IBPBII/2/415-1028/11/ŁCz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/2/415-1028/11/ŁCz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 19 września 2011 r.), uzupełnionym w dniu 19 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego:

* w części dotyczącej obowiązku złożenia oświadczenia o zakupie innego mieszkania za pieniądze uzyskane ze sprzedaży - jest nieprawidłowe,

* w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 7 października 2011 r. Znak: IBPB II/2/415-1028/11/ŁCz wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 19 października 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 30 sierpnia 2011 r. wnioskodawczyni sprzedała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Sprzedane mieszkanie wnioskodawczyni nabyła w następujący sposób:

* udział wynoszący #189; w drodze umowy darowizny z dnia 27 listopada 2003 r.,

* udział wynoszący #189; w drodze spadku po zmarłym w dniu 25 czerwca 2006 r. dziadku. Postanowienie w tej sprawie zapadło w dniu 3 kwietnia 2007 r.

Uzyskane ze sprzedaży środki wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć za zakup większego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy z tytułu sprzedaży udziału wynoszącego #189; w otrzymanym, na podstawie testamentu, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, wnioskodawczyni zobowiązana będzie do zapłaty podatku dochodowego, czy też będzie z tego podatku zwolniona.

2.

Jakie dokumenty musi złożyć wnioskodawczyni, aby zgłosić zbycie lokalu mieszkalnego.

3.

Czy wnioskodawczyni musi złożyć oświadczenie o zakupie innego mieszkania.

4.

Czy wnioskodawczyni musi złożyć zeznanie PIT-23.

Zdaniem wnioskodawczyni,

1.

Nie powinna płacić podatku ponieważ udział #189; w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego otrzymała jako spadek w 2006 r., a ponadto wnioskodawczyni wskazuje, że w mieszkaniu tym była zameldowana od 2004 r.

2.

Nie jest ona zobowiązana do składania żadnych dokumentów do urzędu skarbowego z tytułu sprzedaży mieszkania.

3.

Ma obowiązek złożenia oświadczenia o zakupie innego mieszkania za pieniądze uzyskane ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

4.

Nie ma obowiązku złożenia PIT-23, gdyż jest zwolniona z podatku.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych normuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości lub praw nie podlega w ogóle opodatkowaniu. W myśl powyższego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie miało ustalenie momentu i formy prawnej pierwotnego nabycia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 27 listopada 2003 r. wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny udział wynoszący #189; w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Pozostały udział w przedmiotowym prawie wnioskodawczyni nabyła po zmarłym w dniu 25 czerwca 2006 r. dziadku, na podstawie testamentu.

Przez pojęcie darowizny rozumieć należy typ umowy nazwanej opisany w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Natomiast zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 i 925 Kodeksu spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobierców do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Powołanie do spadku, czyli przekazanie w spadku majątku, może wynikać z ustawy albo z testamentu. Testament jest to rozrządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci. Testament zawiera jednostronne oświadczenie woli spadkodawcy, określające losy jego majątku na wypadek jego śmierci. Należy zatem podkreślić, że nabycie spadku w przedmiotowej sprawie nastąpiło w dniu 25 czerwca 2006 r., czyli w dniu śmierci dziadka wnioskodawczyni. Samo sporządzenie testamentu nie daje jeszcze tytułu własności osobom w tym testamencie wymienionym, do wskazanych rzeczy lub praw. Tytuł własności osoby te nabywają, jak już wskazano powyżej, jako spadkobiercy dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy.

W przedmiotowej sprawie nabycie w drodze darowizny oraz w drodze spadku nastąpiło odpowiednio w dwóch datach, tj. w dniu 27 listopada 2003 r. oraz w dniu 25 czerwca 2006 r., Tym samym w chwili sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego połowa uzyskanego w ten sposób przychodu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału #189; (tekst jedn.: od końca 2003 r.) upłynęło 5 lat, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w ogóle nie stanowi źródła przychodu. Natomiast druga połowa przychodu uzyskanego ze sprzedaży, z uwagi na fakt, że od końca roku, w którym nastąpiło nabycie udziału #189; (tekst jedn.: od końca 2006 r.) do daty sprzedaży (30 sierpnia 2011 r.) nie upłynęło 5 lat (okres ten upłynąłby po dniu 31 grudnia 2011 r.) - jest źródłem przychodu. Skoro nabycie udziału w spadku miało miejsce przed dniem 31 grudnia 2006 r., skutki podatkowe zbycia tego udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego podlegają ocenie na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. W myśl art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Przy czym pod pojęciem "nabycie w drodze spadku" wymienionym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ww. ustawy mieści się zarówno nabycie w drodze spadku jak i nabycie w drodze działu spadku. Powyższe oznacza, że zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., obejmuje również przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze spadku.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż połowa przychodu jaki wnioskodawczyni uzyskała ze sprzedaży w dniu 30 sierpnia 2011 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przypadającego na udział nabyty w 2003 r. w drodze darowizny w ogóle nie jest źródłem przychodu, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego udziału do daty zbycia upłynęło pięć lat. Natomiast przychód w części przypadający na udział nabyty w 2006 r. w drodze spadku (1/2) jest zwolniony od podatku na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Tym samym z tytułu sprzedaży przedmiotowego prawa, na wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia dla zastosowania powyższego zwolnienia pozostaje fakt zameldowania w zbywanym mieszkaniu. Okoliczność ta ma znaczenie wyłącznie w przypadku tzw. ulgi meldunkowej.

Wskazane zwolnienie (tzw. ulga meldunkowa) zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) ma zastosowanie wyłącznie do odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których nabycie nastąpiło od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. tj. w okresie obowiązywania ww. ulgi, a więc nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.

Wobec tego stanowisko wnioskodawczyni odnoszące się do braku obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny oraz w drodze spadku należało uznać za prawidłowe, aczkolwiek z innych przyczyn niż zostały wskazane przez wnioskodawczynię.

Odnosząc się natomiast do pozostałych pytań przedstawionych w niniejszym wniosku należy wyjaśnić, że z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni w przedmiotowej sprawie nie jest zobligowana do składania jakichkolwiek dokumentów związanych ze sprzedażą ww. prawa w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w szczególności nie ciąży na wnioskodawczyni obowiązek złożenia zeznania PIT-23. W tym zakresie stanowisko wnioskodawczyni również jest prawidłowe. Nie uznano natomiast za prawidłowe stanowiska dotyczącego obowiązku złożenia oświadczenia o zakupie innego mieszkania za pieniądze uzyskane ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni nie ma takiego obowiązku a zwolnienie o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy przysługuje jej bez względu na sposób wydatkowania uzyskanych ze sprzedaży środków.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zaznacza, że jeżeli stan faktyczny przedstawiony we wniosku różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła wnioskodawczyni.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl