IBPBII/2/415-1412/11/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1412/11/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 13 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 27 kwietnia 2001 r. wnioskodawca otrzymał od rodziców w drodze umowy darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego typu M-3. Wnioskodawca był zwolniony z opłaty podatku od darowizny w wyniku pokrewieństwa i przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dnia 4 listopada 2008 r. wnioskodawca podpisał ze spółdzielnią umowę o przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego. W wyniku tej umowy wnioskodawca nabył prawo własności do ww. lokalu mieszkalnego. Wraz z tym prawem nabył udział w prawie użytkowania wieczystego do działek gruntu, na których posadowiony jest budynek, w którym znajduje się mieszkanie.

Dnia 13 czerwca 2011 r. wnioskodawca zbył w drodze umowy sprzedaży ww. prawo własności do lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

W okresie od dnia 16 grudnia 2004 r. do dnia 5 marca 2010 r. (czyli ponad 62 miesiące) był zameldowany na pobyt stały w sprzedanym lokalu mieszkalnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawca jest zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości.

Zdaniem wnioskodawczyni, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, tak od lokalu jak i od udziału w gruncie (użytkowania wieczystego), ponieważ:

* prawo do lokalu mieszkalnego nabył w 2001 r., a w 2008 r. spółdzielnia tylko przeniosła na wnioskodawcę prawo własności (wnioskodawca posiadał cały ten okres prawo spółdzielcze własnościowe do lokalu),

* wnioskodawca był zameldowany w ww. lokalu mieszkalnym przez ponad 12 miesięcy, a to jest kolejna przesłanka do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości,

* Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z lipca 2011 r. (sygn. akt II FSK 416/10) stwierdził, że jeżeli przychód ze sprzedaży budynku jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży, to dotyczy to również udziału w gruncie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca dnia 27 kwietnia 2001 r. w drodze darowizny nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a dnia 4 listopada 2008 r. po przekształceniu w odrębną własność, na wnioskodawcę została przeniesiona własność lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu. Przedmiotowe mieszkanie wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu wnioskodawca dnia 13 czerwca 2011 r. sprzedał.

W rozpatrywanej sprawie niezbędne jest zatem ustalenie momentu nabycia prawa własności do lokalu mieszkalnego, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Wyjaśnić należy, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy - Kodeks cywilny - "Własność i inne prawa rzeczowe". Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej (prawie wieczystego użytkowania gruntu).

W sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia nieruchomości, od której upływa 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, następuje bowiem w momencie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu mieszkalnego udziałem w gruncie (prawie wieczystego użytkowania gruntu) jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą otrzymania w drodze darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego a więc z 2001 r.

Mając na uwadze, iż pięcioletni termin, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z końcem 2006 r. sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W związku z powyższym wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Stanowisko wnioskodawcy należało więc uznać za prawidłowe.

Należy również wyjaśnić, że w przedmiotowej sprawie bez znaczenia dla powyższego rozstrzygnięcia jest, iż wnioskodawca w sprzedanym lokalu był zameldowany przez okres ponad 12 miesięcy oraz że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 lipca 2011 r. sygn. akt II FSK 416/10 stwierdził, że jeżeli przychód ze sprzedaży budynku jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży, to dotyczy to również udziału w gruncie. Powyższe argumenty dotyczą możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie tzw. ulgi meldunkowej. Natomiast w sytuacji gdy sprzedaż nie stanowi źródła przychodu, jak ma to miejsce w przedmiotowej sprawie, bezzasadne jest powoływanie się na jakiekolwiek zwolnienie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl