IBPBII/2/415-1040/09/CJS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1040/09/CJS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 26 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w części dotyczącej:

* ustalenia daty nabycia - jest prawidłowe

* przyczyn powodujących brak obowiązku zapłaty podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wraz z żoną otrzymali w drodze darowizny od rodziców żony spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na podstawie aktu notarialnego z dnia 12 czerwca 2006 r. W lokalu tym byli zameldowani na pobyt stały od 2000 r. Podatku od darowizny nie pobrano na podstawie art. 9, 14, 15 i 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

W dniu 14 listopada 2008 r. na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz umowy przeniesienia własności zawartej w postaci aktu notarialnego - ustanowiono odrębną własność przedmiotowego lokalu mieszkalnego i wydzielono go w stanie wolnym od obciążeń wraz z udziałem w gruncie wynoszącym 643/100 000 części.

W dniu 21 maja 2009 r. na podstawie umowy sprzedaży oraz aktu ustanowienia hipotek zawartej w formie aktu notarialnego ww. lokal mieszkalny został sprzedany przez małżonków. Pieniądze z jego sprzedaży wnioskodawca i jego żona przeznaczyli na zakup nieruchomości (w tym raty kredytu hipotecznego), którą nabyli na podstawie umowy przeniesienia własności i aktu ustanowienia hipoteki, w lokalu tym wnioskodawca i jego żona są zameldowani na pobyt stały od 18 maja 2009 r.

W dniu 2 czerwca 2009 r. wnioskodawca złożył oświadczenie o spełnieniu warunków zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy.

Ponadto wnioskodawca wskazuje, iż właściwy dla niego Urząd skarbowy nie umiał jednoznacznie stwierdzić, czy nabycie przedmiotowego lokalu nastąpiło w 2006 r. na mocy darowizny, co zwalniałoby wnioskodawcę z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też w 2008 r. co pociągałoby za sobą konieczność zapłacenia podatku dochodowego od udziału w gruncie (podatku od zbycia nieruchomości wnioskodawca by nie płacił w związku ze spełnieniem warunków zwolnienia - ulga meldunkowa).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wnioskodawca i jego żona są zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego od udziału w gruncie.

Zdaniem wnioskodawcy, faktyczne nabycie lokalu nastąpiło w 2006 r. w drodze darowizny, a ponieważ uzyskane środki finansowe ze sprzedaży tego lokalu mieszkalnego przeznaczone zostały na cele mieszkaniowe, zatem wnioskodawca nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu związanemu ze sprzedażą tej nieruchomości, a w szczególności opodatkowaniu udziału w gruncie (na podstawie art. 21 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego wnioskodawca w 2006 r. nabył w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które następnie zostało przekształcone w prawo odrębnej własności w 2009 r. i odpłatnie zbyte również w 2009 r. Środki pieniężne uzyskanie z odpłatnego zbycia ww. lokalu mieszkalnego wnioskodawca przeznaczył na własne cele mieszkaniowe tj. na nabycie nieruchomości oraz spłatę raty kredytu hipotecznego.

W związku z powyższym wątpliwość wnioskodawcy sprowadza się głównie do tego, czy w wyniku dokonanej sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność, zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego tylko od wartości gruntu.

Podkreślić należy, iż w sytuacji, w której wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpi ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.

Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie prawa własności nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przynależnego do tego lokalu mieszkalnego gruntu jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność w formie aktu notarialnego jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy datę nabycia lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu gruntem należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu mieszkalnego tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czyli z 2006 r.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy dotyczące daty nabycia lokalu jest prawidłowe.

Mając na uwadze fakt, iż wnioskodawca stał się współwłaścicielem przedmiotowego lokalu mieszkalnego na podstawie umowy darowizny zawartej w 2006 r., należy stwierdzić, iż odnośnie skutków podatkowych sprzedaży ww. lokalu zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r.

I tak stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa wyżej, zgodnie z ust. 2, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Jednakże, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy wolne od podatku są w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Fakt nabycia udziału w nieruchomości w drodze darowizny w 2006 r. pod rządami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej do dnia 31 grudnia 2006 r. skutkuje możliwością zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Zatem przychód uzyskany przez wnioskodawcę ze sprzedaży udziału w lokalu stanowiącym odrębną nieruchomość jest zwolniony z podatku dochodowego z uwagi na sposób nabycia (darowizna). W takim przypadku bez znaczenia jest fakt wydatkowania uzyskanego przez wnioskodawcę przychodu na własne cele mieszkaniowe.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy uzależniające brak obowiązku podatkowego od wydatkowania uzyskanego przychodu na cele mieszkaniowe należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla wnioskodawcy. Stosownie do powyższego żona wnioskodawcy chcąc uzyskać interpretację indywidualną winna wystąpić z odrębnym zapytaniem i uiścić stosowna opłatę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się

do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację

w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl