IBPBII/2/415-1173/09/HS - Powstanie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1173/09/HS Powstanie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 30 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest firmą oferującą kompleksowe usługi budowlane - jest to główna działalność Spółki. Ponadto, Spółka prowadzi działalność związaną z wynajmem nieruchomości. Spółka jest również właścicielem hotelu. W dniu 1 stycznia 2009 r. Zarząd Spółki podjął uchwałę, mocą której wprowadził nowy schemat organizacyjny zakładający podział działalności przedsiębiorstwa Spółki na 4 (cztery) działy:

1.

Dział Budowlany,

2.

Hotel,

3.

Dział Nieruchomości,

4.

Dział Handlowy (Sklep).

Jednocześnie Zarząd uchwalił nowy regulamin organizacyjny Spółki, w którym szczegółowo określił zadania poszczególnych Działów.

Obecnie Spółka planuje wydzielić działalność związaną z najmem nieruchomości oraz działalność hotelową do nowej spółki (dalej: Spółka B), tj. dokonać podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (ustawa z 15 września 2000 r., Dz. U. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.), poprzez wydzielenie do nowoutworzonej Spółki B majątku związanego z Działem Nieruchomości i Hotelem. Celem podziału jest oddzielenie od działalności budowlanej, która stanowi podstawową działalność Spółki, pozostałych rodzajów działalności do odrębnego podmiotu. W Spółce poza Działem Budowlanym pozostanie również Dział Handlowy, jednak działalność handlowa będzie powoli wygaszana i docelowo w Spółce pozostanie wyłącznie działalność budowlana.

Do Działu Nieruchomości zostały przyporządkowane następujące nieruchomości:

*

samodzielny wolnostojący budynek o powierzchni użytkowej 598 m2 wraz z użytkowaniem wieczystym gruntu o powierzchni 3.088 m2 - budynek przeznaczony jest na wynajem dla przedszkola, w tym zakresie została już podpisana umowa na najem tej nieruchomości począwszy od sierpnia 2009 r.

*

dwa budynki biurowe o powierzchni 431 m2 oraz 1.148 m2 wraz z użytkowaniem wieczystym dwóch działek o powierzchni 2.692 m2 oraz 5.212 m2 - nieruchomości te stanowią wyremontowane obiekty biurowe klasy A. Obecnie Spółka ma już podpisane umowy najmu lokali znajdujących się w tych budynkach o łącznej powierzchni 519 m2 oraz jest w trakcie prowadzenia negocjacji z kolejnymi najemcami.

*

budynek niemieszkalny o powierzchni 74 m2, budynek niemieszkalny o powierzchni 51 m2 oraz budynek przemysłowy o powierzchni 299 m2 wraz z prawem użytkowania wieczystego działki o powierzchni 1.215 m2 - budynki te wykorzystywane obecnie na cele magazynowe. Planowany jest wynajem tych powierzchni na cele magazynowe.

Jeżeli do dnia wydzielenia Spółka nabędzie jakieś dodatkowe - poza wymienionymi powyżej - nieruchomości, zostaną one również przyporządkowane do Działu Nieruchomości i wejdą w skład majątku wydzielanego do Spółki B.

Spółka B wraz z przejmowanymi nieruchomościami przejmie również wszystkie wierzytelności i zobowiązania z nimi związane, stanie się też stroną zawartych umów najmu, dostawy mediów, umów dotyczących ochrony obiektów i utrzymania zieleni. Spółka B przejmie również pracowników przyporządkowanych w Spółce do Działu Nieruchomości, w szczególności Dyrektora ds. Nieruchomości oraz dozorców, personel sprzątający i obsługę techniczną.

Na czele Działu Nieruchomości, który ma być przedmiotem wydzielenia, stoi Dyrektor ds. Nieruchomości. Do obowiązków Dyrektora należy m.in.:

*

sprawowanie nadzoru nad nieruchomościami przeznaczonymi pod wynajem, w szczególności w zakresie bieżącej konserwacji budynków i instalacji, utrzymania czystości, ochrony,

*

wyszukiwanie ofert na wynajem, prowadzenie negocjacji cenowych w zakresie działalności związanej z najmem oraz przygotowywanie dokumentów z tytułu wynajmu i dzierżawy,

*

opiniowanie umów na usługi i dostawy świadczone przez podmioty zewnętrzne w związku z obsługą nieruchomości,

*

kontrola pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym faktur zewnętrznych dotyczących działalności związanej z obsługą nieruchomości,

*

kontrola nad podatkiem od nieruchomości.

Na dzień dzisiejszy nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, czy obsługa administracyjno-księgowa będzie wykonywana samodzielnie przez Spółkę B, czy też będzie zlecana na zewnątrz. Nie jest wykluczone, że usługi takie będzie na rzecz Spółki B świadczyła Spółka. Niemniej jednak, Spółka B będzie miała kompetencje do samodzielnego sprawowania obsługi administracyjnej.

Hotel, który również ma być wydzielony do Spółki B obejmuje natomiast budynek hotelowy wraz z wyposażeniem oraz nieruchomość gruntową. W hotelu do dyspozycji gości jest 18 pokoi jedno, dwuosobowych oraz apartamenty, restauracja i regionalna chata grillowa. Hotel prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi gościnnych oraz świadczeniem usług gastronomicznych. W hotelu na stałe zatrudnieni są pracownicy recepcji, pokojowe i sprzątaczki, obsługa techniczna, a także kucharze wraz z pomocą kuchenną barmani i kelnerzy. Do hotelu na stałe przyporządkowane są również dwa samochody. Na podstawie prowadzonej księgowości, Spółka jest w stanie wyodrębnić wszystkie koszty i przychody związane z prowadzonym hotelem. Spółka B wraz z budynkiem i gruntem przyporządkowanym do działalności hotelowej, przejmie całe jego wyposażenie. Nowoutworzona spółka przejmie również pracowników przyporządkowanych do działalności hotelowej.

Po wydzieleniu Działu Nieruchomości i Hotelu do Spółki B, w Spółce pozostanie majątek i kadra związana z działalnością budowlaną skoncentrowana obecnie w Dziale Budowlanym, w szczególności maszyny i urządzenia budowlane oraz zatrudnieni robotnicy związani z działalnością budowlaną umowy budowlane z kontrahentami, a także należności i zobowiązania związane z działalnością budowlaną. W Spółce pozostaną również składniki majątkowe związane z Działem Handlowym odpowiedzialnym za prowadzenie sklepu z materiałami budowlanymi.

Poszczególne działy są kierowane i podporządkowane organizacyjnie powołanym do tego dyrektorom. Na czele Działu Nieruchomości stoi Dyrektor ds. Nieruchomości, Działem Handlowym kieruje Dyrektor Handlowy, Hotel kierowany jest przez Dyrektora Hotelu, a Działem Budowlanym zarządzają Kierownicy poszczególnych kontraktów.

Dla przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Spółkę działalności prowadzone są odrębne konta, tj. przychodów z działalności handlowej, przychodów z działalności budowlanej, przychodów z działalności hotelowej i przychodów z najmu nieruchomości. Dodatkowo, na odrębnych kontach księgowane są również koszty związane z tymi przychodami. Jeżeli chodzi o Dział Nieruchomości, to koszty tej działalności księgowane są na kontach związanych z kosztami dozoru nieruchomości, kosztami mediów, kosztami utrzymania czystości, kosztami podatku od nieruchomości, kosztami użytkowania wieczystego oraz kosztami amortyzacji tych nieruchomości. Dodatkowo, kosztem tej działalności są również świadczenia pracownicze na rzecz Dyrektora ds. Nieruchomości. Na podstawie prowadzonej księgowości, Spółka jest w stanie również wyodrębnić wszystkie koszty i przychody związane z prowadzonym Hotelem. Do przychodów należą wynagrodzenia uiszczane przez gości hotelowych, natomiast do kosztów należą w szczególności:

*

amortyzacja budynku, urządzeń i samochodów,

*

podatek od nieruchomości,

*

wynagrodzenie pracowników,

*

koszty utrzymania Hotelu (środki czystości, itp.),

*

koszty związane z prowadzeniem restauracji hotelowej.

Spółka jest zatem w stanie w sposób jednoznaczny i co wymaga podkreślenia, bez dokonywania jakichkolwiek przeksięgowań, przyporządkować koszty i przychody oraz należności i zobowiązania do każdego z funkcjonujących w Spółce działów, w tym wydzielanego Działu Nieruchomości i Hotelu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w wyniku podziału przez wydzielenie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Powyższy przepis ma zastosowanie w sytuacji, w której przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę fakt, że w analizowanej sytuacji zarówno majątek wydzielany do Spółki B, tj. Dział Nieruchomości i Hotel, jak i majątek pozostający w Spółce, spełniają definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przepis art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania. W konsekwencji, w związku z podziałem nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie dotyczące wystąpienia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych na skutek podziału spółki przez wydzielenie. W zakresie drugiego z pytań tj. ustalenia czy majątek wydzielony oraz pozostały w spółce stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydano odrębną interpretację.

Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Sposoby dokonywania takiego podziału reguluje art. 529 § 1 Kodeksu. Jednym z nich jest podział przez wydzielenie, polegający na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu). W przypadku przeniesienia tej części majątku na istniejącą spółkę wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia) o czym stanowi art. 530 § 2 Kodeksu.

Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Jednym z koniecznych elementów tego dokumentu jest dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym (art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych). Zgodnie z art. 531 § 5 Kodeksu, z dniem wydzielenia lub podziału wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej wskazanej w planie podziału.

Zauważyć należy, iż w przypadku podziału spółek przez wydzielenie, ustawodawca uzależnił powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce.

Ustawodawca przyjął ogólną zasadę, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie poddaje się opodatkowaniu dochód uzyskany przez udziałowców. Dochodu tego nie ustala się, co do zasady, jeżeli jednocześnie majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale stanowi (każdy z nich osobna) zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W odniesieniu do będących udziałowcami osób fizycznych dochód ten zalicza się do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów z kapitałów pieniężnych. W tym względzie w stosunku do osób fizycznych mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Powyższy przepis ma zastosowanie w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Z powyższego wynika zatem, że powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku podziału przez wydzielenie uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli oba majątki stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W wydanej interpretacji Znak: IBPBI/2/423-1476/09/AK Organ uznał, iż zarówno majątek wydzielany, jak i majątek pozostający w spółce stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rozstrzygnięcie takie skutkuje uznaniem, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu dochód osiągnięty przy podziale przez udziałowców.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zatem zastosowania art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w konsekwencji czego nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

Stanowisko wnioskodawcy uznaje się zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl