IBPBII/2/415-1036/HS - Obowiązek sporządzenia na rzecz sprzedającego informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych na formularzu PIT-8C wskutek zwrotnego przeniesienia papierów wartościowych na rzecz sprzedającego, spowodowanego niedokonaniem przez kupującego zapłaty w wyznaczonym terminie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1036/HS Obowiązek sporządzenia na rzecz sprzedającego informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych na formularzu PIT-8C wskutek zwrotnego przeniesienia papierów wartościowych na rzecz sprzedającego, spowodowanego niedokonaniem przez kupującego zapłaty w wyznaczonym terminie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 23 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca pośredniczy w transakcjach sprzedaży papierów wartościowych. Występuje zarazem jako jedna ze stron trójstronnej umowy sprzedaży obok kupującego i sprzedającego. Na podstawie przedmiotowej umowy przyjmuje zlecenie nabycia akcji we własnym imieniu, lecz na rachunek sprzedającego oraz nabycia tychże akcji we własnym imieniu, lecz na rzecz kupującego. Kupujący upoważnia jednocześnie wnioskodawcą, na podstawie niniejszej umowy, do zwrotnego przeniesienia instrumentów rynku publicznego na rzecz sprzedającego, w przypadku niedokonania zapłaty za przedmiotowe papiery wartościowe w wyznaczonym terminie. W sytuacji dojścia do skutku transakcji sprzedaży akcji, po stronie sprzedającego powstałby przychód, natomiast wnioskodawca - jako Dom Maklerski - byłby zobowiązany do wystawienia na rzecz sprzedającego informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych na formularzu PIT-8C. Należy jednak zaznaczyć, iż niejednokrotnie na skutek niedokonania zapłaty w wyznaczonym terminie przez kupującego zdarzają się sytuacje zwrotnego przeniesienia akcji na rzecz sprzedającego. Zagadnieniem budzącym wątpliwość wnioskodawcy jest, w świetle powyższego, kwestia istnienia bądź nieistnienia po jego stronie obowiązku sporządzenia informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych innych dochodach z kapitałów pieniężnych na formularzu PIT-8C w przypadku przedmiotowego zwrotnego przeniesienia akcji. Opisana powyżej sytuacja dotyczy zdarzenia teraźniejszego. Oznacza to, iż przedmiotowe transakcje, potwierdzone umową sprzedaży akcji, której jedną ze stron jest wnioskodawca, dokonywane są obecnie, a zatem w sytuacji powstania przychodu po stronie sprzedającego Dom Maklerski obowiązany jest do wystawiania stosownej informacji na formularzu PIT-8C. Wszystkie transakcje sprzedaży mają tożsamy charakter, odbywają się na takich samych zasadach. Identyczna jest również treść zawartych umów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wskutek zwrotnego przeniesienia papierów wartościowych na rzecz sprzedającego, spowodowanego niedokonaniem przez kupującego zapłaty w wyznaczonym terminie, wnioskodawca jest obowiązany do sporządzenia na rzecz sprzedającego informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych na formularzu PIT-8C.

Zdaniem wnioskodawcy, brak jest obowiązku sporządzania stosownej informacji na formularzu PIT-8C z uwagi na niewystąpienie jakiegokolwiek przychodu po stronie sprzedającego. Na potwierdzenie swego stanowiska wnioskodawca przywołuje art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Powołuje również pismo Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2000 r. Znak: PB4/AS-031-241/00, zgodnie z którym przez odpłatne przeniesienie tytułu własności, mającego znaczenie kluczowe w przedmiotowej sprawie, uznać należy wszystkie przypadki, w których następuje zmiana właściciela akcji. Przenosząc niniejsze stwierdzenie na grunt sprawy należy jednak zauważyć, iż ostatecznie do zmiany właściciela akcji nie dochodzi. Następuje co prawda krótkotrwałe przeniesienie prawa własności papierów wartościowych, nie ma ono jednak charakteru trwałego, bowiem na skutek niedokonania zapłaty w wyznaczonym terminie, Dom Maklerski obowiązany jest dopełnić zwrotnego przeniesienia akcji na rzecz sprzedającego. Oznacza to, iż przychód z kapitałów pieniężnych należny do ustalonego w umowie terminu zapłaty przestaje być należny na skutek zwrotnego przeniesienia prawa własności, powoduje bowiem ono przywrócenie stanu prawnego obowiązującego przed dniem zawarcia umowy.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za twierdzeniem, o którym mowa w zdaniu poprzednim jest fakt, iż na skutek zwrotnego przeniesienia akcji następuje również wykreślenie z księgi kupującego jako ich właściciela, który po dokonaniu transakcji sprzedaży został do owej księgi wpisany. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przeprowadzoną transakcję uznać należy za niebyłą, z uwagi na brak wystąpienia po upływie terminu do zapłaty jakiegokolwiek przychodu po stronie sprzedającego. Nie ma zatem obowiązku wykazywania tejże transakcji w informacjach o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych, a co za tym idzie, obowiązek sporządzenia PIT-8C wówczas nie istnieje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. W ust. 2 tego artykułu został uszczegółowiony sposób ustalenia powyższego dochodu osiągniętego w roku podatkowym, zaś w ust. 6 wskazano na obowiązek podatnika po zakończeniu roku podatkowego, wykazania w zeznaniu podatkowym dochodów uzyskanych w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczenia należnego podatku dochodowego.

Wnioskodawca - Dom Maklerski obowiązany więc jest do sporządzania i przesyłania swoim klientom i właściwym dla nich urzędom skarbowym informacji o dochodach z kapitałów pieniężnych - informacji PIT-8C zgodnie z zacytowanym powyżej art. 39 ust. 3 oraz art. 42a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Istotą niniejszej interpretacji jest ocena skutków podatkowych sytuacji opisanej we wniosku i stwierdzenie, czy w wyniku takich transakcji powstanie dla wnioskodawcy obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

Z wniosku wynika, iż kupujący upoważnia Dom Maklerski, na podstawie zawartej umowy, do zwrotnego przeniesienia papierów wartościowych na rzecz sprzedającego, w przypadku niedokonania zapłaty za przedmiotowe papiery wartościowe w wyznaczonym terminie. Wnioskodawca twierdzi, iż ostatecznie nie dochodzi do transakcji sprzedaży tych papierów i w związku z tym skoro nie powstaje przychód, tym samym Dom Maklerski nie ma obowiązku wystawiania informacji PIT-8C.

W tym miejscu odwołać się należy do brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody za kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych.

Pod pojęciem odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy należy rozumieć każdą formą przeniesienia własności udziałów, akcji za wynagrodzeniem, w których następuje zmiana właściciela papierów wartościowych.

Prawo własności papierów wartościowych przechodzi na nabywcę w chwili zawarcia transakcji i w tym samym momencie po stronie zbywcy powstaje przychód należny z tytułu zbycia tych papierów, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.) umowa zobowiązująca do przeniesienia zdematerializowanych papierów wartościowych przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. W przypadku gdy ustalenie prawa do pożytków ze zdematerializowanych papierów wartościowych nastąpiło w dniu, w którym w depozycie papierów wartościowych powinno zostać przeprowadzone rozliczenie transakcji, lub później, a papiery te są nadal zapisane na rachunku zbywcy, pożytki przypadają nabywcy w chwili dokonania zapisu na jego rachunku papierów wartościowych. Stosownie do treści art. 7 ust. 4 ww. ustawy dokonanie zapisu na rachunku papierów wartościowych na podstawie umowy, o której mowa w ust. 2, następuje po dokonaniu zarejestrowania przeniesienia papierów wartościowych pomiędzy odpowiednimi kontami depozytowymi, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 1. (prowadzonymi przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Stany na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez uczestników powinny być zgodne ze stanem na odpowiednim koncie depozytowym prowadzonym w Krajowym Depozycie. (art. 57 ust. 2 ww. ustawy)

Wobec powyższego, z brzmienia cyt. przepisu art. 7 ust. 2 można wysnuć wniosek, iż prawo własności papierów wartościowych przechodzi w momencie dokonania zapisu na inwestycyjnym rachunku papierów wartościowych podatnika/inwestora. Generalnie każda zmiana właściciela rodzi skutki podatkowe.

W sytuacji opisanej w złożonym wniosku ORD-IN stwierdzić należy, iż skutki podatkowe wystąpią tylko wówczas gdy dyspozycja sprzedaży spowoduje rozliczenie transakcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Jeżeli natomiast w istocie nie nastąpi zmiana w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych stanowiąca potwierdzenie sprzedaży, to nie można mówić, iż miał miejsce fakt odpłatnego zbycia papierów wartościowych skutkujący powstaniem przychodu z tego tytułu.

Stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe pod warunkiem, że nie dokonano zmiany w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.

Zaznaczyć nadto należy, iż Organ nie interpretuje przepisów regulujących Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych - nie są to bowiem przepisy prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl