IBPBII/1/436-23/08/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-23/08/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki..., przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 28 listopada 2008 r.), uzupełnionym w dniu 2 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu nieruchomości jako współwłasności łącznej wszystkich wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu nieruchomości jako współwłasności łącznej wszystkich wspólników.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 26 stycznia 2009 r. Znak: IBPB I/1/415-947/08/KB, IBPB II/1/436-23/08/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 2 lutego 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka cywilna) jest spółką dwuosobową. W dniu 16 października 2008 r. Spółka wygrała przetarg na zakup nieruchomości położonej w S. Przedmiotową nieruchomość wspólnicy chcą wykorzystać w Spółce jako środek trwały podlegający amortyzacji i prowadzić w niej wyłącznie wspólną działalność gospodarczą przewidzianą w umowie Spółki. W treści aktu notarialnego dotyczącym zakupu nieruchomości wspólnicy Spółki planują umieścić zapis, że zakup nieruchomości nastąpi jako ich współwłasność łączna w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zakup nieruchomości jako współwłasność łączna wszystkich wspólników podlegać będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy Spółki.

Zdaniem wnioskodawcy, wraz z zawarciem aktu notarialnego przedmiotowa nieruchomość stanowić będzie od początku majątek Spółki, który po przyjęciu na środek trwały będzie mógł podlegać amortyzacji stanowiącej koszt uzyskania przychodu. Ponieważ nieruchomość będzie nabyta jako współwłasność łączna wszystkich wspólników, nie będzie konieczności wnoszenia jej do Spółki. Nie będzie bowiem miało miejsce nabycie nieruchomości w częściach ułamkowych przez wspólników.

W opinii wnioskodawcy, zachowanie formy prawnej w postaci aktu notarialnego oraz nabycie nieruchomości jako współwłasność łączna spełnia warunki do uznania przedmiotowej nieruchomości jako majątku Spółki. Ponieważ wraz z zawarciem aktu notarialnego nieruchomość stanowić będzie od razu własność Spółki, nie można mówić o wniesieniu wkładu do Spółki przez wspólników, a tym samym zdarzenie nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca wygrał przetarg na zakup nieruchomości jako współwłasności łącznej wszystkich wspólników w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem wnioskodawcy, nieruchomość jako współwłasność łączna, z chwilą zawarcia aktu notarialnego jej zakupu będzie stanowić od razu własność Spółki i nie zaistnieje konieczność wnoszenia jej do Spółki w postaci wkładu.

Jak już wspomniano powyżej, katalog czynności cywilnoprawnych, ujęty w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. Zatem czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem. Wobec powyższego, czynność zakupu nieruchomości jako współwłasności łącznej wszystkich wspólników Spółki, nie skutkująca wniesieniem lub podwyższeniem wkładu i nie powodująca z tego tytułu zwiększenia majątku po stronie wnioskodawcy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy Spółki.

Powołane wyżej przepisy zostały podane w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 209, poz. 1319), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Zaznacza się jednakże, że treść zmian w ww. przepisach obowiązująca od dnia 1 stycznia 2009 r. nie ma wpływu na ocenę stanowiska wnioskodawcy, co oznacza, iż zarówno w świetle stanu prawnego obowiązującego przed wprowadzoną zmianą (tj. do dnia 31 grudnia 2008 r.) jak i stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 stycznia 2009 r. ocena stanowiska wnioskodawcy co do przedstawionego zdarzenia przyszłego jest taka sama.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl