IBPBII/2/415-1240/10/MMa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1240/10/MMa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 23 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w spółce z o.o. przez spółkę komandytową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w spółce z o.o. przez spółkę komandytową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest komandytariuszem spółki komandytowej. Spółka komandytowa posiadała w majątku finansowym udziały w spółce z o.o., które zbyła spółce akcyjnej zawierając umowę sprzedaży. Spółka komandytowa nie ma w swojej działalności obrotu papierami wartościowymi, udziałami i akcjami. Oprócz posiadanych udziałów w spółce komandytowej wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, z której dochody opodatkowane są 19% podatkiem liniowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakim terminie komandytariusz winien ustalić dochód z tytułu zbycia udziałów w spółce z o.o. przez spółkę komandytową i odprowadzić podatek dochodowy zgodnie z wysokością posiadanych udziałów.

Zdaniem wnioskodawcy, z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, których właścicielem była spółka komandytowa mamy do czynienia z przychodem z kapitałów pieniężnych, od których powstanie obowiązek zapłaty podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowaniu podlega dochód ustalony dla każdego wspólnika spółki komandytowej w proporcji do posiadanych udziałów zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Koszt uzyskania przychodów ustala się zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli będzie to wartość udziałów w spółce z o.o. określona na dzień ich wniesienia do spółki komandytowej. Dochodów tych jako wymienionych w art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27c i 30c jak stanowi art. 30b ust. 1 pkt 5. Uzyskany dochód wspólnicy opodatkowują w rozliczeniu rocznym PIT-38 zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 w terminie do 30 kwietnia następnego roku zgodnie z art. 30b ust. 1 w wysokości 19% uzyskanego dochodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zalicza spółki komandytowej do kategorii podatnika. Podatnikami są poszczególni wspólnicy spółki komandytowej. Zasada ta wynika wprost z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Artykuł 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, iż jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym, odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Kapitały pieniężne są odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodów. Nawet zatem jeśli następuje odpłatne zbycie udziałów należących do majątku spółki osobowej przy czym działalność gospodarcza tej spółki nie polega na obrocie udziałami, to u wspólników tej spółki powstanie przychód z kapitałów pieniężnych a nie z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy i w takiej wysokości jaka zostaje ustalona proporcjonalnie do udziału w spółce.

Stosownie zatem do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują w jakiej wysokości należy rozpoznać koszty uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji, udziałów wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki osobowej. Wobec braku szczególnych unormowań zastosowanie znajdą przepisy ogólne zawarte w art. 22 ust. 1 tej ustawy. Przepis ten statuuje, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W stanie faktycznym, nie wskazano kiedy i w jaki sposób spółka komandytowa weszła w posiadanie udziałów, które następnie stały się przedmiotem sprzedaży. Inaczej koszty uzyskania przychodu będzie się ustalało kiedy spółka otrzymała je w formie darowizny, inaczej kiedy je zakupiła a inaczej kiedy wniesiono je do tej spółki aportem. W przypadku darowizny nie ma wydatków na nabycie, w razie zakupu kosztem będzie wydatek na zakup a w razie kiedy spółka komandytowa otrzymała udziały w formie aportu - co do zasady kosztem będzie kwota odpowiadająca wartości wkładu spółki osobowej pokrytego tymi udziałami czyli kwota odpowiadająca wycenie wnoszonych do spółki przez jej wspólników udziałów dokonana na moment wniesienia.

Jak stanowi art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c. Po zakończeniu roku podatkowego należy wykazać je w odrębnym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 30b ust. 6 ww. ustawy). W tym terminie podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy).

Mając powyższe na uwadze, dochód ze sprzedaży udziałów należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu (PIT-38) do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano zbycia udziałów i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy. Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy sprzedaż udziałów nastąpiła w 2010 r. wnioskodawca winien przychód z tytułu sprzedaży przedmiotowych udziałów wykazać w zeznaniu za 2010 r. składanym do końca kwietnia 2011 r. i w tym samym terminie winien wpłacić podatek.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl