IBPBII/2/415-1323/11/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1323/11/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 28 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 19 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji we Francji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji we Francji.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 16 stycznia 2012 r. Znak: IBPBII/2/415-1323/11/HS wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 19 stycznia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 15 listopada 2011 r. sprzedał we Francji zamrożone w obrocie na francuskim rynku papierów wartościowych od 1 września 2009 r. pracownicze akcje E. Akcje te zostały nabyte przez wnioskodawcę bezpłatnie w 2009 r. W dniu 14 listopada 2011 r. wnioskodawca wydał do Francji dyspozycję sprzedaży swych akcji. Wnioskodawca otrzymał powiadomienie o transakcji sprzedaży papierów wartościowych (akcji E.). Aby zapłacić w kraju zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych wnioskodawca musi w 2012 r. wypełnić PIT-38, do którego za podstawę potrzebuje PIT-8C. Jednakże wskazuje, iż PIT-8C nie będzie posiadał z uwagi na fakt, iż we Francji są inne przepisy podatkowe. Dalej wnioskodawca podnosi, iż w związku z tym nie ma kosztów uzyskania dochodu, a ma koszty sprzedaży poniesione we Francji: opłata brokerska, podatek od opłaty brokerskiej i koszty operacji przesłania pieniędzy do banku w Polsce.

Wnioskodawca wskazuje, iż w Internecie odnalazł interpelację Ministra Finansów z dnia 18 marca 2004 r. Znak: PB5/RD-033-2-106/04 w powyższym temacie, z której wynika, iż przy braku kosztów uzyskania przy sprzedaży udziałów i akcji pracowniczych uzyskanych bezpłatnie sprzedający może pomniejszyć należny dochód tylko o koszty sprzedaży, jeżeli je poniósł, np. prowizje biura maklerskiego itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zamiast PIT-8C wnioskodawca może w załączniku do PIT-38 dołączyć powiadomienie o transakcji sprzedaży papierów wartościowych (akcji E.) otrzymane z Francji.

2.

Czy zamiast kosztów uzyskania wnioskodawca może wykazać poniesione we Francji koszty sprzedaży po przewalutowaniu w dniu sprzedaży (kurs euro/złotego) - opłata brokerska, koszty operacyjne przesłania do banku polskiego...,

3.

Która kwota jest dochodem wnioskodawcy - brutto w euro czy netto po przewalutowaniu w złotych.

4.

Czy w przypadku braku możliwości pomniejszenia dochodu o poniesione koszty sprzedaży w PIT-38 wnioskodawca ma wykazać kwotę brutto czy netto po przewalutowaniu.

Zdaniem wnioskodawcy:

ad. 1. Zamiast PIT-8C jako załącznik do PIT-38 dołącza powiadomienie o transakcji sprzedaży papierów wartościowych otrzymane z Francji od brokera.

ad.2. W Polsce nie miał kosztów uzyskania, bo były poniesione we Francji; w związku z czym wnioskodawca wykazuje kwotę przekazaną do polskiego banku na swoje konto bankowe.

ad.3. W PIT-38 jako kwotę przychodu wykazuje kwotę przesłaną na jego konto osobiste w polskim banku.

ad.4. Za podstawę opodatkowania do naliczania zryczałtowanego podatku dochodowego w PIT-38 wnioskodawca wykazuje kwotę netto po przewalutowaniu z euro na zł, przesłaną do polskiego banku.

Wnioskodawca wyjaśnia, iż pod pojęciem kwoty brutto rozumie kwotę ze sprzedaży papierów wartościowych we Francji przez brokera w euro, a kwotę netto rozumie kwotę przesłaną na jego konto osobiste do polskiego banku po przewalutowaniu. Przewalutowanie według wiedzy wnioskodawcy oznacza przeliczenie waluty obcej na polską, w tym przypadku z euro na złote po kursie NBP.

Na tle przestawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca zamieszkały w Polsce zbył we Francji otrzymane nieodpłatnie akcje. Przy odpłatnym zbyciu tych akcji pod uwagę należy zatem wziąć również uregulowania zawarte w umowie podpisanej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5).

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Umowy zyski pochodzące ze sprzedaży majątku nieruchomego określonego w artykule 6 ustęp 2 albo ze sprzedaży udziałów lub podobnych praw w spółce, której aktywa składają się głównie z majątku nieruchomego, podlegają opodatkowaniu w tym Umawiającym się Państwie, w którym majątek ten jest położony.

W myśl ust. 2 ww. artykułu zyski ze sprzedaży ruchomego majątku stanowiącego majątek zakładu, który posiada przedsiębiorstwo jednego z Umawiających się Państw w drugim Umawiającym się Państwie, albo podstawowych ruchomości stałego urządzenia, które osoba trudniąca się wykonywaniem wolnego zawodu zamieszkała w jednym Umawiającym się Państwie posiada w drugim Umawiającym się Państwie łącznie z zyskami, które zostaną uzyskane przy sprzedaży takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiego stałego urządzenia, podlegają opodatkowaniu w tym drugim Państwie,

Jednakże zyski ze sprzedaży ruchomego majątku wymienionego w artykule 22 ustęp 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ten majątek ruchomy według wspomnianego artykułu może być opodatkowany.

Stosownie natomiast do ust. 3 powyższego artykułu - zyski ze sprzedaży majątku nie wymienionego w ustępach 1 lub 2 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym sprzedający ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż z wniosku nie wynika, aby aktywa spółki, której akcje były sprzedane składały się głównie z majątku nieruchomego, gdyż nie ma informacji o opodatkowaniu przychodu ze sprzedaży akcji w Państwie, w którym majątek jest położony. To z kolei oznacza, że dochód osiągnięty przez wnioskodawcę z tytułu odpłatnego zbycia akcji podlega opodatkowaniu w miejscu zamieszkania wnioskodawcy a więc w Polsce, stosownie do art. 13 ust. 3 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

Według art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

Z treści art. 3 pkt 1 lit. a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384) wynika, że przez pojęcie papiery wartościowe, rozumie się: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Mając na uwadze powyższe uregulowania stwierdzić należy, iż odpłatne zbycie akcji, należy zakwalifikować zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z kapitałów pieniężnych. Nie ma w tej sytuacji znaczenia, iż przedmiotem sprzedaży były akcje pracownicze otrzymane przez wnioskodawcę nieodpłatnie.

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Oznacza to, że przychód z odpłatnego zbycia akcji powstaje w momencie przeniesienia własności papieru wartościowego na kupującego, nawet jeśli faktyczna zapłata następuje po tym dniu.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochód, o którym mowa powyżej określa się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 (art. 30b ust. 2 pkt 1).

Zauważyć należy, iż art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W niniejszej sprawie wnioskodawca nie poniósł wydatków na nabycie akcji, gdyż jak sam wskazuje nabył je nieodpłatnie. Wnioskodawca wskazuje natomiast, że poniósł koszty sprzedaży. Koszty sprzedaży nie zostały przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie. Zgodnie z językowym rozumieniem tego wyrażenia, za koszty sprzedaży uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku czyli wszystkie niezbędne wydatki związane z tą sprzedażą. Do kosztów odpłatnego zbycia wnioskodawca może zaliczyć opłatę brokerską i podatek od opłaty brokerskiej. Kosztem sprzedaży nie jest natomiast koszt operacji przesłania pieniędzy do banku w Polsce, gdyż od poniesienia tego wydatku nie zależy dojście do skutku umowy sprzedaży.

W myśl art. 30b ust. 5 ww. ustawy dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Stosownie do art. 30b ust. 6 ustawy rozliczenie ww. dochodów następuje na zasadzie samoopodatkowania, tj. po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym (PIT-38), wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji) i obliczyć należny podatek dochodowy.

Aby móc zrealizować ten obowiązek, podatnik winien dysponować stosownymi informacjami dotyczącymi uzyskanych przychodów i poniesionych tytułem ich uzyskania kosztów.Zgromadzenie tych danych z reguły powinno następować w oparciu o informacje roczne sporządzane i wysyłane podatnikowi przez podmioty, za pośrednictwem których uzyskuje on te przychody. Obowiązek sporządzania takich informacji został przewidziany w art. 39 ust. 3 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej są obowiązane w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 (m.in. dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych) według ustalonego wzoru (PIT-8C).

Jednakże z okoliczności sprawy wynika, iż wnioskodawca dokonał transakcji we Francji za pośrednictwem zagranicznego brokera, który nie może wystawić informacji PIT-8C, z racji tego, że nie obowiązują go polskie przepisy podatkowe.

Jeżeli podmiot zagraniczny, za pośrednictwem którego wnioskodawca dokonuje transakcji nie przesyła takich informacji, to fakt ten nie zwalnia wnioskodawcy z obowiązku rozliczenia tychże dochodów w zeznaniu rocznym PIT-38. W tej sytuacji obliczenia uzyskanego przychodu, dochodu i podatku wnioskodawca winien dokonać na podstawie dokumentu potwierdzającego w sposób niebudzący wątpliwości prawdziwość jego obliczeń (danych); może nim być również powiadomienie o transakcji sprzedaży papierów wartościowych otrzymane z Francji od brokera.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż przychód z transakcji sprzedaży we Francji akcji pracowniczych jest przychodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji), o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, jest przychodem należnym i powstaje w momencie przeniesienia własności papieru wartościowego na kupującego, nawet jeśli faktyczna zapłata następuje po tym dniu. Z uwagi na fakt, iż wnioskodawca osiągnął przychód ze zbycia akcji we Francji, należy go przeliczyć na złote. Art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2011 r. stanowi, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 11a ust. 2 ww. ustawy).

Odnosząc się do stanowiska wnioskodawcy zauważyć należy, iż:

Fakt, iż zagraniczny broker nie wystawia informacji PIT-8C nie oznacza w żadnym razie obowiązku dołączenia przez wnioskodawcę do zeznania PIT-38 powiadomienia o transakcji sprzedaży papierów wartościowych otrzymanego z Francji od brokera. Wnioskodawca winien dysponować takim dowodem na wypadek kontroli podatkowej, jednak nie ma obowiązku dołączania tego dowodu do zeznania. Stanowisko wnioskodawcy jest zatem w tej kwestii nieprawidłowe.

W zeznaniu PIT-38 za 2011 r. winien wykazać w poz. 22 przychód ze sprzedaży akcji we Francji przeliczony według kursu średniego Euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę sprzedaży akcji. Koszty sprzedaży winien wyliczyć według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Potem ująć w poz. 24 i 25 sumy przychodów i kosztów za 2011 r. Natomiast w poz. 26 - wykazać wielkość uzyskanego dochodu, który stanowić będzie różnicę pomiędzy przychodem uzyskanym w walucie obcej, przeliczonym na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, a kosztami poniesionymi w walucie obcej przeliczonymi na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Ustalony w ww. sposób dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, który należy rozliczyć w zeznaniu rocznym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym. W tym samym terminie należy wpłacić należny podatek.

Nie można zatem potwierdzić stanowiska wnioskodawcy, iż za podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym w zeznaniu PIT- 38 winien on wykazać kwotę netto po przewalutowaniu rozumianą jako przeliczenie waluty obcej na polską, w tym przypadku z euro na złote po kursie NBP, przesłaną na jego konto do polskiego banku. Przychód - co wykazano w niniejszej interpretacji - winien być obliczony ściśle w oparciu o cyt. powyżej przepis art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przeliczony według kursu średniego Euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę sprzedaży akcji. Analogicznie przedstawia się sytuacja w przypadku kosztów (opłata brokerska, podatek od opłaty brokerskiej), o jakie może zostać obniżona cena sprzedaży, które winny zostać wyliczone według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Wnioskodawca nie powinien zatem przystępując do sporządzania PIT-38 za 2011 r. kierować się tym, jaka kwota w złotówkach wpłynęła na jego konto w Polsce, lecz tym za jaką kwotę w Euro sprzedano akcje, kiedy i jakiej wysokości w Euro poniósł koszty sprzedaży i dopiero te kwoty według opisanych w art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasad przeliczać na złote. Przed wpisaniem do zeznania wysokości przychodu wnioskodawca pomniejszy uzyskaną ze sprzedaży akcji cenę o koszty odpłatnego ich zbycia. Dopiero tak pomniejszona kwota stanowić będzie przychód. Skoro kosztów uzyskania przychodów nie było - w zeznaniu w tej pozycji (poz. 23) wpisze zero.

Z uwagi na powyższe stanowiska wnioskodawcy nie można było uznać za prawidłowe.

Do wniosku wnioskodawca dołączył dokument. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl