IBPBII/2/415-1169/13/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1169/13/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 27 listopada 2013 r. (data otrzymania 27 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych najmu nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2013 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych najmu nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Rodzice Wnioskodawcy posiadają dom, którego część jest wynajmowana na sklep. Rodzice zawarli wspólnie umowę najmu ze sklepikarzem i od najmu płacony był podatek zryczałtowany 8,5% oraz składany PIT-28 rozliczany przez ojca Wnioskodawcy.

W dniu 3 września 2013 r. ojciec Wnioskodawcy zmarł. Zostawił testament wskazując w nim, że jego połowę majątku dziedziczą dzieci, tj. Wnioskodawca i jego brat. Postępowanie spadkowe nie jest wszczęte. W najbliższym czasie spadkobiercy zamierzają udać się do notariusza celem uzyskania poświadczenia dziedziczenia.

Sklep nadal funkcjonuje a czynsz ze sklepu pobiera w całości matka Wnioskodawcy. Wnioskodawca i jego brat nie czerpią z niego pożytków. Między Wnioskodawcą, jego matką i bratem nie ma sporu co do tego, że cały czynsz z najmu pobiera matka, nie ma też sporu co do spadkobrania.

W dniu 20 października 2013 r. Wnioskodawca złożył we właściwym dla niego urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie zryczałtowanej i w tym dniu zapłacił "kawałek" podatku od jego części czynszu. Wnioskodawca uważa jednak, że postąpił pochopnie i nieprawidłowo, ponieważ nie otrzymuje żadnego "kawałka" czynszu.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca powinien płacić podatek (zryczałtowany) od części przychodów ze sklepu, mimo że tych przychodów fizycznie nie otrzymuje, jest tylko spadkobiercą, w przyszłości współwłaścicielem kawałka domu.

Czy sytuacja Wnioskodawcy co do posiadania lub nie obowiązku podatkowego z tytułu najmu zmieni się, jeśli będzie już prawomocne poświadczenie dziedziczenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro matka pobiera w całości czynsz z najmu sklepu, a Wnioskodawca nie otrzymuje pożytku z tego tytułu, to nie jest też podatnikiem podatku od najmu. Całość podatku powinna płacić matka i rozliczać się rocznie w PIT-28.

Wnioskodawca uważa, że jego sytuacja co do obowiązku podatkowego nie ulegnie zmianie również po uzyskaniu prawomocnego poświadczenia dziedziczenia. Wnioskodawca nie będzie również podatnikiem, ponieważ nie otrzymuje żadnego czynszu ze sklepu ani jego części.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wskazać zatem należy, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu tym podatkiem podlega każde przysporzenie majątkowe, które uzyskują osoby fizyczne. Wszelkie dochody osiągane przez podatnika - z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku - podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w tym m.in. dochód z tytułu najmu.

W myśl bowiem art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy - jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Oznacza to, że przychody z najmu mogą podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej albo zgodnie z wyborem podatnika ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych określonym w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Z przytoczonych powyżej uregulowań prawnych wynika, że podstawą generowania przychodów z najmu jest fakt zawarcia stosownej umowy między stronami. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.

Stosownie bowiem do art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Powyższa regulacja oznacza, że przychodem z najmu jest przychód otrzymany lub postawiony podatnikowi do dyspozycji.

Skoro zatem w omawianej sprawie po śmierci ojca najemca sklepu uiszcza cały czynsz za najem wyłącznie na rzecz matki Wnioskodawcy a Wnioskodawca nie uzyskuje z tego tytułu w ogóle żadnego pożytku i zgadza się razem z bratem na taki sposób podziału czynszu (a właściwie brak jego podziału), to wysokość tego czynszu w żadnej części niewątpliwie nie stanowi dla Wnioskodawcy przysporzenia majątkowego, a tym samym nie generuje przychodu w rozumieniu podatkowym. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z tytułu najmu zaliczanego do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu nie stanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej jest wysokość uiszczanego na rzecz wynajmującego czynszu, którego w omawianej sprawie Wnioskodawca jednak nie uzyskuje. Tym samym nie jest zobowiązany do zapłaty zryczałtowanego podatku z tytułu przychodu z najmu, którym w całości dysponuje i który zgodnie z porozumieniem między spadkobiercami otrzymuje matka Wnioskodawcy.

Na powyższe rozstrzygnięcie nie ma wpływu fakt sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, jeżeli nadal cały czynsz za najem będzie pobierała wyłącznie matka Wnioskodawcy a Wnioskodawca nie będzie uzyskiwał z tego tytułu w ogóle żadnego przysporzenia i ponadto nadal będzie zgadzał się razem z bratem na to, aby czynsz ten był uiszczany w całości na rzecz matki.

Wskazać bowiem należy, że zgodnie z art. 924 ustawy - Kodeks cywilny - spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksy cywilnego). Oznacza to, że dniem nabycia spadku przez spadkobiercę jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast akt poświadczenia dziedziczenia potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia - śmierci spadkodawcy.

Stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Przy czym zauważyć należy, że Organ nie odnosił się w niniejszej interpretacji do kwestii związanych z tym, w jaki sposób pomiędzy spadkobiercami powinna zostać uregulowana kwestia tego rodzaju, że cały czynsz z najmu pobiera matka Wnioskodawcy. W toku np. ewentualnego postępowania podatkowego spadkobiercy w sposób rzetelny i wiarygodny powinni wykazać, kto faktycznie pobiera czynsz z najmu i dlaczego Wnioskodawca jako spadkobierca nie opodatkowuje przypadającej na niego części. Powyższa kwestia nie jest bowiem rolą interpretacji indywidualnej a przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują tych kwestii. Podobnie jak kwestii właściwie sporządzonej po śmierci ojca (jako jednego z wynajmujących) umowy najmu sklepu. Przepisy ustaw podatkowych nie regulują bowiem kwestii, czy podatnik po śmierci spadkodawcy a przed zakończeniem postępowania spadkowego może wynajmować pomieszczenia należące do tego spadkodawcy, nie regulują tego, w którym momencie podatnik po śmierci spadkodawcy może zawierać skuteczne umowy najmu, czy może to uczynić przed zakończeniem czy też po zakończeniu postępowania spadkowego i na jakich warunkach. O tym stanowią bowiem przepisy innych ustaw, które w myśl art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie mogą być jednak przedmiotem interpretacji indywidualnej. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulują wyłącznie skutki podatkowe uzyskiwania przychodu z tytułu najmu i o tych skutkach wypowiedział się Organ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl