IBPBII/1/436-292/11/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-292/11/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 9 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży udziału w nieruchomości.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 25 sierpnia 2011 r. Znak: IBPP1/ 443-980/11/MS, IBPB II/1/436-292/11/AA wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 5 września 2011 r. (dodatkowa opłata) oraz w dniu 7 września 2011 r. (pozostałe braki formalne).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 7 maja 2002 r., na podstawie umowy sprzedaży wnioskodawca oraz dwóch pozostałych wspólników nabyli w ramach prowadzonej przez nich spółki cywilnej F.U.H. "X" Sp. c. na współwłasność łączną udział wynoszący 1/3 części nieruchomości gruntowej, niezabudowanej. Pozostały udział wynoszący 2/3 części nieruchomości nabył inny przedsiębiorca Pan Z w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej pod nazwą P.P.H. "Y" Zakład Pracy Chronionej. Od przedmiotowej umowy notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (opodatkowanie sprzedaży nieruchomości, stawka 2%). Przedmiotowa nieruchomość została nabyta od wspólników innej spółki cywilnej, była wolna od jakichkolwiek obciążeń, a jej powierzchnia całkowita wynosiła 47a 35m2.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, udział w przedmiotowej nieruchomości wynoszący 1/3 części został wprowadzony przez wspólników F.U.H. "X" Sp. c. do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Udział w nieruchomości nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej spółki cywilnej.

Na podstawie art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (w brzmieniu obowiązującym w okresie od dnia 25 września 2003 r. do dnia 14 stycznia 2004 r.) F.U.H. "X" Sp. c. uległa przekształceniu - z mocy prawa - w spółkę jawną, albowiem jej przychody netto ze sprzedaży towarów, świadczenia usług w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych osiągnęły równowartość w walucie polskiej co najmniej 400.000 EURO (przedsiębiorstwo większych rozmiarów). Konsekwencją obligatoryjnego przekształcenia było dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 14 stycznia 2004 r. spółki jawnej pod nazwą F.U.H. "X" Sp. j.

Przedmiotem działalności spółki cywilnej, a następnie spółki jawnej była (i jest) przede wszystkim sprzedaż urządzeń dla przemysłu odzieżowego. Od dnia 12 listopada 1999 r. dodano do przedmiotu działalności działalność polegającą na świadczeniu "usług budownictwa i sprzedaży lokali". Natomiast od 23 grudnia 2000 r. obowiązywała zmiana przedmiotu działalności polegająca na dodaniu do przedmiotu działalności spółki "budowy mieszkań i lokali usługowych w celu odsprzedaży". Spółka jawna od momentu jej wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS, tj. od 13 stycznia 2004 r. jako przedmiot działalności również wskazała: "usługi budowlane", "sprzedaż lokali", "budowa mieszkań i lokali usługowych w celu odsprzedaży". Wnioskodawca wyjaśnia, że ani spółka cywilna, ani spółka jawna w rzeczywistości nie wykonywały opisanej wyżej działalności budowlanej. Wpisywanie w przedmiocie działalności spółek różnych możliwych przedmiotów działalności miało na celu uniknięcie w przyszłości kosztownych zmian wpisów w rejestrze i umowie spółki. Decyzją z dnia 21 lutego 2006 r. Prezydent Miasta ustalił dla przedmiotowej nieruchomości warunki zabudowy w zakresie inwestycji pod nazwą "budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z garażami podziemnymi, wewnętrznymi instalacjami oraz wewnętrznym układem drogowym." Decyzja ta została następnie przeniesiona na osoby fizyczne, to jest na wnioskodawcę, dwóch pozostałych wspólników spółki jawnej oraz na Pana Z, decyzją z dnia 21 listopada 2006 r.

Na podstawie posiadanej decyzji o warunkach zabudowy wnioskodawca wraz z wspólnikami spółki jawnej oraz Panem Z (właścicielem udziału w nieruchomości wynoszącego 2/3), jako osoby fizyczne wystąpili o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę na przedmiotowej nieruchomości budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Przedmiotowe pozwolenie na budowę zostało uzyskane przez ww. osoby w dniu 29 marca 2007 r. Decyzją tą Prezydent Miasta zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę na nieruchomości zamierzenia budowlanego pod nazwą "budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażami podziemnymi, wewnętrznymi instalacjami oraz wewnętrznym układem drogowym".

Następnie w dniu 5 kwietnia 2007 r. na podstawie "umowy przeniesienia współwłasności w celu częściowego zwolnienia z długu" zawartej w formie aktu notarialnego F.U.H. "X" Sp. j., w trybie art. 453 Kodeksu cywilnego, przeniosła udział we współwłasności nieruchomości wynoszący 1/3 części nieruchomości na rzecz: pierwszego wspólnika spółki jawnej w udziale 3/30 części, drugiego wspólnika w udziale 3/30 części oraz wnioskodawcy w udziale 4/30 części.

Z przedmiotowej umowy wynikało, że F.U.H. "X" Sp. j. wypracowała w 2006 r. zysk nie niższy niż 300.000 złotych, który to zysk zobowiązana była wypłacić wspólnikom proporcjonalnie do wysokości udziałów kapitałowych, tj. wnioskodawcy w 4/10 częściach, pozostałym dwóm wspólnikom w 3/10 częściach każdemu. Wobec powyższego, Spółka jawna w celu częściowego zwolnienia się z długu względem wspólników, zamiast wypłaty zysku w formie pieniężnej, przeniosła na wspólników cały swój udział wynoszący 1/3 części nieruchomości w opisany powyżej sposób. Wspólnicy oświadczyli w umowie, że nabywają udziały w nieruchomości na swoje majątki osobiste.

Opisane powyżej przeniesienie własności udziałów w nieruchomości na osoby fizyczne (do ich majątku prywatnego) zostało udokumentowane przez spółkę wystawionymi fakturami VAT. Nabywcy udziałów zapłacili wykazany na fakturze podatek od towarów i usług, jednakże nie dokonywali jego odliczenia. Zmiana właścicieli udziałów w nieruchomości została wykazana w księdze wieczystej. "Umowa przeniesienia współwłasności w celu częściowego zwolnienia z długu" została zawarta dlatego, że udziałowcy nie zgadzali się z faktem "przymusowego" przeniesienia własności nieruchomości na spółkę jawną i musieli podjąć działania konieczne dla przywrócenia pierwotnego stanu posiadania. Skoro nie mogło to nastąpić z mocy prawa (jak w przypadku obligatoryjnego przekształcenia), wspólnicy z własnej inicjatywy doprowadzili do zwrotu na ich rzecz udziałów nieruchomości. Nabycie udziałów w nieruchomości od spółki jawnej nastąpiło za cenę równą cenie, którą pierwotnie wnioskodawca i pozostali wspólnicy spółki cywilnej zapłacili w 2002 r., nabywając udziały w nieruchomości.

Po zawarciu umowy przeniesienia własności udziałów w nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu wnioskodawca, pozostali dwaj wspólnicy i Pan Z przenieśli prawa wynikające z decyzji z dnia 29 marca 2007 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę na nieruchomości zamierzenia budowlanego pod nazwą "budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażami podziemnymi, wewnętrznymi instalacjami oraz wewnętrznym układem drogowym" na spółkę pod firmą "M" Sp. z o.o. W dniu 20 czerwca 2007 r. została wydana decyzja w sprawie przeniesienia praw z przedmiotowej decyzji na firmę "M" Sp. z o.o.

W dniu 11 lipca 2007 r. wnioskodawca, dwaj pozostali wspólnicy spółki jawnej oraz Pan Z zawarli przedwstępną umowę sprzedaży wszystkich udziałów w nieruchomości, na mocy której zobowiązali się sprzedać spółce pod firmą "M" Sp. z o.o. całe swoje udziały za kwoty odpowiednio podane w umowie.

Do umowy przedwstępnej strony przedłożyły ostateczną decyzję Prezydenta Miasta z dnia 28 marca 2007 r. wydaną dla wnioskodawcy, wspólników oraz Pana Z zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenie na budowę dla zamierzenia budowlanego "budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażami podziemnymi, wewnętrznymi instalacjami oraz wewnętrznym układem drogowym", a także decyzję z dnia 20 czerwca 2007 r. przenoszącą prawa z ww. decyzji na rzecz nowego inwestora: "M" Sp. z o.o. z siedzibą w K.

Wspólnikami "M" Sp. z o.o. byli między innymi współwłaściciele przedmiotowej nieruchomości tj. wnioskodawca, pozostali dwaj wspólnicy spółki jawnej, Pan Z oraz inna osoba fizyczna.

Nowy inwestor - firma "M" Sp. z o.o. - w dniu 26 lutego 2009 r. założył dziennik budowy dla przedmiotowej inwestycji, w dniu 23 marca 2009 r. przeprowadzono prace geodezyjne (wytyczenie obiektu budowlanego) oraz ogrodzono działkę. Dalszych prac na nieruchomości nie prowadzono. Do dnia dzisiejszego na nieruchomości nie zrealizowano inwestycji, której dotyczyło pozwolenie na budowę.

Wnioskodawca wskazuje, że ostatecznie nie doszło do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz spółki "M" Sp. z o.o.

W dniu 1 czerwca 2011 r. wnioskodawca oraz pozostałe osoby (współwłaściciele nieruchomości) sprzedały przedmiotową nieruchomość innemu przedsiębiorcy. Wnioskodawca w ramach umowy przeniesienia własności nieruchomości zbył cały swój udział w nieruchomości wynoszący 4/30 części nieruchomości. W tym samym dniu - firma "M" Sp. z o.o. przeniosła na nowego nabywcę decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dla zamierzenia budowlanego "budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażami podziemnymi, wewnętrznymi instalacjami oraz wewnętrznym układem drogowym".

Sprzedaż udziałów w nieruchomości, w tym udziału przysługującego wnioskodawcy nie została opodatkowana podatkiem VAT, albowiem wnioskodawca uważa, że czynność sprzedaży przysługującego mu udziału nie podlegała podatkowi VAT. Z tytułu tej czynności notariusz pobrał od kupującego podatek od czynności cywilnoprawnych.

Z ostrożności jednak, na wypadek gdyby w wyniku niniejszego wniosku o interpretację organ wydał interpretację, z której wynikać będzie, że czynność sprzedaży udziału wnioskodawcy w nieruchomości powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT, wnioskodawca oraz pozostali współwłaściciele zabezpieczyli swoje interesy i w umowie sprzedaży z dnia 1 czerwca 2011 r. zawarli między innymi następujące zapisy:

* "Wobec wątpliwości w przedmiocie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od towarów i usług, każdy ze Sprzedających nie później niż w terminie do 8 czerwca 2011 r. wystąpi do Ministra Finansów o wydanie interpretacji, czy sprzedaż jego udziału w nieruchomości, objęta niniejszym aktem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Niezwłocznie po otrzymaniu przez każdego z nich interpretacji Ministra Finansów, nie później jednak jak w terminie 7 dni roboczych, poinformują oni Kupującego o ich treści oraz przekażą Kupującemu ich kopie poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza" (§ 5 ust. 5 umowy);

* "Jeżeli z wydanej interpretacji będzie wynikało, że sprzedaż udziału w Nieruchomości objęta niniejszym aktem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, każdemu ze sprzedających z osobna, w nieprzekraczalnym terminie jednego roku od daty zawarcia niniejszej umowy, to jest nie później niż do dnia 1 czerwca 2012 r. będzie przysługiwało wobec kupującego roszczenie o zapłatę kwoty będącej równowartością należnego podatku VAT od sprzedaży jego udziału w Nieruchomość. W takiej sytuacji, kwoty wskazane w ust. 3 niniejszego paragrafu (ceny sprzedaży poszczególnych udziałów) powiększone zostaną w drodze aneksu do niniejszej umowy o podatek VAT w stawce obowiązującej. Sprzedający niezwłocznie po otrzymaniu interpretacji Ministra Finansów tej treści, lecz nie później niż w ciągu 7 dni od daty jej otrzymania, zarejestrują się jako podatnicy VAT a następnie wystawią odpowiednie faktury VAT i doręczą je Kupującemu oraz złożą w ustawowym terminie stosowne deklaracje" (§ 5 ust. 6 umowy);

* "Strony ustaliły, że na poczet zabezpieczenia kwot podatku VAT w dniu podpisania niniejszego aktu zostaną otwarte i będą prowadzone cztery rachunki powiernicze (...)" (§ 5 ust. 7 umowy).

Przywołując opis stanu faktycznego Organ podatkowy - z uwagi na to, iż niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych - pominął tą jego część, która została uzupełniona w dniu 7 września 2011 r., bowiem odnosi się ona wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wobec niepodlegania podatkowi od towarów i usług umowa sprzedaży udziału w nieruchomości będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, do którego uiszczenia zobowiązany będzie nabywca udziałów.

Zdaniem wnioskodawcy, opisana umowa sprzedaży nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług (w tym zakresie wnioskodawca przywołał szerokie uzasadnienie, które z uwagi na przedmiot niniejszej interpretacji zostało pominięte), a zatem w takiej sytuacji umowa sprzedaży udziału w nieruchomości będzie opodatkowana - na podstawie art. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 4 pkt 1 i w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - podatkiem od czynności cywilnoprawnych, do którego zapłaty zobowiązany będzie nabywca udziału.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 ww. ustawy zakresem przedmiotowym ustawy objęte są również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy. Zgodnie z powyższym artykułem, czynności cywilnoprawne - w tym umowy sprzedaży - podlegają omawianemu podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

* rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

* rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży w myśl powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku, które wynoszą od umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%

b.

innych praw majątkowych - 1%.

O powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższym, czynność cywilnoprawna sprzedaży udziału w nieruchomości podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 wymienionej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

1.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

2.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym należy wyjaśnić, że jeżeli z tytułu sprzedaży nieruchomości jedna ze stron umowy sprzedaży będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług wówczas umowa sprzedaży nie będzie w ogóle podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast, jeżeli umowa sprzedaży nieruchomości podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, ale korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, nie znajdzie zastosowania wyłączenie określone w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym wypadku sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, należy zauważyć, iż art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mówi o opodatkowaniu bądź zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jednej ze stron z tytułu dokonania konkretnej czynności. Aby czynność korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług musi podlegać regulacjom tej ustawy.

Wnioskodawca uważa, iż sprzedaż udziału w nieruchomości należącej do majątku prywatnego, nabytego na cele osobiste nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli zatem prawidłowe są ustalenia wnioskodawcy co do tego, że opisana we wniosku sprzedaż udziału w nieruchomości nie może być zakwalifikowana na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jako czynność podlegająca jej regulacjom wówczas umowa sprzedaży na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednakże obowiązek podatkowy z tego tytułu ciąży na kupującym, a nie na wnioskodawcy jako sprzedającym.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl