Holdingową na rzecz podmiotu trzeciego. Stąd też wątpliwość wnioskodawcy budzi kwestia czy dokonana ewentualna transakcja zbycia przez Spółkę Holdingową udziałów w polskiej spółce udziałów wywoła po jego stronie powstanie obowiązku podatkowego.

Odnosząc się do meritum przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego w kontekście zapytania będącego przedmiotem wniosku stwierdzić należy, iż skutki podatkowe wynikające z tytułu zawarcia umowy zbycia udziałów, której stroną będzie Spółka Holdingowa z siedzibą na Cyprze oraz podmiot trzeci będą dla wnioskodawcy obojętnie podatkowo, gdyż stronami zawartej umowy będzie Spółka Holdingowa i podmiot trzeci a nie wnioskodawca. Spółka Holdingowa działająca w formie prawnej odpowiadającej polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym podatnikiem podatku dochodowego, stąd też wszelkie podejmowane przez Spółkę Holdingową czynności prawne w tym zmierzające do zbycia przez tę Spółkę udziałów będących jej własnością na rzecz podmiotu trzeciego nie wywołają po stronie wnioskodawcy żadnych konsekwencji podatkowych.

Natomiast w przypadku gdyby wnioskodawca jako osoba fizyczna dokonał odpłatnego zbycia posiadanych udziałów Spółki Holdingowej a więc wnioskodawca byłby stroną zawartej umowy zbycia udziałów, wówczas taka czynność rodziłaby po stronie wnioskodawcy określone skutki podatkowe powodujące powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, że w przedmiotowym wniosku wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce w odniesieniu do całości swoich dochodów w przypadku dokonania przez wnioskodawcę zbycia udziałów Spółki Holdingowej z siedzibą na Cyprze, będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością winien mieć na uwadze postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523).

W związku z powyższym, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl