IBPBII/2/415-256/11/HSt

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-256/11/HSt

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 27 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu.

Z uwagi na stwierdzone braki formalne, pismem z dnia 17 stycznia 2011 r. Znak: IBPP1/443-1030/10/AZb, IBPBII/2/415-1151/10/HSt wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

W wezwaniu pouczono, iż w przypadku nieuzupełnienia wniosku w ww. zakresie w wyznaczonym terminie wnioskodawcy zostanie wydana interpretacja indywidualna w podatku dochodowym od osób fizycznych. Do dnia wydania niniejszej interpretacji wniosek nie został uzupełniony. W związku z powyższym Organ podatkowy udzielił w podatku dochodowym od osób fizycznych odpowiedzi zarówno w zakresie stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (tłumaczenia) oraz podatnikiem podatku VAT. Z dniem 2 sierpnia 2010 r. zawiesił prowadzenie działalności na okres 2 lat składając stosowny wniosek. W miesiącu wrześniu wynajął swój dom na cele mieszkalne osobie fizycznej na podstawie umowy najmu.

W styczniu 2011 r. wnioskodawca planuje zgłoszenie swojej działalności jako tłumacza na terenie Niemieckiej Republiki Federalnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy wnioskodawca jest zobowiązany do comiesięcznego składania deklaracji PIT-5 uwzględniających przychody z najmu, czy też powyższe przychody mogą zostać rozliczone dopiero w deklaracji rocznej PIT za 2010 r. i lata następne.

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej nie jest on zobowiązany do składania deklaracji VAT-7 i PIT-5 w trakcie roku. Jego zdaniem, przychody z wynajmu (nie związanego z zakresem jego działalności) winien on rozliczać w ramach rocznych zeznań podatkowych PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy dotyczącą wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu w 2011 r. (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

W pozostałym zakresie wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie natomiast z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Przychodami - w myśl art. 11 ust. 1 powołanej ustawy - z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Oznacza to, że określenia wysokości przychodu z najmu zaliczanego do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu niestanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej, należy dokonywać w oparciu o postanowienia powołanego wyżej art. 11 tejże ustawy.

Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzecz w najem. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 tejże ustawy dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W przypadku nie złożenia wspomnianego oświadczenia w terminie ustawowym podatnik jest obowiązany do opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca we wrześniu 2010 r. wynajął swój dom na cel mieszkalne osobie fizycznej na podstawie umowy najmu. Z wniosku jednakże nie wynika, aby wnioskodawca wybrał formę opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu najmu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia obowiązku comiesięcznego składania deklaracji PIT-5 uwzględniających przychody z najmu.

Obowiązek składania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5 (deklaracja dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej oraz uzyskujących dochody z najmu bądź dzierżawy) został zniesiony ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r.Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.). Począwszy od dnia 1 stycznia 2007 r. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskujący dochody z najmu nie mają obowiązku składania comiesięcznych deklaracji PIT-5. Jednakże mimo braku obowiązku składania przedmiotowych deklaracji miesięcznych podatnicy mają obowiązek obliczania i wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek.

Szczegółowe zasady dotyczące wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy zostały określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 44 ust. 1 ustawy podatkowej podatnicy osiągający dochody:

1.

z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,

2.

z najmu lub dzierżawy

- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl natomiast art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Reasumując, wnioskodawca nie jest obowiązany do comiesięcznego składania deklaracji na formularzu PIT-5 o wysokości zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy z tytułu osiąganych przychodów z najmu. Wnioskodawca ma jednak obowiązek obliczania i wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Zeznanie podatkowe z osiągniętych w 2011 r. dochodów z tytułu najmu (PIT-36) wnioskodawca jest zobowiązany złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, tj. do 30 kwietnia 2012 r.

Stosownie do powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Natomiast tut. Organ podatkowy co do zasad rozliczania podatku dochodowego z tytułu osiąganych przychodów z najmu za 2012 r. i lata następne nie może zająć stanowiska, ponieważ na dzień wydania niniejszej interpretacji nie są znane przepisy podatkowe, które będą obowiązywały w 2012 r. i w latach następnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl