IBPBII/2/415-258/13/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-258/13/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 7 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wniosek dotyczy m.in. opodatkowania kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości, której historia przedstawia się następująco:

1.

15 stycznia 1938 r. małżonkowie W.E.F. i L.F. nabyli nieruchomość, którą zbudowali i prowadzili stolarnię.

2.

3 czerwca 1948 r. postanowieniem Sądu Grodzkiego prawo własności do tej nieruchomości, po bezpotomnej śmierci dotychczasowego właściciela, przeszło na jego siostrę J.M.M.

3.

20 lutego 1950 r., zarządzeniem prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości, ustanowiony został przymusowy zarząd państwowy nad przedsiębiorstwem Z.S. W.F. a zarząd ten powierzono Przedsiębiorstwu Z.O.P.P.

4.

23 listopada 1993 r. następca prawny części spadkobierców po W.E.F. - Z.S. wystąpił do Ministerstwa Przemysłu i Handlu z wnioskiem o stwierdzenie nieważności zarządzenia prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.

5.

4 kwietnia 2005 r. Minister Gospodarki i Pracy stwierdził, że zarządzenie prezesa CUDW z dnia 20 lutego 1950 r. zostało wydane bez podstawy prawnej z rażącym naruszeniem prawa. Decyzja MPiG stała się prawną podstawą do ubiegania się wszystkich spadkobierców po W.E.F. o uzyskanie prawa do spadku.

6.

18 grudnia 2006 r. Prezydent Miasta ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz spadkobierców po W.E.F.

7.

25 lipca 2012 r. Zarząd Dzielnicy orzekł o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do omawianej nieruchomości dla wszystkich 18-tu osób będących spadkobiercami, ze szczegółowym określeniem części spadku przypadającej na każdą z nich.

8.

31 października 2012 r. sporządzony został akt notarialny sprzedaży nieruchomości, a uzyskana z tej sprzedaży kwota została rozdzielona wśród spadkobierców według przypadających na każdego z nich części udziału w masie spadkowej. Wnioskodawcy jako posiadającego 1,74% udziału we współwłasności, przypadła ostatecznie kwota 19 044,59 zł. Prawo do udziału we współwłasności uzyskał w wyniku postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 14 grudnia 1998 r. stwierdzającego nabycie prawa do 1/4 części spadku po pierwotnej spadkobierczyni, jego matce B.J. zmarłej 11 czerwca 1998 r. W dniu 13 stycznia 2000 r. ten sam sąd powiększył przypadającą na niego część o 1/3 spadku po ojcu S.J. zmarłym 9 lipca 1999 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż odziedziczonego udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu dochodowemu od osób fizycznych, a jeśli tak, to w jakiej wysokości i jakim terminie (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

Zdaniem wnioskodawcy, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, do której prawo odziedziczył ostatecznie po śmierci rodziców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku (pytanie oznaczone we wniosku nr 2). Ocena stanowiska w podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia udziału w nieruchomości zostanie dokonana w odrębnej interpretacji.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku nabycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (spadkodawców) natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy (spadkodawców) prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobierców do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci każdego ze spadkodawców, wtedy bowiem następuje nabycie spadku.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że matka wnioskodawcy w drodze spadku jako spadkobierczyni nabyła określoną wielkość udziału w nieruchomości, która uprzednio należała do małżeństwa W.E.F. i L.F. Nieruchomość ta została zbudowana zakładem stolarskim. Matka wnioskodawcy zmarła. Udział po niej w odpowiedniej wielkości i czasie nabył wnioskodawca. I tak po matce zmarłej w dniu 11 czerwca 1998 r. wnioskodawca nabył udział w wysokości 1/4 w spadku. Ojciec wnioskodawcy zmarł w dniu 9 lipca 1999 r. i po ojcu wnioskodawca nabył udział w spadku wynoszący 1/3. W dniu 31 października 2012 r. dokonano sprzedaży nieruchomości, uzyskana z tej sprzedaży kwota została rozdzielona wśród spadkobierców według przypadających na każdego z nich części udziału w masie spadkowej. Wnioskodawcy jako posiadającego udział 1,74% we współwłasności, przypadła ostatecznie kwota 19 044,59 zł.

Dokonując zatem oceny skutków podatkowych dokonanej przez wnioskodawcę w 2012 r. sprzedaży udziałów w nieruchomości stwierdzić należy, iż dokonana sprzedaż w ogóle nie będzie stanowiła dla wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Tym samym przychód jaki wnioskodawca uzyskał w 2012 r. ze sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w drodze spadku po zmarłych rodzicach nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału zarówno po matce (1998 r.) jak i po ojcu (1999 r.) oraz ustanowienia prawa wieczystego użytkowania gruntu na rzecz spadkobierców (2006 r.) w chwili ich sprzedaży tj. w 2012 r. upłynęło 5 lat.

Mając powyższe na uwadze stanowisko wnioskodawcy, że nie ma on obowiązku zapłaty podatku dochodowego ze sprzedaży udziału w nieruchomości należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl