IBPBII/2/415-1110/09/AK - Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny w 2005 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1110/09/AK Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny w 2005 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2009 r., uzupełnionym pismem z dnia 7 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 16 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 19 stycznia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży ???189 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży ???189 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 4 stycznia 2010 r. Znak: IBPB II/2/415-1110/09/AK wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 19 stycznia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 25 kwietnia 2005 r. na podstawie umowy darowizny zawartej przed notariuszem wnioskodawczyni stała się właścicielką ???189 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Darowizna została przekazana wnioskodawczyni oraz jej matce po ???189 części przez męża wnioskodawczyni, będącego jedynym właścicielem mieszkania. W dniu 15 września 2009 r. mieszkanie zostało sprzedane osobie obcej. Uzyskany ze sprzedaży przychód wnioskodawczyni zamierza w najbliższym czasie przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego liczonego od ceny uzyskanej ze sprzedaży mieszkania...

Zdaniem wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 28 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w chwili sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie minęło pięć lat licząc od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta i w związku z powyższym ma ona obowiązek zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy w ciągu 14 dni od daty sprzedaży. Ponieważ w dniu 25 września 2009 r. zostało złożone oświadczenie o wykorzystaniu uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe wnioskodawczyni uważa, że nie ma ona obowiązku zapłaty wyżej wymienionego podatku, o ile uzyskane ze sprzedaży środki w ciągu dwóch lat zostaną przeznaczone na powyższe cele.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe..

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ???189 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni nabyła w formie darowizny w dniu 25 kwietnia 2005 r. Prawo to wnioskodawczyni sprzedała w dniu 19 września 2009 r., a środki uzyskane ze sprzedaży zamierza przeznaczyć w najbliższym czasie na własne cele mieszkaniowe.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie od daty nabycia w drodze darowizny przez wnioskodawczynię udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego do dnia sprzedaży nie upłynęło 5 lat, to jego odpłatne zbycie w 2009 r. stanowi przychód ze źródła, o którym mowa w cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla ustalenia skutków podatkowych sprzedaży ???189 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

I tak w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) - w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Zatem należy stwierdzić, iż przychód, który wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży ???189 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny w 2005 r. korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. a tym samym nie skutkuje obowiązkiem uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. Bez znaczenia dla przedmiotowego zwolnienia jest przy tym cel, na jaki zostaną przeznaczone środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, ponieważ ustawa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) nie uzależnia zwolnienia od sposobu wydatkowania pieniędzy uzyskanych ze zbycia. A zatem fakt czy wnioskodawczyni przeznaczy uzyskane ze sprzedaży pieniądze na cele mieszkaniowe pozostaje bez wpływu na przysługujące jej zwolnienie.

Tym samym stanowisko wnioskodawczyni, iż nie ma ona obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego jest prawidłowe jednak z innych powodów niż wskazane przez wnioskodawczynię.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła dokumenty. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl