IBPBII/1/436-354/11/AA - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-354/11/AA Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 4 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 31 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 20 października 2011 r. Znak: IBPP3/443-870/11/IK, IBPB II/1/436-354/11/AA, IBPB I/1/415-769/11/RM wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 31 października 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem istniejącej od 1997 r. firmy jednoosobowej osoby fizycznej zarejestrowanej w urzędzie miasta, będącej podatnikiem podatku od towarów i usług (bez zaległości), obecnie nie zatrudniającej pracowników. Wnioskodawca ze względu na wiek i stan zdrowia chce przekazać całą firmę jako aport do działającej spółki ograniczoną odpowiedzialnością, w której posiada już wraz z żoną udziały.

Jednoosobowa firma posiada wyposażenie około 5-letnie do prowadzenia gastronomii, z której prowadzenia musiała zrezygnować, oraz zakupiony od urzędu miasta (faktura VAT) lokal zapisany notarialnie na oboje małżonków (współwłasność majątkowa) z uwagą w akcie notarialnym, że lokal zakupiono za fundusze i do majątku prowadzonej firmy. Grunt pod budynkiem jest dzierżawiony na 99 lat.

Wnioskodawca wskazał, iż według jego opinii fakt dokonania aportu wymaga umowy notarialnej i notariusz pobiera i wpłaca do Skarbu Państwa wszelkie opłaty w tym też podatek od czynności cywilnoprawnych. W tej sytuacji ani na przekazującym jak i spółce odbierającej aport nie ciążą związane z tym żadne dodatkowe deklaracje i opłaty (oprócz zgłoszenia do sądowego KRS).

Jako, że z treści ww. sformułowania nie wynikało jasno w jakim zakresie dotyczącym podatku od czynności cywilnoprawnych Wnioskodawca oczekuje interpretacji - Organ wystosował wezwanie prosząc o jednoznaczne określenie zakresu interpretacji odnoszącej się do podatku od czynności cywilnoprawnych jak również wskazanie jakiego rodzaju opłaty (podatki) wymienione obok podatku od czynności cywilnoprawnych Wnioskodawca ma na myśli. W odpowiedzi Wnioskodawca wskazał, iż oczekuje interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych i sformułował stosowne pytanie odnoszące się do tegoż podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie aportem do spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzonego na podstawie wpisu do ewidencji w urzędzie miasta, w zamian za udziały w tej spółce, jest zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy ww. czynność przekazania aportem do spółki z o.o. całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ aportem jest przedsiębiorstwo osoby fizycznej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

W pozostałym zakresie wniosku zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

W myśl art. 1a pkt 2 cyt. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 i 2 ww. ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza przekazać w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całe przedsiębiorstwo, które prowadzi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w zamian za udziały w tej spółce.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że wniesienie do spółki kapitałowej, tj. do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całego przedsiębiorstwa - prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w zamian za objęcie udziałów tej spółki - w formie wkładu niepieniężnego spowoduje podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki. W świetle art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpi zatem zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zmiana umowy spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast stosownie do uregulowania art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy - stawka podatku, liczona od wartości wniesionego przez Wnioskodawcę wkładu powiększającego majątek spółki wynosić będzie 0,5%. Obowiązek uiszczenia podatku będzie ciążył na spółce, co oznacza, że na Wnioskodawcy nie ciążą żadne obowiązki z tego tytułu.

Odnosząc się do stanowiska Wnioskodawcy, wskazującego, że to czynność przekazania aportem całego przedsiębiorstwa, prowadzonego przez osobę fizyczną, do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - w zamian za udziały w tej spółce - będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych wyjaśnia się, że czynność wniesienia aportu do spółki kapitałowej, w tym do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowi jedynie czynność czysto techniczną, świadczącą o dokonaniu zmiany umowy spółki. Czynność wniesienia aportu jest zatem następstwem innej czynności, nie może więc być traktowana na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako pojęcie tożsame z czynnością cywilnoprawną, jaką jest zmiana umowy spółki. W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zdarzeniem prawnym powodującym powstanie obowiązku podatkowego w tym podatku są umowy spółki oraz zmiany takich umów, a nie czynność wniesienia aportu. O opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje zatem dokonanie czynności objętej zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wymienionej w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, zawartym w art. 1 tej ustawy. Taką czynnością jest m.in. zmiana umowy spółki, nie jest nią natomiast sama czynność wniesienia wkładu (aportu) do spółki jako czynność nie zakwalifikowana do czynności objętych wymienionym podatkiem.

Z uwagi na powyższe nie można zatem uznać za zmianę umowy spółki technicznej czynności wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego w postaci całego przedsiębiorstwa. Należy bowiem podkreślić, iż z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że w przypadku umowy spółki kapitałowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Wynika z tego zatem, iż ww. ustawa nie uzależnia momentu powstania obowiązku podatkowego od fizycznego wykonania zobowiązania, tzn. wniesienia do spółki deklarowanego wkładu. Wiąże się to z przytoczoną powyżej zasadą, że opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą - wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (np. umowa spółki, zmiana umowy spółki) - a nie jej przedmiot (np. wniesienie wkładu).

Reasumując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym to nie czynność przekazania aportu do spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - jak stwierdza Wnioskodawca - lecz zmiana umowy spółki, która to zmiana wiąże się z czynnością wniesienia aportu.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Końcowo należy zaznaczyć, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera uregulowania w jakiej formie prawnej winna być dokonana zmiana umowy. Tym samym Organ nie jest władny wypowiedzeniu się co do sformułowania Wnioskodawcy, że "fakt dokonania aportu wymaga formy notarialnej". Uregulowania w tym zakresie nie zawierają się w przepisach podatkowych. Ponadto z uwagi na to, że w odpowiedzi na wezwanie, Wnioskodawca nie wskazał jakie dodatkowe opłaty (podatki) wymienione obok podatku od czynności cywilnoprawnych ma na myśli, a jedynie wypowiedział się, iż oczekuje interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych - tę część zagadnień uznano za bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl